שלוש שאלות בעקבות ה-iPad החדש

לכבוד צאתו של האייפד החדש, בואו נבחן שלוש שאלות על עולם הטאבלטים

1. האם האייפד בשל להחליף את המחשב הנייד?

אייפד

האייפד יכול לשמש אותנו ליותר ויותר מהמשימות היומיומיות שעד היום היינו מבצעים על המחשב – צילום: ואדים ברסטצקי/ אפוק טיימס

האייפד החדש הגיע לעולם. אולי לא מהפכני כמו שחלק מאתנו קיווה, אבל בהחלט נוצץ יותר. אלה שעדיין לא רכשו אחד בוודאי תוהים, עוד יותר מתמיד, האם הגיע הזמן להתנסות בחוויה הזאת. רבים מהמתלבטים בשאלה הזאת נוטים לשאול אותי שאלה שחוזרת על עצמה: האם האייפד יכול להחליף את המחשב הנייד? התשובה האינטואיטיבית והמיידית שלי היא תמיד: "לא". "לא" ברור וחד-משמעי. "האייפד הוא מכשיר לצריכת מדיה, לא ליצירת מדיה", אני מדקלם את המנטרה המוכרת. אבל רק רגע, האם אני לא כותב ממש את המילים האלה ברגע הזה על האייפד שלי, באמצעות מקלדת חיצונית אלחוטית?

בעוד אני משתהה ומחפש לעצמי את התוכנות המתאימות לעבודה אינטנסיבית יותר על האייפד, בחור אמיץ אחד בשם דן מוֹרֵן, עורך בכיר במגזין Macworld, לקח את הצעד הזה, ונדר שלא לגעת במחשב האישי שלו במשך שלושה ימים, שלושה ימים בהם יעשה את כל העבודה שלו רק באמצעות האייפד. התוצאה? "רק פעם אחת מצאתי את עצמי מקלל את האייפד, כשספארי (דפדפן האינטרנט באייפד – ב.ק) טען לי מחדש לשונית שכתבתי בה, ומחק את כל התהליך שעשיתי", הוא כותב בכתבת השער של המגזין.

מורן מספר כי לא הייתה לו בעיה לעשות את מרבית המשימות היומיומיות שלו. כמובן שנדרשו התאמות והסתגלויות. "הייתה לי תחושה בלתי מעורערת שזה בהחלט יכול להיות העתיד של עבודת מחשב", הוא כותב. באייפד, הוא מסביר, הטכנולוגיה הופכת להיות כמעט שקופה – אתה פשוט כותב, קורא או גולש ומתרכז רק במשימה שאתה עושה, בזמן שהטכנולוגיה שמאפשרת לך לעשות אותה נעלמת ברקע.

אז האם האייפד מוכן להחליף את המחשב? "עדיין לא ממש מוכן בשבילי", הוא כותב, "אבל אני מסופק לגבי השאלה אם כך יהיה לנצח".

אז מה מהעבודה שלכם אתם יכולים לעשות עם האייפד? לקרוא מיילים, לענות על מיילים, לתייק אותם בתיקיות; לגלוש באינטרנט; לקרוא חומרים – ספרים, מגזינים, מסמכים; לכתוב הערות על מסמכי PDF באופן נוח ואינטואיטיבי הרבה יותר מאשר במחשב; לכתוב מסמך טקסט ברמה בסיסית אם מדובר בעברית. אם מדובר באנגלית, תוכנות כמו Pages מאפשרות גם יצירה מתקדמת הרבה יותר של מסמכים, אבל עדיין לא ברמה של תוכנות ה-Windows או ה-Mac. עבור הרבה מהמשימות שאתם צריכים לעשות על המחשב שלכם תוכלו למצוא אפליקציות לאייפד שיחליפו את התוכנות המסורתיות שלכם.

ומה היתרונות של עבודה באמצעות האייפד? הוא קל ונייד, ונכנס גם לתיקים קטנים מאוד. עם זאת, אל תשכחו שקרוב לוודאי שתרצו לסחוב אתכם גם מקלדת אלחוטית אם הוא הולך להיות כלי העבודה העיקרי שלכם לזמן שאתם לא בבית. משך חיי הסוללה שלו טוב מרוב המחשבים הניידים שקיימים כיום. המסך שלו נהדר ונעים לעין, ואם תקנו את האייפד החדש אז על אחת כמה וכמה. חיבור של מקלדת חיצונית טובה משלים את החוויה לכזאת שהיא נעימה ונוחה (אני משתמש במקלדת הבלוטות’ המקורית של אפל, ונהנה מאוד). בחלק מהשימושים, לגעת בדברים זה פשוט טבעי יותר מאשר להשתמש בעכבר או בטאץ’-פד – כמו למשל שרטוט סקיצות, סימון והדגשה של מסמכי PDF או בספר אלקטרוני, גלישה באינטרנט ועוד.

בנוסף, חווית השימוש הפשוטה מאפשרת לכם להתרכז בדבר האחד שאתם עושים, ללא הסחות דעת. אם אתם כותבים מסמך, זה רק אתם ודף הנייר הווירטואלי, בלי מיילים שקופצים, הודעות בסקייפ או בפייסבוק, ובלי כל התוכנות האחרות הפתוחות שמזכירות לכם את כל שאר המשימות שמחכות לכם מעבר לפינה. ממש כמו פעם, שישבנו מול חתיכת נייר, או מול מכונת כתיבה ובה דף לבן. רק אני והמשימה שלפני.

מצד שני, כאן גם החיסרון הגדול שלו. אתם יכולים לעשות רק דבר אחד בכל פעם. אתם לא יכולים להשאיר את חלון הסקייפ פתוח בצד כדי לראות מתי עמיתכם עונה לכם על שאלה ששאלתם אותו. אתם אפילו לא יכולים לפתוח חלון אחד עם ראשי הפרקים שכתבתם לכם, ולכתוב את המסמך או את המאמר בחלון השני – כי אי אפשר לפתוח חלונות. אתם תתקלו באותה הבעיה אם תרצו לסכם לעצמכם תוכן מאתר אינטרנט או לתרגם מסמך.

פתרון שמספק אותי בינתיים לבעיה הזאת מצאתי בדמות אפליקציה בשם Side by Side המאפשרת לפתוח במקביל שני חלונות עד ארבעה חלונות שבכל אחד מהם יהיה אפשר או להקליד טקסט, או לפתוח דף אינטרנט, או לפתוח קובץ כלשהו. זה בהחלט מספיק לי לצורך כתיבת המאמר שלי ברגעים אלה, אבל צריך לזכור שאני לא יכול לפתוח אף תוכנה אחרת באחד מהחלונות.

חיסרון נוסף הוא שעד היום, ככל הידוע לי, כל התוכנות לעיבוד תמלילים הטובות באמת אינן תומכות בעברית. בנוסף, אם אתם צריכים תוכנות מתקדמות יותר, לא בטוח שתמצאו תוכנות מתאימות עבור האייפד. לגבי גיליונות נתונים, לדוגמה, אף שקיים מגוון תוכנות המספקות פונקציונליות דומה לזו של אקסל, אף אחת מהן אינה מתקרבת למה שמציע "אקסל" מבחינת האפשרויות, וזה עוד לפני שדיברנו על תמיכה הולמת בעברית.

מבחינת חווית השימוש, הצורך להרים את היד בכל פעם מהמקלדת אל המסך כדי ללחוץ על משהו או להחליף אפליקציה פוגע בנוחות השימוש. נראה שצדק סטיב ג’ובס כשאמר שמשטחי מגע נועדו להיות אופקיים, ומסכים במצב אנכי לא נועדו להיות מסכי מגע. להזיז את היד לעבר עכבר המונח לצד המקלדת או לטאץ’-פד זו חוויה הרבה יותר טבעית ונוחה לאורך זמן.

2. האם אפל הפסיקו לחדש?

אייפד

אפליקציית ה-Messages של אפל מהאייפון ומהאייפד מגיעה גם למק במערכת ההפעלה החדשה שתצא בקיץ

פעמיים הרעישה אפל לאחרונה עם הכרזות מרעישות ומרגשות: פעם אחת כשהכריזה על הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה שלה, Mountain Lion, שעתידה לצאת בקיץ הקרוב. פעם שנייה, כאמור, בהכרזה על האייפד החדש. מי שציפה לחידושים מרעישים, למהפכות, לסערה בעולם הטכנולוגיה – התאכזב בשתי הפעמים.

ה-Mountain Lion יהיה, כך נראה, לא יותר ממערכת הפעלה משופרת במעט מזו הנוכחית, Lion. גם שמה מרמז על כך. יתווספו פיצ’רים חביבים בהחלט, כמו מערכת התרעות הדומה לזו שקיימת באייפון ובאייפד (ובאנדרואיד עוד הרבה קודם לכן), כמו אפליקציות חדשות שיובאו מהאייפון ומהאייפד וידעו להסתנכרן אתן (כמו "פתקים" ו"תזכורות"), אפליקציית הודעות שתאפשר לכם לשלוח ולקבל הודעות בין מכשירי אייפון, אייפד ומקינטוש – אבל לא הרבה יותר מכך.

לאחר חודשים של ציפייה וכסיסת ציפורניים, אני מניח שלא מעט מחסידי אפל התאכזבו למראהו של האייפד החדש – זהה לחלוטין לזה של האייפד הישן. אולי בעת ההשקה של האייפון 4S הם חוו חוויה דומה. הביצועים השתפרו, המסך השתפר באופן ניכר, ואפל השיקה גם מספר אפליקציות חדשות במקביל להשקתו, אבל מהפיכה אמיתית לא הייתה כאן.

אם כך, אולי אפל מציגה כאן קו אסטרטגי חדש, כאילו רוצה לומר: הבאנו לכם כבר את הטוב ביותר, עכשיו לא נותר לנו אלא לערוך בו שיפורים. לא עוד מהפיכות. גם כותרת הענק בעמוד הבית של אפל, Resolutionary, היא משחק מילים המרמז על כך שהמהפכה היחידה כאן היא ברזולוציית המסך חסרת התקדים.

בואו נבחן לרגע מה יכולים להוליד החידושים באייפד החדש. ראשית, משמעותו של מסך הרטינה האיכותי ברזולוציה של 2048 על 1536 פיקסלים היא חדות מדהימה המאפשרת לראות בבירור גם פרטים הרבה יותר קטנים בתמונה. זו רזולוציה גבוהה הרבה יותר מזו שבמחשבים הניידים הנפוצים כיום. האם זה אומר שנוכל לצפות בסרטים באיכות גבוהה יותר? בשלב הזה לא, כיוון שהסרטים עצמם מצולמים ברזולוציה נמוכה הרבה יותר. אבל זה אומר שנוכל לראות תמונות שצילמנו באיכות מדהימה, ושתוכנות יוכלו להציע חוויה גראפית דשה שעד היום הם לא יכלו לחשוב עליה.

את ההשלכות של המעבד החדש, המהיר הרבה יותר, כנראה שפחות יהיה אפשר להרגיש בשלב הראשון, כיוון שהתוכנות שנכתבות לאייפד עדיין מתבססות על ההנחה שרבים מהמשתמשים עדיין מחזיקים באייפד הקודם עם המעבד החלש יותר. אבל בטווח הרחוק יש להניח שהמפתחים יתחילו לפתח יישומים כבדים יותר שיכולים לעשות יותר, עם אנימציות תלת ממדיות מרשימות יותר, ועם פחות ופחות מגבלות. בהמשך לשאלה הקודמת ששאלתי, ייתכן שזה יהיה צעד נוסף לקראת יכולתו של האייפד להפוך לכלי העבודה העיקרי עבור חלקנו.

אז ייתכן שכשבאפל מרגישים שיש להם ביד מוצרים שהם הטובים ביותר, ושהשוק מראה שהוא פחות או יותר מסכים עם ההרגשה הזאת, אין להם צורך לחולל עוד מהפיכות בינתיים. נשאר רק לשפר בהדרגה את מה שכבר מצליח.

3. האם סמסונג התחילו מהפיכה?

Samsung

Samsung Galaxy Note, לא ממש טאבלט ולא בדיוק סמארטפון. האם הוא יחולל מהפיכה בשוק הסלולר?

האייפד היה מכשיר מהפכני, מכשיר שהגדיר קטגוריה חדשה של מוצרים. זה לא שלא היו טאבלטים לפניו, אלא שאפל הצליחו להבין את השילוב הנכון בין תוכנה לחומרה, וכך ליצור מוצר כיפי ואינטואיטיבי, שלא לומר ממכר.

עכשיו, כשנראה שאפל נרגעו מהמהפכות שלהם, דווקא סמסונג מגדירים קטגוריה חדשה של מוצרים. בוודאי שמעתם על ה-Galaxy Note, סמארטפון גדול במיוחד, או שאולי טאבלט קטן במיוחד. הקטגוריה החדשה הזאת כבר זכתה לכינוי Phablet. גם כאן, זה לא שלא היה אף "פאבלט" לפני כן. Dell השיקה לפני כשנתיים מכשיר מבוסס אנדרואיד בגודל 5 אינץ’, אבל הוא היה כישלון מוחלט. אז האם סמסונג יצליחו עכשיו להקים לתחייה את הקטגוריה המעניינת הזאת?

מדוע הקטגוריה הזאת לא הצליחה אצל Dell, ולא הופיעה שוב מאז? אם תשאלו את מייק אלגן מהמגזין Computerworld, הטכנולוגיה עדיין לא הייתה מתקדמת מספיק. המכשיר של Dell היה מגושם וגדול, עם רזולוציית מסך נמוכה מדי, ומערכת ההפעלה אנדרואיד לא הייתה בשלה לתמוך במסכים בגודל כזה. גם השוק עדיין לא היה בשל לזה.

אם אכן כך, אז ה"פאבלט" החדש של סמסונג בשל לפרוץ דרך חדשה. רזולוציית המסך הגבוהה שלו משתווה לזו של מחשבים ניידים ושל טבאלטים בגודל 10 אינץ’, הוא קל, ומעוצב טוב (נראה בדיוק כמו ה-Galaxy S II רק גדול יותר), והגרסה החדשה של מערכת ההפעלה של אנדרואיד, ה-Icecream Sandwitch, מיועדת לתמוך במסכים בכל גודל.

וכדי להיות באמת פורץ דרך, הוא משלב עט שבאמצעותו אפשר לצייר על המסך, לרשום רשמים (ומכאן שמו Note), לסמן סימונים על מסמכים ועל צילומים, ועוד. העט הזה אמור לתפקד שונה מכל עט למחשבי כף יד שראיתם עד היום. הוא אמור להיות מדוייק ולאפשר כתיבה גם בכתב יד קטן יחסית, והוא כולל כפתור שמאפשר לשלוח למכשיר הטלפון פקודות מיוחדות. תוכנות מיוחדות מיועדות לעבודה עם העט הזה, כדי לתת חווית שימוש חדשה, וסמסונג הוציאו ערכה למפתחי תוכנה כדי שיוכלו לפתח תוכנות המיועדות במיוחד לשימוש באמצעות החדשני.

אבל אם סטיב ג’ובס היה בחיים, הוא לא היה אוהב את הרעיון הזה, אני מרשה לעצמי לנחש. ג’ובס אמר פעם ב-2010, שבעקבות מחקרים מקיפים שנערכו באפל על משטחי מגע, הם הבינו שאסור לטאבלט להיות בגודל קטן מ-10 אינץ’. באותה פעם הוא חזה שהטאבלטים בגודל 7 אינץ’ שעמדו להגיח באותה תקופה ימותו כבר בתחילת דרכם. לכל משתמש טאבלט, יש סמארטפון, הוא הסביר, ואף טאבלט לא יכול להתחרות בניידות של סמארטפון שיכול להיכנס בקלות לכיס, ולכן אין סיבה שירצו להתפשר על גודל המסך בטאבלט שלהם. "הטאבלטים בגודל 7 אינץ’ גדולים מדי מכדי להתחרות בסמארטפונים, וקטנים מדי מכדי להתחרות באייפד", הוא אמר. במידה רבה, נראה שהוא צדק – אנחנו לא רואים שהקטגוריה הזאת של טאבלטים קטנים הצליחה במיוחד.

אבל מה הוא היה אומר על טלפון גדול, בגודל של 5 אינץ’? ייתכן שדעתו הייתה דומה. סמארטפון צריך להיות בגודל של סמארטפון, וטאבלט צריך להיות בגודל של טאבלט. מכשיר שמנסה להיות גם זה וגם זה, סופו שיהיה לא זה ולא זה. קטן מדי מכדי לקרוא מגזינים, גדול מדי מכדי להחזיק ליד האוזן ולנהל שיחה.

עם זאת, חובבי הטכנולוגיה בעולם מראים התלהבות מהצעצוע החדש. היכולת להכניס לכיס מכשיר שהוא קטן מספיק כדי להיות הטלפון העיקרי שלך, וגדול מספיק כדי לקרוא ספרים ולגלוש באינטרנט, כך שלא צריך להיסחב עם שני מכשירים, קוסם ללא מעט אנשים. גם הרעיון של מכשיר שאפשר להשתמש בו כתחליף לפנקס, ולשלוף אותו מהכיס כדי לכתוב רשמים, מעורר עניין.

בינתיים חברות נוספות מתכננות להשיק מכשירים בקטגוריה החדשה הזאת. אני אעריך בזהירות שזאת לא תהיה קטגוריית מיינסטרים שתסחף אחריה את ההמונים כמו שעשה האייפון, אבל ייתכן שאנשים מסוימים יימצאו בה את מה שהיה חסר להם עד היום.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!