איך תגנו על עצמכם מהתקפת האקרים?

אבטחת מידע

צילום: Photos.com

בעידן שבו כל החיים שלנו מחוברים לרשת, אנחנו שומעים על עוד ועוד אנשים שפרטיהם האישיים נחשפים, שזהותם נגנבת, ואפילו על העברות כספים שנעשות בשמם. עדי שהרבני מומחה בכיר לאבטחת מידע ב-IBM נותן לנו כמה טיפים שיוכלו למזער את ההשפעה של רוב סוגי ההתקפות האלה:

1. שמרו על המכשירים שלכם מעודכנים (או: שמרו על כושר)

לא משנה אם אתם משתמשים באייפון, אנדרואיד, PC או מק, התוכנות המותקנות עליהם צריכות תמיד להיות מעודכנות. כל עדכון חדש כולל תיקוני אבטחה לפגיעויות שהתגלו. כשיוצאים עדכונים חדשים, האקרים ברחבי העולם מנתחים אותם, ומבינים מה הייתה הפרצה שתוקנה, ואז מנצלים אותה כדי ליצור רכיבים שיכולים לפרוץ למחשבים שלא עודכנו. אם המכשירים שלכם לא מעודכנים סביר מאוד להניח שיפרצו אליהם.

2. אל תתחברו לרשתות שאתם לא סומכים עליהן (או: אל תחנו את הרכב במקומות מסוכנים)

כפי ששהרבני הראה לנו, להאקר קל מאוד להתחבר לרשת האלחוטית שאליה מחובר הפלאפון או המחשב של המשתמש, ולתקוף אותו. הוא הדגים כיצד הוא יכול לראות כל מה שמשתמש המחובר לאותה רשת עושה באינטרנט, כולל מה שהוא מקליד בדפדפן שלו, ואף לשלוט בזה. מלבד האקר בעל כוונות זדון, גם מחשב נגוע המופעל על ידי משתמש תמים יכול לעשות זאת.

שהרבני מציע להימנע משימוש ברשתות שמחוברים אליהן משתמשים שאתם לא מכירים. במקומות ציבוריים, שהרבני ממליץ להשתמש ברשת סלולרית אם יש לכם אפשרות, משום שלהאקר קשה מאוד לפרוץ אליה. אם יש לכם רשת אלחוטית בבית כדאי מאוד להגן עליה בסיסמה.

3. השתמשו בסיסמאות באופן חכם (או: אל תשתמשו באותו מנעול ללוקר בחדר הכושר ולדלת הבית)

באמצע 2010 פרצו האקרים טורקים לכמה אתרי אינטרנט ישראלים קטנים והצליחו להשיג את שמות המשתמש והסיסמאות של האתרים האלה. ההשפעה לא הייתה צריכה להיות משמעותית. אלא שרבים ממשתמשי האתרים שנפרצו השתמשו באותן סיסמאות גם בג’ימייל שלהם, בפייסבוק ובאפליקציות אחרות רגישות יותר. כך ההאקרים הטורקים היו יכולים לקרוא את האימיילים ולהתחבר לרשתות החברתיות שלהם. לכן שהרבני ממליץ להשתמש בסיסמה שונה לכל אתר או שירות.

בנוסף, אין זה חכם להשתמש בסיסמאות כמו "qwertyui" או "12345", כיוון שתכנות אוטומטיות המיועדות לנחש סיסמאות מצליחות לנחש אותן בקלות.

אם קשה לכם לזכור אינספור סיסמאות לאתרים שונים, אתם מוזמנים לקרוא על פתרון לכך באתר שלנו.

4. העבירו מידע רגיש רק דרך ערוצים מוצפנים (או: אל תצעקו את המספר הסודי שלכם באמצע הקניון)

לפני שחברות מבקשות ממך להקליד מידע רגיש, הן אמורות להעביר אותך לערוץ מוצפן. ערוץ מוצפן חוסם את אפשרותם של אחרים לראות או לשנות את ההתקשרות בינך לבין האתר שאתה גולש אליו. לפני שאתם מקישים מידע רגיש כמו מספר כרטיס אשראי או סיסמה, שימו לב שאתם מחוברים דרך ערוץ מוצפן לאתר שאתם מתכוונים להעביר לו את המידע.

כל דפדפן מציג בצורה שונה את החיווי לכך שאתם מחוברים באופן מוצפן. הכירו את המכשירים והדפדפנים שלכם ודעו כיצד לוודא שהחיבור מאובטח. בדרך כלל תוכלו לראות את הקידומת "https" לפני כתובת האינטרנט, וסמל קטן של מנעול במיקום שלאתר אין עליו שליטה (כמו למשל בסרגל הכלים של הדפדפן). באתר שלנו תוכלו למצוא תמונות המדגימות כיצד לבדוק שהחיבור מוצפן.

5. סמכו על האינסטינקטים שלכם (או: אל תאכלו במסעדות שלא מריחות טוב)

אמנם אין לכם שליטה על רמת הבטיחות של האתרים שאתם גולשים אליהם, אבל אתם כן יכולים להחליט לאילו אתרים לגלוש ולאילו לא, ומתי לתת מידע אישי ומתי לא. אם לאתר אין תקציב להשקיע בעיצוב נקי ונעים, ייתכן מאוד שאין לו תקציב לאבטח את מאגר המידע שלו. אם משהו לא מריח טוב, ייתכן שהאתר כלל לא לגיטימי.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!