מי הוא ג’וֹאוּ יונג-קאנג?

מה הרקע של ראש מנגנון ביטחון הציבור של סין שנמצא בעימות מול נשיא סין הו ג’ין-טאו

ג'וֹאוּ יונג-קאנג

ג’וֹאוּ יונג-קאנג – צילום: Prakash Singh/AFP/Getty Images

לפני שג’וֹאוּ יונג-קאנג (70) נכנס לפוליטיקה הוא עבד בתחום הנפט כ-30 שנה. ואף עמד בראש חברת הנפט הלאומית של סין (CNPC).

הסברה הרווחת היא שדרכו של ג’ואו לפוליטיקה נסללה לאחר מותה של אשתו הראשונה בתאונת דרכים. ג’ואו נישא בשנית לאחייניתו של נשיא סין לשעבר ג’יאנג דזה-מין וכך התקרב לצמרת המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס). ב-1998 עזב ג’ואו את תפקידו כראש חברת הנפט הלאומית של סין (CNPC), ומונה להיות השר לאדמות ומשאבים. שנה לאחר מכן מונה להיות מנהיג המפלגה בפרובינציית סיצ’ואן.

באותה השנה (1999) ג’יאנג דזה-מין פתח במסע רדיפה אכזרי שמטרתו הייתה לחסל את התנועה הרוחנית פאלון גונג בתוך שלושה חודשים. כבן משפחה של ג’יאנג ושותף להנהגת המק"ס, ג’ואו מילא תפקיד מרכזי בהוצאה לפעול של מסע הרדיפה נגד הפאלון גונג (פאלון דאפא).

בהיותו מנהיג המפלגה בפרובינציית סיצ’ואן, ג’ואו העניק תגמול כספי לאנשים שונים בתוך מנגנון הרדיפה: בבתי הסוהר, במחנות העבודה ובשירותי הביטחון, שהיו פעילים במיוחד בעינויי מתרגלי פאלון גונג ובשטיפת מוחם, זאת על פי דיווחים של אתר האינטרנט של הפאלון גונג www.clearwisdon.net.

בסיצ’ואן אומתו לפחות 217 מקרי מוות של מתרגלי פאלון גונג עקב עינויים והתעללות, והיא אחת הפרובינציות שבהן תועדו הכי הרבה מקרי הפרות זכויות אדם והתעללויות נגד מתרגלי הפאלון גונג בכל סין.

כשג’ואו מונה בנובמבר 2001 להיות עוזר המנהל של משרד 610, – הגוף המפלגתי שהקים ג’יאנג דזה-מין כדי להכחיד את הפאלון גונג – הוא קידם את השיטות שיישם בסיצ’ואן נגד הפאלון גונג והפך אותן לתופעה כלל ארצית, לפי דיווחים של "הארגון העולמי לחקר רדיפת הפאלון גונג". במהלך ביקורו בארה"ב בשנת 2001 ג’וֹאוּ יונג-קאנג נתבע בגין פשעים נגד האנושות.

בגלל הרדיפה הפעילה שלו נגד מתרגלי הפאלון גונג, בדצמבר 2002 הוא קודם לתפקיד השר לביטחון הציבור, אף על פי שלא היה לא כל ניסיון בתחום. באותה תקופת זמן, הוא הצליח להיכנס ללב ליבן של מערכות הניהול של המשטר. כחבר בפוליטביורו ובמזכירות של הוועדה המרכזית של המפלגה, הוא הפך מעורב בהחלטות לגבי כוח אדם גם במפלגה וגם במדינה.

בשנת 2007, ג’ואו קודם לעמוד בראש הוועדה המרכזית לפוליטיקה וחוק של המק"ס, האחראית כמעט לכל היבט של אכיפת החוק בסין. הוא פיקח על כל רשויות אכיפת החוק: המודיעין, חוק וסדר, ביטחון, מעצרים וכל מערכת המשפט.

לפי דיווחים באתר clearwisdom, מסמכים רשמיים שהודלפו ממשרד 610 מראים שמנהיגי "הוועדה המרכזית לפוליטיקה וחוק" אישרו לשוטרים "לערוך על פי הצורך טיפולים רפואיים בעודם מחנכים מחדש מתרגלי פאלון גונג". מנהיגי הוועדה היו ג’וֹאוּ יונג-קאנג (2007 עד היום ) ולואו גאן (1998 – 2007). ידוע כי לפחות 11 מתרגלי פאלון גונג נהרגו מהזרקה של תרופות שפוגעות במערכת העצבים המרכזית.

בתפקידו בוועדה היה מעורב ג’ואו גם בהשתקת המחאה של הורי הילדים שנספו בבתי הספר שנבנו בצורה רעועה ברעידת האדמה הגדולה שפקדה את מחוז סיצ’ואן בשנת 2008. ג’ואו גם יזם את הרעיון להזרים כוחות לטיבט לאחר דיווחים רבים על מחאות של נזירים שהציתו את עצמם, וגם שכר את שירותיהם של סטודנטים סינים שלומדים בחו"ל כדי לבצע עבודת מודיעין.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!