“סימני השחיקה במערכת השלטון בסין ברורים”

ריאיון עם הסופר גורדון ג. צ’אנג על מצב השלטון בסין. “כשפקידי המק”ס ירגישו שהסוף מתקרב – הם יעלו על מטוסים ויברחו עם הכסף שלהם, וזה בדיוק מה שקורה עכשיו”

המפלגה הקומוניסטית הסינית

שוטר פרלמנטרי ניצב מול סמל המפלגה הקומוניסטית הסינית בכיכר טיאננמן ב-28 ביוני 2011, בבייג’ינג, סין – צילום: Feng Li/Getty Images

דיונים רציניים על קריסת המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) – כיצד זה יקרה ומה משמעות הדבר – נעדרו במשך זמן רב משולחן הדיונים בקרב אקדמאים וקובעי מדיניות.

גורדון ג. צ’אנג עבר הכשרה כעורך דין וב-2001 פרסם את הספר "הקריסה הצפויה של סין" -The Coming Collapse of China.

לאור המשבר הפוליטי הנוכחי בסין, נחשפו חולשות שלטונה של המפלגה הקומוניסטית הסינית. האפוק טיימס ניצל את ההזדמנות לשאול את צ’אנג על יציבות שלטון המפלגה הקומוניסטית הסינית. צ’אנג, שהעביר את הקריירה שלו בהתבוננות בסין ובהרהורים על השאלות העולות על הפרק, אומר שהעולם אינו צריך להיות מופתע אם יחולו בסין שינויים חדים בעתיד הקרוב.

"בתחילת מארס, כמעט כולם אמרו שהמק"ס מיסדה את עצמה בעזרת חוקים, הנחיות ומגבלות, אולם עקב תקרית וואנג לי-ג’ון למדנו שאין זו האמת, ושהמק"ס לא פתרה את הבעיה המרכזית האחת שמאז ומעולם הטרידה משטרים רודניים – בעיית ירושת המנהיגות", אומר גורדון ג. צ’אנג.

מדוע שאלת ירושת המנהיגות מהווה בעיה עבור המק"ס?

צ’אנג: משום שאין להם שלטון החוק, אין להם חוקה אמיתית, והעברת השלטון היא פשוט מאבק עיקש וקשה ללא חוקים.

האם זה כבר שיבש משהו בשלטון?

צ’אנג: מספר פעמים השנה היינו עדים לשיבושים גדולים בשלטון כתוצאה משמועות על הפיכות. ראש ממשלת סין הזהיר השנה, לא רק את סין אלא את העולם כולו, כי סין עשויה ליפול לתוך מהפיכה תרבותית נוספת. ניכר שיש כמה בעיות רציניות בצמרת המערכת הפוליטית בסין.

הו ג’ין-טאו פרסם לפני כמה שבועות אזהרה לקציני הצבא הבכירים, שבה הזכיר להם שהם כפופים למק"ס. האם זה דבר שהייתם עושים אילו התייחסתם לנאמנות הקצינים כדבר מובן מאליו? בממשלות יציבות אין שמועות על הפיכה. מתי בפעם האחרונה שמעתם אנשים מדברים על הפיכה צבאית שעומדת להתרחש בקנדה?

האם תהליכים כאלה כרוכים בשלבים מסוימים – שרק לאחר שיתרחשו – יגיע שינוי במערכת הפוליטית?

צ’אנג: אין שלבים מסוימים. חוקרים בתחום מדע המדינה מכינים רשימות של דברים שאמורים להתרחש כדי שבחברה יחול שינוי מהפכני, ואנשים ממשיכים להוכיח שהם טועים. זהו טבע השינוי בחברה, ומאז 1989 ראינו ממשלות נופלות כמעט בן-לילה. ותמיד אנחנו מופתעים ממה שקרה… ממשלות שנראות בלתי פגיעות לכאורה ביום אחד, קורסות ביום המחרת.

מה באמת עשוי לגרום לקריסת המק"ס?

צ’אנג: אין לדעת. כאשר דברים מסוג זה מתרחשים, הם מתרחשים בדרך כלל במהירות רבה וללא כל התרעה מוקדמת. אם למשל היית טוען בתחילת דצמבר 2010 שמוכר פירות בעיר תוניסאית נידחת עומד להצית את עצמו באש ולגרום לא רק לשינוי בתוניסיה אלה גם במצרים ובלוב, ולעורר מהפיכה בשאר העולם הערבי, ייתכן שהיו אומרים שאתה מטורף. אבל זה בדיוק מה שקרה למעשה כאשר מוחמד באוזיזי הצית את עצמו באש.

האם ניתן למנוע את השינוי בסין?

צ’אנג: רוב אזרחי סין מאמינים ששלטון טוטליטרי במדינה אינו מתאים עוד לחברה המודרנית בסין. חייבים לזכור שכיום הכלכלה הסינית מקרטעת, ושהמק"ס מתפלגת מבפנים. סמכויות הממשל המרכזי הולכות ונשחקות, הצבא משתחרר מהבקרה של השלטון המרכזי ובני העם הסיני, מקצה הארץ ועד קצהָ, יוצאים לרחובות בהפגנות מחאה. בצמרת המק"ס יושבים האנשים הכי פחות בטוחים על פני כדור הארץ. זה אמור לסמן לנו משהו.

מצד אחד הם אולי מרגישים לא בטוחים, אבל מצד שני הם מרוויחים מאחיזתם בשלטון. מדוע שיוותרו עליו?

צ’אנג: הם לא עומדים לוותר עליו מרצון, אבל כאשר הם ירגישו שהסוף מתקרב, הם יעלו על מטוסים ויברחו עם הכסף שלהם. וזה בדיוק מה שקורה עכשיו, אפשר לראות שהמון כסף בורח מסין.

מדוע לא מופיעות בדיון האקדמי והפוליטי על סין – שאלות בנוגע לקריסת המק"ס ועל סין שלאחר המק"ס?

צ’אנג: אילו שאלת את אותן שאלות באוגוסט, מעט מאוד אנשים היו חושבים על קריסת המק"ס, אולם כיום אנשים מתחילים לדבר על כך, משום שסימני השחיקה במערכת ברורים. מדוע זה לא הפך לחלק מהדיון? זה דומה למה שהתרחש ב-10 בספטמבר 2001 – אף אחד לא חשב שאל-קאידה ירסקו מטוסים לתוך בניינים בארה"ב, אף על פי שאל-קאידה כבר תקפו במשך חמש השנים הקודמות את האינטרסים של ארה"ב בעולם, לרבות מרכז הסחר העולמי. מדוע לדעתך האמריקנים עיוורים למתרחש?

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!