ראש מנגנון הביטחון של סין נחלש – וגאו ג’י-שנג מתחזק

ההיתר לבקר את גאו ג’י-שנג רומז על אבדן כוחו של ראש מנגנון הביטחון של סין

גאו ג'י-שנג

עו”ד הסיני לזכויות אדם, גאו ג’י-שנג – צילום: אפוק טיימס

בלילה הראשון מתוך 50 הלילות בהם סבל עו"ד לזכויות אדם גאו ג’י-שנג עינויים תחת ידם של סוכני המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) בסתיו 2007, נאמר לו: "היום ‘הדודים’ שלך אינם רוצים דבר חוץ מאשר להפוך את חייך לגרועים יותר מהמוות. אני אומר לך את האמת, העניין שלך הוא לא רק בינך לבין הממשלה", כך סיפר גאו במכתב שפרסם ב-2009.

מוסכם על הרוב ש"הדוד הראשי", שעבורו העינויים של גאו הם בעלי עניין אישי, הוא ג’ואו יונג-קאנג, ראש "הוועדה המרכזית לפוליטיקה וחוק" האחראית כמעט לכל היבט של אכיפת החוק בסין, חבר בוועדה המתמדת של הפוליטבירו שמנהלת את המק"ס ואחד האוכפים הראשיים של רדיפת מתרגלי השיטה הרוחנית פאלון גונג (פאלון דאפא).

כמעט 5 שנים לאחר מכן, שמותיהם של גאו ושל ג’ואו נקשרים שוב. ב-24 במארס, לאחר שנתיים שבהם לא היה כל מידע על גורלו של גאו ג’י-שנג, שניים מבני משפחתו זכו לבקרו בכלא במחוז שין-ג’יאנג המרוחק. ייתכן שביקור זה הוא עדות לכך שכוחו הפוליטי של ג’ואו יונג-קאנג נחלש. מדוע?

גאו ג’י-שנג כונה "המצפון של סין" בשל ההגנה המשפטית שנתן לנזקקים ולאלו שזכויותיהם קופחו. למרות זאת, את הקריירה המשפטית שלו הוא סיים בחדר עינויים באזור בייג’ינג לאחר שחקר את רדיפת מתרגלי הפאלון גונג.

עוד קודם לכן, ב-2004 גאו פרסם מכתב פתוח לקונגרס הלאומי של סין בו קרא למדינה לנהוג במתרגלי הפאלון גונג בהתאם לחוק. ב-2005 הוא אף שלח שני מכתבים פתוחים נוספים: לנשיא סין הו ג’ין-טאו ולראש ממשלת סין וון ג’יא-באו.

בדצמבר 2006 נידון גאו לשלוש שנות מאסר אולם שוחרר על תנאי למשך חמש שנים. אך בתקופה ששוחרר הוא סבל מהתעללויות חוזרות ונשנות ואף נחטף. בספטמבר 2007, זמן קצר לפני שנחטף ועונה, שלח גאו מכתב פתוח נוסף לקונגרס האמריקני שגם בו קרא לסיומה של הרדיפה נגד הפאלון גונג. עד לאחרונה, כשמשפחתו הורשתה לבקרו בכלא, לא נודע מה גורלו, והיו חששות כבדים שהוא נרצח.

נוצר אקלים פוליטי חדש

אשתו של גאו, גאנג הה, מאמינה שהביקור לו זכה גאו מאחיו וחמו התאפשר "הודות לשינויים באווירה הפוליטית המרכזית בסין". גאנג הה סיפרה שהמשפחה עקבה בדריכות אחר המצב הפוליטי בסין כדי למצוא הזדמנות לעזור לגאו. ב-6 בפברואר, כאשר וואנג לי-ג’ון, לשעבר מפקד המשטרה בצ’ונג-צ’ינג ברח לקונסוליה האמריקנית בצ’נג -דו בבקשה למקלט מדיני, נחשפו מחלוקות רציניות בצמרת המפלגה.

שינויים אלו הובילו את המשפחה לחשוב שהמצב עכשיו עשוי להיות שונה. גאו ג’י-יי, אחיו של גאו המתגורר בצפון פרובינציית שאן-שי, עבר מסע בן כ-1,200 ק"מ עד שהגיע בסוף פברואר לבייג’ינג. בפעמים הקודמות כשנסע לבייג’ינג לא קיבל שום תשובה או מידע חדש, אך הפעם זה השתנה.

"התשובה שקיבלנו מבייג’ינג הייתה שונה מבעבר", מספרת גאנג הה. "ביקשו מאתנו לחזור ולחכות ושהם יארגנו זאת. באמצע מארס הודיעו למשפחתי שהם יכולים לנסוע לפרובינציית שין-ג’יאנג לבקר אותו".

ב-15 במארס פוטר בו שי-לאי, לשעבר ראש המק"ס בצ’ונג-צ’ינג, ולאחר מכן נפוצו שמועות על כך שהוא הושם במעצר בית. באותו היום נאמר למשפחתו של גאו ג’י-שנג שהם יכולים לנסוע לבקר את גאו, אולם הם נתבקשו לא לדבר על כך בפומבי.

היחלשותו של ג’ואו יונג-קאנג

הביקור המשפחתי אצל גאו, שכאמור הגן על מתרגלי פאלון גונג, הוא אחד הסימנים האחרונים לכך שייתכן שכוחו של ג’ואו יונג-קאנג, אחד ממובילי הרדיפה נגד הפאלון גונג, נחלש. ב-21 במארס כלי התקשורת שבשליטת המק"ס הודיעו על פגישת אימון למזכירי מפלגה שמנהלים את "הוועדה המרכזית לפוליטיקה וחוק". אין כל סימן לכך שג’ואו יונג-קאנג ידע על הפגישה מראש וההודעה על הפגישה לא הזכירה אותו. אולם הפגישה כן הזכירה כי היא תוקדש ללימוד משנתו של הו ג’ין-טאו, נשיא סין, שמוביל את המחנה המתנגד למחנה שאליו משתייך ג’ואו יונג-קאנג.

מומחים לסין טענו כי הפגישה מעבירה את השליטה על המזכירים של ה"וועדה המרכזית לפוליטיקה וחוק" לידי מרכז המפלגה, וכך מחלישה ומבודדת את ג’ואו. אבל חמישה ימים לאחר מכן, הגיע ג’ואו למפגש, ואף נשא נאום שבו חלק על הו ג’ין-טאו ועל וון ג’יא-באו. "כאשר זה מגיע לנושאים גדולים, צריכה להיות לנו דעה זהה לזו של הוועדה המרכזית של המפלגה", אמר ג’ואו.

באותו יום, במהלך מפגש של המועצה הלאומית של המדינה, דיבר וון ג’יא-באו על שחיתות. נראה היה שהערותיו של וון כוונו ל"ועדה המרכזית לפוליטיקה וחוק". לא ברור מה קרה לאחר מכן, אך כעשרה ימים קודם לכן, ב-14 במארס, וון נשא דברים דומים, כאשר ביקר בפומבי את בכירי המפלגה בצ’ונג-צ’ינג. למחרת היום פוטר בו שי-לאי.

מחאה בפתח

משפחתו של גאו ג’י-שנג מקווה שהביקור בכלא יאשפר דיון מחודש בעניינו. "גאו לא עבר על החוק בשום צורה" אמר עורך הדין הסיני לזכויות אדם ג’יאנג טיאן-יונג. "במהלך משפטו הוא נמסר למשטרת בייג’ינג וסבל קשות מעינויים. העולם יודע זאת. לאחר מכן הם אף אמרו לו שהוא הפר כמה חוקים והם האריכו את תקופת מאסרו. זה לא יאומן. האם לא צריך לחקור את השוטר שגזל ממנו את החופש? הרשויות ממציאות תירוצים כדי לרדוף את גאו. הוא לא היה צריך להישפט מלכתחילה".

משפחתו של גאו שכרה שני עורכי דין ומתכננת להגיש ערעור במאי.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!