סין: בו שי-לאי סולק מכל תפקידיו במפלגה

אשתו נחקרת בחשד למעורבות במותו של אדם אנגלי בשם ניל הייווד

בו שי-לאי

בו שי-לאי נוכח בטקס הפתיחה של קונגרס העם הלאומי ב-5 במארס בבייג’ינג. מזכיר המפלגה לשעבר בצ’ונג-צ’ינג הושעה מתפקידיו במפלגה ונתון עתה תחת חקירה – צילום: Feng Li/Getty Images

בו שי-לאי, לשעבר מזכיר המפלגה בצ’ונג-צ’ינג, הודח מכל פעילות במפלגה ונמצא עתה תחת חקירה של ועדת המשמעת של המפלגה הקומוניסטית הסינית (המק"ס), כך דיווחה "שין-חואה", סוכנות החדשות הרשמית של המפלגה.

הידיעה על כך פורסמה בעמוד השער של שין-חואה ובעיתון People’s Daily שגם הוא בשליטת המפלגה, ב-10 באפריל. בידיעה נכתב כי "החבר בו שי-לאי ביצע הפרות משמעת חמורות".

בידיעה הקצרה נכתב כי הוועדה המרכזית של המק"ס החליטה, בהתאם לחוקת המפלגה ולסעיפי ה"פיקוח על המשמעת" הפנימיים שלה, על הדחת בו שי-לאי מהפוליטביורו ומכל הוועדות במרכז המפלגה והעמדתו לחקירה.

פרשנים סינים ציינו כי העובדה שבו שי-לאי מכונה עדיין "חבר" מעידה כי הוא עדיין חבר מפלגה וכי ההודעה מתייחסת ל"השעייתו" מחובותיו המפלגתיות, בניגוד לסילוק מוחלט.

הטיפול הציבורי והמתוקשר בפרשת בו שי-לאי מבלבלת חלק מהאנשים שציפו כי המשטר יסיט את העניין בשקט הצידה כדי לא למשוך תשומת לב עולמית ולעורר ספקולציות באשר ליציבות ההנהגה.

בד בבד עם ההודעה על בו שי-לאי, בפרסום נוסף של שין-חואה נכתב כי גו קאי-לאי, אשתו של בו שי-לאי, נחקרת על מעורבותה במותו של אדם אנגלי בשם ניל הייווד. הייווד נמצא מת במלון בצ’ונג-צ’ינג בנובמבר האחרון. המשטרה קבעה את סיבת המוות כ"צריכה מופרזת של אלכוהול" ושרפה את הגופה ללא דיחוי מבלי לבצע ניתוח שלאחר המוות. הייווד היה מוכר למשפחתו וחבריו כאדם שאינו שותה. מסיבה זו העלתה משפחתו שאלות על דרך טיפולה של משטרת צ’ונג-צ’ינג במקרה.

בהודעה בשין-חואה נכתב כי בין הייווד וגו קאי-לאי היה קשר טוב, אך הוא נותק בשל "אינטרסים כלכליים". ביקורו בפברואר של וואנג לי-ג’ון בקונסוליה האמריקנית בצ’נג-דו הניע גופים העוסקים בביטחון הציבור לבדוק מחדש את המקרה של הייווד. "על פי החקירה", נכתב בשין-חואה, "קיימת עתה עדות המוכיחה שניל הייווד היה קרבן לרצח, וגו קאי-לאי וג’אנג שיאו-ג’ון (עובד של משפחת בו) חשודים כמעורבים בפשע".

סין

ישיבת המפלגה שבה הוכרזה ההחלטה על השעיית בו שי-לאי ממשרותיו

אינדיקציה לחומרה בה מתייחסת המפלגה הקומוניסטית למקרה זה אפשר לראות בעובדה שנקבעו פגישות בכל המדינה והן התקיימו לפני פרסום ההודעה הרשמית בחדשות, זאת כדי לאפשר למפלגה ליידע קודם כל את חבריה. כמה משתתפים העלו לאתר Weibo תמונות מהפגישות בהן נכחו, וכן תלונות על כך שנקראו להתייצב באישון לילה.

תופעה זו של זימון פגישות בפורמט של קבוצות קטנות אך בקנה מידה לאומי מתרחשת רק במקרים שבהם קיימת רגישות פוליטית מיוחדת, ואבן הבוחן היא המקרה שהתרחש בתקופת המהפכה התרבותית כאשר לין ביאו, יד ימינו של מאו, הואשם בבגידה.

הה צ’ינג-ליאן, כלכלן ופרשן מדיני, כתב בטוויטר שהניסוח המיוחד בהודעה השנייה – היכן שגו קאי-לאי כונתה "בו-גו קאי-לאי" – הוא אינדיקציה לניסיון של המשטר לכלול את בו שי-לאי כשותף לאשמה ברצח הייווד. "הם מזרזים את העניין כי היושבים למעלה חשים שהם מאבדים שליטה על המצב".

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!