האמנות של ג’ן- שן- רן*

תערוכת ציורים בין- לאומית עם סיפור נוגע ללב מוצגת בתיאטרון ירושלים

* כתבה פרסומית

טרגדיה בסין

“טרגדיה בסין”. אישה צעירה יושבת לצד בעלה שעונה למוות בגלל סירובו לחתום על מסמך התובע ממנו לוותר על אמונתו.

.

בתערוכה בתיאטרון ירושלים תלוי ציור בסגנון ריאליסטי של נערה שלווה היושבת בתנוחת מדיטציה והיא מצויירת בצבעי שמן פסטליים עדינים. בצד אחר תלויה תמונה של אישה המתאבלת על בעלה שעונה עד מוות. ציור נוסף, צבעוני במיוחד, מתאר מראות קסומים מעולמות אחרים ואחר מתאר אם ובנה שוכבים על הקרקע ללא רוח חיים בתוך גן לוטוסים יפהפה וזוהר. מה יכול להיות הקשר בין סצנות עינויים לסצנות נשגבות ותרגילי מדיטציה? תוך כדי התבוננות מעמיקה יותר בציורים אנו מתוודעים לעולמם של כ-12 ציירים סינים ומערביים המתרגלים בשיטה רוחנית סינית עתיקה הנקראת "פאלון דאפא" המוכרת גם כ"פאלון גונג".

התערוכה הבין-לאומית "האמנות של ג’ן-שן- רן" מעבירה דרך ציורי שמן בסגנון הריאליסטי את היופי של דרך זו, ואת סיפורה של רדיפה אכזרית ארוכת שנים של המפלגה הקומוניסטית הסינית כנגד מתרגלי הפאלון גונג בסין. אך היא גם מעלה שאלות נוקבות, אוניברסליות יותר, על משמעותה וחשיבותה של המוסריות בעולם המונע על ידי אינטרסים, ועל כוחו של האדם היחיד לשנות, לפרוץ גבולות ולהתעלות מעל כל קושי ובכל מצב, בזכות האמונה בטוב. המשמעות המילולית של"ג’ן-שן-רן" בסינית היא אמת- חמלה- סובלנות.

אמנות מתעדת

התערוכה מסתובבת בעולם ומוצגת כבר מספר שנים בהיכלי תרבות וגלריות בערים בארץ והחודש מתארחת בתיאטרון ירושלים. גב’ חני לוין, אוצרת התערוכה, מספרת: "הפאלון גונג היא דרך רוחנית עתיקה המלמדת לחיות על פי העקרונות הגבוהים של "אמת-חמלה- סובלנות". עד שנת 1999 הצטרפו לתרגול הפאלון גונג כמאה מיליון איש, וכאשר הנשיא דאז ג’יאנג זמין גילה שמספר המתרגלים גדול מזה של הרשומים במפלגה הקומוניסטית הוא החליט לאסור את השיטה ולרדוף את המתרגלים".

בין מתרגלי הפאלון גונג בסין היה הפרופסור לאמנות קון-לון ג’אנג, אמן ופסל מוכר בעולם, שכיהן אז כמנהל המחלקה לפיסול באוניברסיטה לאמנות בשאן דונג.

בשנת 2001 נלקח ג’אנג למעצר באחד ממרכזי שטיפת מוח בסין שמטרתם לגרום למתרגלים לחתום על הצהרה כי יפסיקו לתרגל את השיטה, ועונה עינויים קשים. במשך כשלושה חודשים נאבקה הקהילה הבין-לאומית למען שחרורו ולבסוף, דרך התערבות ולחץ של ממשלת קנדה שהופעל על המשטר בסין, שוחרר הפרופסור ועזב את המדינה. "כאשר קון-לון ג’אנג הגיע לקנדה", מספרת לוין, "הוא יצר קשר עם אמנים מתרגלי פאלון גונג בעולם ויחד, במשך שלוש שנים, הם גבשו ויצרו את התערוכה. הם רצו לספר לעולם דרך האמנות על המתרחש היום בסין. נוכח חשיבות נושא הרדיפה ובמטרה להגיע ללבם של כמה שיותר אנשים, הוחלט להציג בו זמנית ברחבי העולם רפרודוקציות באיכות גבוהה של הציורים המקוריים הנמצאים בניו יורק. בישראל יש מעל 50 רפרודוקציות של הציורים וחלקן מוצגות בתערוכה בירושלים".

נצחון הרוח

התערוכה מתמקדת בכמה נושאים עיקריים: ציורים של חווית התרגול והטיפוח בפאלון דאפא, ציורים על הרדיפה בסין- מילדים שנותרו יתומים, חסרי בית, עד לסצנות עינויים וקצירת איברים אכזרית למטרות סחר, וציורים המתארים את המחאה השקטה של מתרגלי פאלון גונג ברחבי העולם המספרים על רדיפה זו ודורשים את סיומה.

ואכן, ככל שמתבוננים ביצירות, המסר הופך עמוק יותר ויותר ונוגע ללב. נראה שדווקא דרך הסצנות היום-יומיות והסיפורים האמיתיים שלוין מדברת עליהם, קשים ככל שיהיו, יש משהו יוצא דופן בציורים: דרך האור, הקומפוזיציה והיופי של הציור הריאליסטי, ישנה תחושה של קדושה ממש. "אנשים בעולם היום חווים חזיונות, ניסים וכל מיני דברים בחייהם שקשה להם להסביר במילים", אומרת לוין ומרחיבה: "ביהדות, בתרבויות אחרות ובאמנות הרנסנס, הקדושה תמיד התמזגה עם חיי היום-יום ועם הסיפור הפשוט לכאורה. התחושה של עילאיות היא חשובה! זה נותן לאדם את התחושה שישנם דברים שהם נשגבים ממלל, נשגבים מהמראות שהוא רואה בחיי היום יום. זה איזשהו מקום ששואפים להגיע אליו. התערוכה בעצם מציגה את נצחון רוח האדם והתעלותו במצבים קשים ביותר".

אחריות אוניברסלית

רבים מהציורים בתערוכה מעלים שאלות; האם אנו יכולים לשתוק לנוכח הזוועות האלו? מה תפקידנו בכל זה?

לוין: "אי אפשר להישאר אדיש לתמונה של יתומה המחזיקה את אפר הוריה בתוך קופסת קרטון ופניה עצובים- זהו דבר שאי אפשר לעמוד בפניו. איננו יכולים לעמוד בפני הדבר האיום הזה, זה נוגע בלבו של כל מי שבא לתערוכה. דרך הטכניקה, הצבעים, הנושא המתואר והאלמנטים השונים".

בתערוכה בתיאטרון ירושלים מתחזקת חשיבותם ומשמעותם של ערכי היופי, הטוהר, היושר והתמימות, בדרך לעתיד טוב יותר ובעיקר מוסרי יותר.


התערוכה תוצג בתאריכים 19.3 – 18.4 בתיאטרון שרובר בירושלים.

לפרטים נוספים על הציורים בתערוכה (אתר באנגלית): falunart.org

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!