בו שי-לאי: הדחף לשלוט

אביו של בו שי-לאי הבין שבנו ראוי להיות מנהיג מפלגה לאחר שהפיל אותו ארצה, הכה אותו ושבר שלוש מצלעותיו

בו שי-לאי

בו שי-לאי – צילום: Feng Li/Getty Images

במפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) קשרי משפחה משחקים תפקיד משמעותי. בו שי-לאי אינו רק "נסיך", כלומר, בן לדור המייסדים של המפלגה; אביו, בו יִי-בו, היה אחד משמונת אבות המפלגה שבידיהם היה נתון הכוח בשנות ה-80 וה-90. נראה שייחוס זה מסביר את הגישה של בו לאורך הקריירה שלו: הרגשה שיש לו זכות לשלוט.

בו נולד בשנת 1949. בנעוריו השתייך למשמרות האדומים, תנועה קומוניסטית מהפכנית שהופעלה בידי מאו דזה-דונג בתקופת מהפכת התרבות הגדולה. ארגון הסטודנטים של בו גויס ישירות על ידי מאו דזה-דונג. כשביקורת הוטחה באביו, ניצל בו את ההזדמנות כדי להוכיח את הלהט המהפכני שפיעם בו: הוא הכה את אביו ושבר שלוש מצלעותיו.

ברשמים שכתב יאנג גואנג, שעבר את המהפכה התרבותית, מצוטט אביו של בו מספר את הסיפור הבא: "כאשר ג’יאנג צ’ינג (אשתו של מאו דזה-דונג וחברה ב"כנופיית הארבעה" – המת’) הכריזה עליי כעל בוגד, בני הפיל אותי ארצה והכה אותי נמרצות… כשראיתי שאין בו חשש מניתוק קשרים עם בני משפחתו, הבנתי שהוא חומר טוב עבור הדור הבא של הנהגת המפלגה".

ב-1976 סימן מותו של מאו את סוף המהפכה התרבותית. בו חזר אז ללימודים וסיים ב-1982 תואר שני בחדשות בין לאומיות. כאשר אביו עלה שוב לשלטון, נסללה לפניו דרכו כפוליטיקאי. שנים ספורות לאחר שסיים את לימודיו הוא תפס תפקידי מפתח בוועדה המרכזית של פרובינציית ליָאוֹ-נינג, ובשנת 1993 התמנה לראש העיר הגדולה ביותר במחוז זה, דאליאן.

בדאליאן רכש לעצמו בו שם של אדם מושחת. ג’יאנג וויי-פינג, עיתונאי ותיק, פרסם תחקיר על בו. בתחקיר תואר בו כמבקר קבוע אצל פרוצות בהיותו שתוי. אחד מהמקרים שג’יאנג תיאר היה מאסרם בשנת 2001 של בעלי רשת מסעדות היוקרה Daily Hub בעיר. לאחר שנודע לבו שי-לאי כי בעלי הרשת היו מעורבים בסכסוך עם בעלה של פילגשו, הביא בו למעצרם ולכליאתם באשמת עבירות מס. בתחקיר של ג’יאנג נכתב גם כי בו עיצב מחדש בנייני ממשל כדי שישמשו כבית ספר לדוגמנות עבור פילגשו. לאחר פרסום התחקיר נעצר העיתונאי ונשפט לשמונה שנות מאסר.


"כאשר ג’יאנג צ’ינג (אשתו של מאו) הכריזה עליי כעל בוגד, בני הפיל אותי ארצה והכה אותי נמרצות… כשראיתי שאין בו חשש מניתוק קשרים עם בני משפחתו, הבנתי שהוא חומר טוב עבור הדור הבא של הנהגת המפלגה" – בו יי-בו, אביו של בו שי-לאי

בו ידע כי תמיכתו של ג’יאנג דזה-מין, יו"ר המפלגה דאז, היא חיונית עבור כל מי ששואף לעמדה בקרב המנהיגות, ולכן צעד באדיקות בעקבות ג’יאנג ברדיפתו נגד מתרגלי השיטה הרוחנית "פאלון גונג". ב-2001 הוא מונה למושל פרובינציית ליאו-נינג.

הוא הקצה מיליארד יואן (160 מליון דולר) לבנייה מחדש של בתי כלא. אחד המקומות שזכה להיות במוקד פעולותיו היה מחנה העבודה מא-סאן-ג’יא, שאותו הרחיב עד שהפך להיות עיר הכלא הראשונה בסין.

מא-סאן-ג’יא זכה במהרה למוניטין של גיהינום עלי אדמות למתרגלי ה"פאלון גונג" עם פרסום דיווחים שוטפים באתר Clearwisdom אודות מתרגלים שהוכו וחושמלו באלות חשמליות. דווח גם על 18 מתרגלות שהוכנסו עירומות לתאים של פושעים והיו קורבן לאונס קבוצתי. מקרי אונס דווחו גם מכלא הנשים ליאו-נינג וממחנה העבודה בכפייה דאליאן, על פי האתר.

הסופר איתן גוטמן תיאר את מחוז ליאו-נינג כ"מוקד הרעש" של קצירת אברים בכפייה בסין. קצירת האיברים נחשפה לראשונה בסו-ג’יא-טון, פרבר בעיר שן-יאנג, בירת המחוז, שבה שימש בו שי-לאי כמושל בשנים 2001 עד 2004. וואנג לי-ג’ון, שלימים הפך להיות יד ימינו של בו בצ’ונג-צ’ינג, סיפר באופן גלוי כיצד פיקח על אלפי מקרים של קצירת איברים בהיותו ראש המשרד לביטחון הציבור בעיר ג’ין-ג’ואו בליאו-נינג.

מברק שנשלח מהקונסוליה האמריקנית בשנחאי ותוכנו הודלף על-ידי וויקיליקס ציטט את גוּ סוּ, פילוסוף פוליטי ליברלי באוניברסיטת נאן-ג’ינג. על פי המברק גו סו אמר כי ראש הממשלה ווֶן ג’יא-באו מתח ביקורת על בו בשל תביעות משפטיות שהוגשו נגדו במספר מדינות עקב אכזריותו כלפי מתרגלי ה"פאלון גונג".

דעתו של וון על בו "מצאה לה קרקע פורייה בין בכירים שעדיין שומרים טינה לְבו [שי-לאי] על יחסו כלפי בני משפחתו בתקופת מהפכת התרבות, ובמיוחד כלפי אביו", אמר גו כפי שצוטט במברק.

בשנת 2007, כשהיה שר המסחר, הצליחו יריביו לסלק אותו ממרכז הבמה הפוליטית ולהעבירו לעמדה מרוחקת מבייג’ינג. הוא הפך ליושב ראש המפלגה בעיר צ’ונג-צ’ינג שבדרום-מערב סין, עיר ברמת פרובינציה.

בעיר זו הוא חשף את שאיפתו לכהן בתפקיד מנהיגותי במק"ס. הוא השיק קמפיין פוליטי – פריווילגיה שמאז ומתמיד הייתה שמורה לראש המפלגה ולא הוענקה מעולם למנהיג כלשהו ברמת הפרובינציה.

סיסמת הקמפיין "לשיר את האדום ולהכות בשחור" דיברה מצד אחד על לשיר את השירים הקומוניסטיים נוסח מאו מתוך כוונה לעורר באדם הפשוט נאמנות כלפי בו, ומצד שני לציין את המלחמה במאפיה. הסיסמה התקבלה טוב על ידי תושבי צ’ונג-צ’ינג אשר עד אז סבלו מפעילותן של כנופיות. אולם בין אלו שסומנו כמטרה היו גם אנשי עסקים שהונם הוחרם ואנשי מפלגה שהיו נאמנים לקודמו של בו בתפקיד.

הקמפיין שידר פולחן אישיות. בו תלה כרזה על בניין שעליה נכתב: "המזכיר בו, אתה עובד קשה". היה זה אזכור ישיר לסיסמה הפופולארית בימי שלטונו של מאו, "יושב הראש מאו, אתה עובד קשה".

בו הפגין גם את קשריו החזקים עם הצבא באזור צ’ונג-צ’ינג כאשר ארגן אימונים צבאיים בנובמבר 2011, בעת שנשיא סין הוּ ג’ין-טאו היה מחוץ למדינה בוועידת האיגוד הכלכלי של ארצות אסיה-פסיפיק (APEC). משקיפים אחדים פרשו צעד זה כרמז ששידר בו באשר ליכולתו לארגן הפיכה אם רק יחפוץ בכך.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!