סין: המשטר חזר להילחם בבלוגרים

בעקבות שמועות שהופצו ברשת על הפיכה צבאית בבייג’ינג, החליטו במשטר הסיני לסגור אתרים ולעצור בלוגרים

סין

צילום מסך ממנוע החיפוש weibo.com המופיע כשהמשתמש מנסה לפרסם תגובה. בהודעה נכתב כי לא ניתן להגיב בין 8 בבוקר בתאריך 31 במארס, לבין 8 בבוקר בתאריך 3 באפריל, וכי ניתן יהיה להגיב לאחר סיום ה”ניקוי”

.

בשבוע שעבר דיווחנו כי גולשי אינטרנט בסין נדהמו כשנחשפו לראשונה דרך מנועי חיפוש בסין למידע אודות קצירת האיברים מאנשים חיים בסין. ייתכן שהיה מדובר בפרק זמן קצר שבו הוגמשה במידת מה הצנזורה על האינטרנט בסין, כיוון שכעת דווח כי הרשויות חסמו למעלה מ-10 אתרים חברתיים, עצרו יותר מ-1000 אזרחים והצנזורה על אתרי מיקרו-בלוגים הוחמרה. המהלכים האחרונים מגיעים בתקופה רגישה שבה המצב הפוליטי בסין אינו ברור.

לפי דיווח ראשוני שפורסם בסוכנות החדשות "שין-חואה" השייכת למפלגה הקומוניסטית הסינית (המק"ס), הרשויות עצרו 1,065 אנשים ו"ניקו" למעלה מ-208 אלף מסרים "מזיקים" שהתפרסמו ברשת האינטרנט. מאוחר יותר הורד אותו דיווח מאתר "שין-חואה".

בדיווח חדש שהועלה לאתר "שין-חואה" נכתב כי רק שישה אנשים נעצרו בעוון "הפצת שמועות", וכי רק 16 אתרי אינטרנט נסגרו. האתרים הואשמו ב"הפצת שמועות" בדבר "כלי רכב צבאיים הנכנסים לבייג’ינג ומשהו רע קורה בבייג’ינג".

השמועות, שלא הוכחו כנכונות, הופצו בסין ודווחו מחוץ לסין בתחילת השבוע שעבר. הן אף גרמו לעלייה של 10 נקודות בסיס במחיר הביטחונות נגד פשיטת רגל של ממשלת סין. דובר של משרד התעמולה של סין אמר כי "כמה אנשים מופקרים" בדו את השמועות ואתרי האינטרנט שנסגרו הוענשו על שיתוף הפעולה איתם והפצת השמועות.

בשבוע שעבר מנוע החיפוש הפופולארי בסין "באידו", אפשר לחפש ביטויים רגישים כמו הטבח בכיכר טיאננמן, פאלון גונג, ומעורבותו של וואנג לי-ג’ון בקצירת איברים מאסירי מצפון חיים.

אנליסטים שיערו כי זו הייתה אחת הדרכים שבהן השתמשו מנהיגים בסין, כמו ראש הממשלה וון ג’יא-באו, כדי להחליש את המחנה של ג’יאנג דזה-מין, לשעבר מנהיג סין (מומלץ לקרוא את הכתבה "רעידת אדמה בצמרת המשטר בסין"). המחנה האחרון כולל גם את בו שי-לאי שפוטר לאחרונה מתפקידו, ואת ג’ואו יונג-קאנג ששולט בכוחות הביטחון של סין. בעקבות שינוי המגמה והחמרת הצנזורה, שיערו אותם אנליסטים כי ייתכן שזה נגרם עקב התחזקות המחנה של ג’יאנג דזה-מין.

עם זאת, במנוע החיפוש "באידו" עדיין ניתן לחפש את הביטוי: "וואנג לי-ג’ון קצירת איברים מאנשים חיים". תוצאת החיפוש הראשונה מציגה קישור למאמר שבו נכתב כי הקונגרס האמריקני קורא לחקור את המידע שהעביר וואנג לי-ג’ון לקונסוליה האמריקנית בצ’נג-דו ב-6 בפברואר. כפי שכתבנו לאחרונה, וואנג לי-ג’ון היה מעורב בקצירת איברים מאנשים חיים, ככל הנראה גם ממתרגלי פאלון גונג, כשהיה מפקד המשטרה בעיר צ’ונג-צ’ינג ויד ימינו של בו שי-לאי, שבתפקידו האחרון היה מזכיר המפלגה בעיר.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!