אֶר-הוּ: פשוט אך נשגב

אר הו

שיאו-צ’ון צ’י, נגנית האר-הו של להקת Shen Yun Performing Arts- צילום: Epoch Times

אר-הו לסין הוא כמו הכינור למערב – בצליליו היכולת לעורר בלב האדם תחושות של יופי, עצב, כאב ואושר. כאשר אנשים רואים את האר-הו לראשונה, הם לעתים קרובות נדהמים לגלות שמכלי בעל מבנה כה פשוט ושני מיתרים בלבד אפשר להפיק מגוון עשיר כל כך של צלילים.

נגנית האר-הו של להקת Shen Yun Performing Arts ,שיאו-צ’ון צ’י, ניחנה בכישרון נדיר לגעת בנגינתה בלב האנשים, סיניים ומערביים כאחד. נגינתה חודרת לנפש המאזין ומעוררת בו מעיין של רגשות.

"הרגש האמיתי לא נובע מהטכניקה אלא מהמשמעות הפנימית", היא אומרת על המוסיקה שלה. אף שמאמץ רב מוקדש לשיפור היכולות הטכניות של הנגינה לשלמות, צ’י מקדישה לא פחות בטיפוח הנפש, בטיהור הלב, בהעצמת הטוב והחמלה שבתוכה, ואלה ממלאים את נגינתה. טיפוח הלב הוא שמרומם את נגינתה אל מחוזות נשגבים.

ההיסטריה של האר-הו שזורה בזו של התרבות הסינית. בסין הוא מוכר כאלף שנה. צורתו של הכלי כפי שהוא מוכר כיום עוצבה בימי שלטון שושלת סונג מתוך כלי מיתר קדום שהיה כלי עממי של מיעוט אתני, שבט נוודים בשם שי, מצפון סין.

תיבת התהודה של האר-הו בנויה מתיבת עץ שאחת מפאותיה פתוחה ומכוסה בעור של נחש פיתון. הצליל מופק בעזרת קשת, הבנויה לרוב משיער סוס המתוח על מוט עץ, הנמשכת על המיתרים. על אף המבנה הפשוט הוא כלי שקשה לנגן עליו, ונדרשות שנים רבות של אימונים כדי להשיג שליטה בנגינה.

שני המיתרים מפיקים מצלולים עשירים הן מעולם הטבע והן מהעולם האנושי. ניתן בקלות לנגן בו צלילים המדמים קולות אנושיים כגון יבבות, אנחות ומלמולים חרישיים, ובה בעת הוא גם מיטיב לבטא מגוון של רגשות שמחים כגון אושר, שמחה או עליזות. תחת ידיו של נגן מוכשר האר-הו יכול להפיק מבחר מצלולים מעולם הטבע – שירת ציפורים, צהלות סוס, טפטוף גשם, שריקת הרוח וכד’. אך יותר מכול, אפשר לומר שיש בצלילו עצב נוגה וגעגועים הממזגים בתודעתו של המאזין את החוויה האישית עם זו של אבותיו, ומעניקים למיתרים עוצמת ביטוי הנובעת מרצף ההיסטוריה.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!