סין: לראשונה מזה שש שנים – ניתן לחפש באינטרנט “קצירת איברים מאנשים חיים”

גולשי אינטרנט בסין נדהמים כשהם נחשפים לראשונה דרך מנועי חיפוש למידע אודות קצירת האיברים מאנשי חיים בסין

אינטרנט

תצלום מסך של התוצאות הראשונות שמציג “ביידו”, מנוע החיפוש המוביל בסין, בתגובה לחיפוש המבוקש “וואנג לי-ג’ון קצירת [איברים] חיים – צילום: אפוק טיימס

.

במשך מספר ימים, המונחים "קצירת איברים חיים", "קציר דמים" ו"קצירת איברים חיים וואנג לי-ג’ון" הותרו לשימוש באתר Sina Weibo, פלטפורמת המיקרו-בלוגים הפופולרית ביותר בסין, כמו גם באתר ביידו (Baidu), מנוע החיפוש הסיני הפופולרי ביותר. חלק מהמונחים נותרו פתוחים לחיפוש גם בשעות הערב של יום א’, ה-25 במארס.

המונחים האלו קשורים על פי רוב להוצאתם של איברים פנימיים מגופם של אסירי מצפון חיים, ובמיוחד של מתרגלי פאלון גונג. פאלון גונג (פאלון דאפא) הוא תרגול רוחני סיני שנרדף בסין מאז שנת 1999, תחת הנחיותיו של מנהיג המפלגה הקודם ג’יאנג דזה-מין. מאז 1999 התקשורת הסינית הרשמית הפיצה פעמים רבות תעמולה ארסית נגד שיטת התרגול, וגם עמדתם של כל כלי התקשורת הסיניים האחרים בנושא הייתה נתונה לפיקוח הדוק.

בערב ה-23 במארס (ו’) התגלה מקרה ראשון שבו התאפשר לחפש את המונחים האלו ומונחים קשורים נוספים. נכון לשעות הערב של ה-25 במארס, חיפוש המונח "וואנג לי-ג’ון קצירת איברים חיים" במנוע החיפוש ביידו מציג בראש רשימת הקישורים של תוצאות החיפוש, לוח מודעות אלקטרוני המפרט טענות על קצירת איברים ממתרגלי פאלון גונג חיים, וכן פרטים אודות מעורבותו של וואנג לי-ג’ון ביישומה.

ראיות שפרסם בעבר האפוק טיימס מציעות שוואנג לי-ג’ון, שכיהן בעבר כמפקד משטרת העיר צ’ונג צ’ינג, היה מעורב ביישום הנוהג של קצירת איברים מאנשים חיים. ניסיונו של וואנג בתחילת פברואר לערוק לארה"ב באמצעות הקונסוליה האמריקנית בעיר צ’נג-דו הוא מה שהצית את הסערה הפוליטית הנוכחית.

האתר שפרסם את לוח המודעות האלקטרוני שחושף את הטענות לגבי קצירת האיברים, מחזר כמעט במלואו את תוכנו של אתר קבוצת המחקר "הארגון העולמי לחקר רדיפת הפאלון גונג".

על פי דיווח באתר האינטרנט Pulseהמספק נתונים לגבי זמינותם של אתרי אינטרנט שונים, לוח המודעות האלקטרוני היה נגיש מהעיר שנחאי גם בבוקר ה-26 במארס.

נדהמים לגלות את העובדות

טבעם הייחודי של האירועים האחרונים לא חמק מעיניהם של גולשי האינטרנט הסינים. הגולש ג’אנג גן מפרובינציית אן-הוי כתב באתר Tencent Weibo: "בחיפוש רצף המילים ‘וואנג לי-ג’ון קצירת איברים חיים’ במנוע החיפוש ביידו, תגלה דברים מזעזעים ומדהימים. גולשי Weibo, הזדרזו לבדוק את החיפוש הזה".

חיפושים של מונחים קרובים לאלו הציגו תוצאות דומות. התאפשר אף לחפש את שמה של קבוצת המחקר: "הארגון העולמי לחקר רדיפת הפאלון גונג". אולם בבוקר ה-26 במארס (ב’), אותם חיפושים שוב הוצגו בביידו כחסומים.

תוצאות נוספות באתר Baidu’s Tieba, שפועל באופן דומה לאתר Yahoo! Answers, הציגו תוצאות חיפוש בנושא שמאוחר יותר "נמחקו" מהם.

קישור נוסף שהוצג בחיפוש המונח בביידו היה למאמר חדשותי המדווח על כוונותיו של הקונגרס האמריקני לחקור את "תקרית וואנג לי-ג’ון". בדיקה באתר Pulse שנערכה בארה"ב בליל ה-25 במארס גילתה שאותה ידיעה חדשותית הייתה נגישה באותה שעה גם לגולשים בסין.

לא ברור מה קורה בימים אלו עם חסימות המידע וחשיפתו. עדיין לא מתאפשר לבצע חיפוש פשוט של המילים "פאלון גונג" או "4 ביוני" (התאריך שבו אירע הטבח בכיכר טיאננמן בשנת 1989) באתר ביידו ולקבל תוצאות שאינן גדושות בתעמולה רשמית של המשטר. חיפושים כאלו גם אינם מתאפשרים לעת עתה באתר Sina Weibo. אחת השמועות המועברות ברשת מספרת שכ-7,000 מונחים שוחררו לאחרונה מהצנזורה הממושכת שהוטלה עליהם.

אך העובדה שמשהו מוזר וחסר תקדים מתרחש כעת עדיין תלויה ועומדת באוויר. ב-23 במארס, האפוק טיימס דיווח שצ’ן קוויד (Chen Kuide) עורך אתר האינטרנט China In Perspective העלה בריאיון את האפשרות שהסרת החסימה מחיפושים הקשורים לפאלון גונג נובעת ממאבקי הכוחות הממושכים שמתנהלים בתוך המפלגה הקומוניסטית הסינית.

במסגרת מאבק הכוחות נאבק הפלג של מנהיג המפלגה הקודם גי’אנג דזה-מין, הכולל את בו שי-לאי שאיבד את משרתו כמזכיר המפלגה בעיר צ’ונג-צ’ינג מאז שפרצה הסערה הפוליטית הנוכחית, וגם את ג’ואו יונג-קאנג, העומד בראשם של כמעט כל כוחות אכיפת החוק בסין, אל מול הנהגתו של מנהיג המפלגה הנוכחי הו ג’ין-טאו, ומול ראש הממשלה, וון ג’יאה-באו.

גולש מפרובינציית פו-ג’יאנג כתב על ההקלות האחרונות בצנזורה: "צפויים להתרחש שינויים גדולים בעתיד! למרבה ההפתעה, ניתן כעת לחפש בביידו מונחים כדוגמת ‘קציר דמים’. אם כל זה נכון, מדובר בפשעים נגד האנושות. כולם יודעים על מי מצביע חוד החנית".

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!