סין: הכוח יהיה בידי מי שישלוט על הצבא

נראה כי הו ג’ין-טאו רוצה לוודא כי לאחר חילופי ההנהגה הצפויים בסין הוא ימשיך לשלוט על הצבא

הו ג'ין-טאו

נשיא סין הו ג’ין-טאו סוקר את חיל המשמר של צבא השחרור העממי במהלך ביקורו בבסיס חיל הים בהונג קונג ביוני 2007 – צילום: Mike Clarke-Pool/Getty Images

לשאלה מי במפלגה הקומוניסטית הסינית (המק"ס) יזכה לתמיכת הצבא יש חשיבות מכרעת במאבקי הכוחות הפנימיים המתנהלים בימים אלו בהנהגת המפלגה.

כיוון שהמק"ס אינה ממשל לגיטימי שקיבל את הסכמת הציבור הסיני, היריבויות הפנימיות הפוקדות אותה אינן מתנהלות על פי עקרונות כלשהם, היגיון כלשהוא, או הליכי תיווך כדוגמת משאל עם לאומי, אמר וון ג’או, פרשן המתמחה באקטואליה סינית, לטלוויזיית "שושלת טאנג החדשה" (NTD) שבסיסה בניו יורק. "לצבא תפקיד מכריע", אמר וון ג’או. "כל מי שמחזיק בסמכויות השליטה על הצבא – ינצח".

לאחרונה, דרש המשרד הראשי של המפלגה שוב ושוב שהצבא הרגיל יבטיח את נאמנותו למנהיג המפלגה הנוכחי הו ג’ין-טאו. לפי דיווחים בתקשורת הסינית, צפוי שהו ג’ין-טאו יישאר בתפקיד יושב ראש הוועדה הצבאית המרכזית (CMC) למשך לפחות שנתיים נוספות לאחר שיסיים בסתיו הקרוב את תפקידו כמזכ"ל המק"ס.

פרופ’ יואן הונג-בינג, סיני גולה שכיהן בעבר כפרופסור למשפטים, אמר לאפוק טיימס שהשאלה האם הו ג’ין-טאו יוכל לשמור על מעמדו כיו"ר הוועדה הצבאית המרכזית לאחר שיסיים את תפקידו כמנהיג המפלגה, היא אחת מסוגיות המפתח במאבקי הכוחות הפנימיים במפלגה, לפני כינוסו של הקונגרס הלאומי ה-18 בסתיו הקרוב.

ה-PLA Daily, העיתון הרשמי של צבא סין (המוכר גם בשמו הרשמי "צבא השחרור העממי"), פרסם לאחרונה סדרת מאמרים הקוראים לצבא "לציית בהחלטיות להנחיותיהם של המשרד הראשי של המפלגה, של ה-CMC, ושל יושב הראש הו [ג’ין טאו]".

במאמר שפורסם ב-27 במארס העיתון הדגיש כי "אם לא נקפיד להיות זהירים פוליטית, אנחנו עלולים לאבד את הכיוון שלנו במאבק הכוחות הפוליטי המורכב הזה".

מאמר פרשנות שפורסם ב-1 באפריל באתר בשפה הסינית של תחנת הרדיו הגרמנית Deutsche Welle התייחס למאמר האחרון שפורסם ב-PLA Daily. במאמר נכתב כי לאחר שהו ג’ין-טאו הצליח להדיח את בו שי-לאי מתפקידו כמזכיר המפלגה בעיר צ’ונג-צ’ינג, הו ג’ין-טאו צפוי לשמור על השפעתו במק"ס גם לאחר העברת השלטון הצפויה בסתיו, וסביר שהוא ילך בעקבות הדוגמה שנתן קודמו בתפקיד ההנהגה ג’יאנג דזה-מין, וישמור על תפקידו כיו"ר הוועדה הצבאית המרכזית עד שנת 2014 או 2015.

הצבא מול מנגנון ביטחון הפנים

העיתון Deutsche Welle דיווח שבו שי-לאי השקיע מאמצים רבים בניסיון להקים רשת קשרים ענפה בצבא. לאחר שהתמנה למזכיר המפלגה בעיר צ’ונג-צ’ינג, הוא המשיך במאמציו לזכות בתמיכתם של פקידים בכירים מההנהגה הצבאית בפרובינציית סי-צ’ואן.

לאחר שב-6 בפברואר נכשל ניסיונו של וואנג לי-ג’ון, לשעבר מפקד משטרת צ’ונג-צ’ינג, לערוק לארה"ב בעזרת הקונסוליה האמריקנית בעיר צ’נג-דו, ביקר בו שי-לאי ביחידה הצבאית ה-14 בפרובינציית יונאן, שהייתה נתונה בעבר לפיקודו של אביו, בו יי-בו. בכך הוא העביר מסר ברור להו ג’ין-טאו: "אל תסתבך איתי. יש לי גיבוי של צבא השחרור העממי", דווח בעיתון הגרמני.

מלבד צבא סין, קיים בסין כוח חשוב נוסף – מנגנון ביטחון הפנים. המנגנון הזה שומר על "היציבות הפנימית של סין", וחשיבותו מתבטאת בתקציב הגדול שמוקצה לו. ב-2012 התקציב שיועד "לשימור היציבות הפנימית", עומד על 701.8 מיליארד יואן (111.39 מיליארד דולר), גבוה יותר מתקציב הצבא.

מספר אנליסטים העריכו שמערכת ביטחון הפנים בראשותו של ג’ואו יונג-קאנג מעסיקה כמעט 10 מיליון אנשי ביטחון, כולל אנשי משטרה. מספרם של אלה עובר בהרבה את מספר החיילים בצבא, כך לפי הפרשן הפוליטי צ’ן פוקונג, שטוען כי אלו מאיימים על הו ג’ין-טאו ועל ראש הממשלה וון ג’יאה-באו ששולטים על הצבא.

אולם כוחות הביטחון בראשותו של ג’ואו יונג-קאנג אינם צבא רגיל, ואיכותם ונאמנותם אינם מהימנים בהכרח, מסביר צ’ן. הו ג’ין-טאו מנגד, מפקד על הצבא הרגיל, כמו גם על כוחות הים והיבשה ועל טכנולוגיות צבאיות מתקדמות.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!