הרודנות מתכווצת

אל השינויים הדמוקרטיים המרשימים שהביאו אירועי האביב הערבי התלוו גם דיכויים חמורים והפרות זכויות אדם קשות בעולם. האם 2012 תהיה 1989 של העולם הערבי?

מפת החופש העולמי

מפת החופש העולמי על פי דו”ח “חופש בעולם 2012” של ארגון “פרידום האוס”

יותר משנה עברה מאז תחילת אירועי האביב הערבי. שני דו"חות של ארגוני זכויות אדם מנתחים את השינויים שהתרחשו בעולם בשנה הזאת. 2012 תהיה משמעותית כמו 1989, השנה שבה נפלה חומת ברלין, לדעתו של מחבר "דו"ח החופש בעולם 2012" של ארגון "פרידום האוס", ארץ’ פדינגטון.

פדינגטון, סגן הנשיא למחקר ב"פרידום האוס", כתב כי שנת 2010 הייתה שנה שבה הציגו השליטים הרודנים ביטחון, שחצנות ובוז כלפי ביקורת מבחוץ. בחירות מזויפות בבלרוס ובמצרים וחקיקה אנטי דמוקרטית בוונצואלה הן דוגמאות לכך. אולם ב-2011, הוא מסביר, עברו הרודנים לעמדת מגננה.

גם נשיא "פרידום האוס", דייוויד ג’ קריימר, התייחס לשינוי המגמה: "עברנו תקופה של כמה שנים שבה נראה היה שהרודנים בעולם צעדו קדימה בשעה שהדמוקרטיות נסוגו. אבל המגמות של השנה האחרונה נותנות סיבה לתקווה, בעיקר משום שהן התעוררו בתוך אזור בעולם שבו משקיפים רבים לא האמינו ששינויים דמוקרטיים אפשריים".

העולם הפך לחופשי יותר

"פרידום האוס" הוא ארגון לא ממשלתי שהוקם ב-1941. פדינגטון מסביר שהארגון הוקם כשנשיא ארה"ב פרנקלין רוזוולט רצה ארגון של אמריקנים בולטים שירחיק את ארצות הברית מאפשרות של בידוד. "היינו ביסודו של דבר ארגון לא ממשלתי שהוקם כדי לעזור להנחות את המדינה להיות מעורבת בעולם", הוא מסביר.

החל מ-1972 החל הארגון לפרסם בכל שנה את דו"ח החופש העולמי. הדו"ח מעריך את מידת החופש בכל מדינה על פי קריטריונים שונים, ומחלק את מדינות העולם למדינות חופשיות, מדינות חופשיות באופן חלקי, ומדינות לא חופשיות.

פדינגטון מתאר את השינויים בעולם כפי שהשתקף בדו"חות של "פרידום האוס". "ב-1972 החופש היה מוגבל במידה רבה לאירופה המערבית, לצפון אמריקה ולכמה מדינות דוברות אנגלית המפוזרות בעולם. זה היה פחות או יותר היקף החופש. שאר העולם היה או חופשי חלקית או לא חופשי.

"בשנת 2000 זה השתנה לחלוטין. רוב העולם נהיה דמוקרטי, הרבה מהעולם הפך לחופשי, והרודנות התכווצה במידה ניכרת".

בראיון ל-Reason TV אומר פדינגטון כי שנת 2012 תהיה משמעותית כמו שהייתה 1989, השנה שבה נפלה חומת ברלין. "אנשים קיבלו השראה מהאירועים במצרים", הוא אמר. "הם התחילו לדרוש את הזכויות שלהם".

תודעת החופש התחזקה

"ההתקוממות הפוליטית שסחפה את העולם הערבי בשנה האחרונה מציגה את האתגר המשמעותי ביותר לרודנות מאז התמוטטותו של הקומוניזם הסובייטי", מתאר הדו"ח של "פרידום האוס" שהתפרסם בינואר.

"אין שלטון-יחיד רודני המחוסן בפני דרישות העם לשינוי, לא משנה כמה מתוחכמות שיטותיו", נכתב בדו"ח.

דו"ח אחר שהתפרסם בינואר הוא הדו"ח העולמי השנתי של "משמר זכויות האדם". גם הוא מתייחס לשינויים בעולם בעקבות אירועי האביב הערבי: "נראה כי הכלים הישנים לדיכוי – הצנזורה, המעצרים השרירותיים, העינויים וההרג – רק הגבירו את האומץ של המפגינים ברגע שהם השיגו ביטחון עם הגידול במספרם. במקום להחדיר פחד ולהשתיק את המחאות, הדיכוי הראה את הפנים האמיתיות של הרודנים, והדגיש את צדקת דרכם של המוחים".

"זה שולח מסר מצנן למשטרים שהיו תמיד בטוחים בכך שיכולת הדיכוי שלהם תמיד תוכל להשתיק את מורת הרוח של הציבור", נכתב בדו"ח.

יותר חופש בתוניס, הישגים מוגבלים במצרים ובלוב

על פי הדו"ח של "פרידום האוס", הזוכה הגדולה של 2011 היא תוניס, הזוקפת לזכותה את מספר השיפורים הגדול ביותר במצב החופש בה, ועברה ממצב של שלטון רודני להיות דמוקרטיה ייצוגית. העיתונות בתוניס ביקורתית ונמרצת, מציין הדו"ח, החברה האזרחית משגשגת, ונראה כי יסודות בתוך ההנהגה החדשה מחויבים להתמודדות עם בעיית השחיתות הפושה.

על ההישגים של מצרים ושל לוב עדיין מעיב ערפל, ועתיד הדמוקרטיה בהן עדיין לא ברור. הדו"ח מציין כי במצרים ננקטו אמצעים חריפים נגד הביקורתיות באמצעי התקשורת על ידי המנהיגים הצבאיים שבמועצה העליונה של הכוחות המזוינים. הופעלו שיטות משפילות נגד נשים אקטיביסטיות והייתה התעללות אלימה בנוצרים.

הדו"ח מוסיף כי השלטונות הצבאיים במצרים פשטו על משרדים של ארגונים לא-ממשלתיים העוקבים אחר זכויות אדם ולמען דמוקרטיה, כולל אלה של "פרידום האוס" עצמו, והחרימו תיקים ומחשבים.

הדו"ח מתאר כי על אף ההתקדמות חסרת התקדים בכמה מדינות, אירועי האביב הערבי גררו גם פגיעה אינטנסיבית במיוחד, עד כדי רצחנית, בזכויות אדם, כשמנהיגים שונים הזדרזו לדכא איומים פוטנציאליים או איומים ממשיים לשלטונם.

הדיכוי בסוריה, בבחריין ובתימן הוא דוגמה לכך. אבל תגובות מסוג זה הורגשו גם מעבר למזרח התיכון.

"בסין הגיבו הרשויות לאירועי כיכר תחריר בסדרה היסטרית של מעצרים, מאסרים בבידוד, צנזורה על העיתונות ושליטה מוחלטת על האינטרנט", נכתב בדו"ח. "התגובה של המפלגה הקומוניסטית הסינית, שמטרתה לרמוס הפגנות פוטנציאליות בעד דמוקרטיה עוד לפני שאפילו הופיעו, הלכו וגברו בדצמבר".

גם הדו"ח של "משמר זכויות האדם" התייחס לכך: "בפברואר 2011, בעקבות התנועות הפרו-דמוקרטיות של האביב הערבי והחלפת השלטון המתוכננת בסין לשנת 2012, הממשלה הפעילה את הדיכוי החמור ביותר בעשור האחרון נגד עורכי דין לזכויות אדם, פעילים ומבקרים". הדו"ח מתאר גם כי הרשויות הסיניות הגבירו את הצנזורה על האינטרנט ועל העיתונות והעלימו אנשים שדיברו בגלוי באופן ביקורתי נגד המשטר.

"ההוצאות על ‘שמירה על הביטחון הציבורי’ גדולות כעת מאשר תקציב הביטחון. באותו הזמן, האזרחים הסינים נעשים יותר ויותר מודעים וביקורתיים כלפי הרשויות בנוגע לנושאים הקשורים במחיה, הפקעת אדמות, פינויים כפויים, ניצול לרעה של כוחם של חברי מפלגה מושחתים, אפליה, ופערים כלכליים. סטטיסטיקות רשמיות ואקדמיות מעריכות כי 200-250 הפגנות מתקיימות בכל יום, עם מספר משתתפים הנע בין עשרות לעשרות אלפים".

מפת החופש העולמית

87 מדינות הוגדרו כחופשיות השנה על ידי "פרידום האוס", אותו מספר שהופיע בדו"ח של 2010. קבוצה זו מהווה 45 אחוז מהממשלים בעולם ו-43 אחוז מאוכלוסיית העולם, או כ-3 מיליארד בני אדם. מספר המדינות החופשיות חלקית, 60, שווה למספרן בשנה שעברה. קבוצה זו מייצגת 31 אחוז מכלל המדינות ו-1.5 מיליארד בני אדם.

מספר המדינות הלא-חופשיות עומד על 48, המספר גדל השנה באחת, לאחר הקמתה של מדינה חדשה, סודן הדרומית. המדינות הלא-חופשיות מייצגות כמעט 2.5 מיליארד בני אדם המהווים 35 אחוז מהאוכלוסייה הגלובאלית. יותר ממחצית האנשים החיים ללא חופש הם תושבי סין.

בקטגוריה של המדינות הלא-חופשיות מתייחס הדו"ח לתשע מהן כגרועות שבגרועות: צפון קוריאה, טורקמניסטן, אוזבקיסטן, סודן, גינאה המשוונית, אריתריאה, ערב הסעודית, סוריה, וסומליה. מתוך הטריטוריות, שתיים הוכרזו ככאלה: טיבט, הנשלטת על ידי סין, וסהרה המערבית.

בבורמה התרחשו שיפורים משמעותיים. מפלגת האופוזיציה של אאונג סאן סו צ’י תתחרה בבחירות הבאות, יש הקלות בצנזורה, ואסירים פוליטיים רבים שוחררו.

אוקראינה, הונגריה וטורקיה הן שלוש מדינות דמוקרטיות שגילו מגמת ירידה ב-2011.

"אוקראינה התדרדרה באופן תלול בשנתיים האחרונות, יותר מכל מדינה אחרת", כתב פדינגטון. ראש הממשלה הקודמת, יוליה טימושנקו, יושבת בכלא עקב האשמות שהן "חשדות בבירור", לדבריו. הדו"ח מזכיר ניסיונות "למחוץ את האופוזיציה, לנקוט באמצעים נגד התקשורת, ולעשות שימוש בכוח כדי לפזר הפגנות".

גם ישראל קיבלה התייחסות בדו"ח. "ישראל, המדינה החופשית היחידה באזור, סבלה גם היא מירידה בעקבות סדרה של חוקים המאיימים על חופש הביטוי ועל החברה האזרחית", נכתב בדו"ח.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!