העידן השלישי ברפואה

לא רק חולים יכולים ליהנות מהטרנד המתפתח. הרפואה האינטגרטיבית פונה גם לאנשים בריאים המעוניינים למצות את פוטנציאל הבריאות המיטבית

רפואה אינטגרטיבית

התבססות הרפואה המשולבת בפרקטיקה הרפואית היא תהליך בלתי הפיך, אומר ד”ר עופר כספי, מנהל הרפואה האינטגרטיבית במרכז הרפואי רבין – צילום: Photos.com

"ביום האחרון שלה במשרד, העיוור ביקש רשות לנגוע בפניה, היא הסכימה. היא אמרה לי שהוא נגע באצבעותיו בכל חלק של פניה, האף שלה, אפילו הצוואר. מעולם לא שכחה את זה…" קולו של א.ב. יהושע ממשיך להדהד באולם המלא מפה לפה, כשהוא מקריא ברגש את הסיפור "קתדרלה" של הסופר האמריקני ריימונד קארבר.

"למה הסופר מדגיש שהעיוור נגע אפילו בצווארה", שואל א.ב. יהושע את המאזינים, "ולמה זה מעורר איבה כל כך עמוקה אצל המספר?" הוא ממשיך ומקריא, עושה אתנחתא של הסבר וניתוח. מתח של הקשבה באולם, מרימים ידיים לשאלות והוא עונה. לא, זו לא סדנה בחוג לספרות. זה קורס העשרה לתלמידי שנה ראשונה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב.

ד"ר לימור שריר-שרייבמן, רופאה וסופרת בזכות עצמה, שיזמה את הקורס ומנחה אותו כבר שנה שנייה מספרת באתר של הקורס שבניסיון האישי שלה, דרך העיסוק בטקסטים ספרותיים, קריאה וניתוח של יצירות, היא למדה "להתבונן באדם מפרספקטיבה רחבה ושלמה יותר… להבין ולהתעמק ברגשות ובתחושות אנושיים ולהיות ערה לכאבו של אדם ולסבלותיו". כך נולד הרעיון לשלב לימודי ספרות בין הדיסציפלינות המדעיות, "כך שבוגר בית הספר לרפואה יהיה לא רק רופא, אלא גם אדם".

קורסים דומים אפשר למצוא היום בבתי ספר לרפואה מובילים בארה"ב תחת הכותרת "מדעי רוח רפואיים", כחלק מתכנית הלימודים. המטרה היא לעצב רופאים שמנהלים דיאלוג אמיתי עם האדם ורואים אותו בכל האספקטים שלו, כולל מקומו במשפחה ובקהילה.

רפואה שלמה

הראייה הזאת של האדם השלם היא חלק ממגמה המקדמת הכשרה ופרקטיקה חדשה במקצוע הרפואה, והיא הולכת ותופסת תאוצה בארץ ובעולם. זו רפואה שמתייחסת לאדם כולו על כל מרכיביו: הגוף הפיזי, הצד הנפשי והצד הרוחני. לכן היא משלבת לתוך הרפואה הקונבנציונלית שיטות נוספות שעוסקות באורח חיים בריא במובן הרחב של המילה. מכאן נובע שמה, "רפואה אינטגרטיבית" או "רפואה משולבת".

"לפני שחליתי, הייתי במצב נפשי קשה", מספרת ויקי לפלמן, שבגיל 19 גילתה שהיא חולה בסרטן סופני והרופאים אמרו שנותרו לה כ-3 חדשים לחיות. היום ברור לי שהמצב הזה תרם להתפרצות המחלה ולהתפשטות המהירה שלה". היא מספרת שבמקביל לטיפול הקונבנציונלי עברה מסע אל הרגשות שבגופה, "מסע שבמהלכו התקלפו אט-אט שכבות של טראומה, עצב, כעס ותסכול". את התובנות שלה מהמחלה ומתהליך ההחלמה היא מעבירה למטופלים שלה היום, בגיל 57, במוסד שהקימה, "מרכז אלמה לאיזון גוף-נפש-רוח". אותן תובנות היא גם תורמת ב"נקודת מפנה" – מרכז לרפואה משולבת-משלימה לחקר וטיפול בסרטן בבית חולים איכילוב, בניהולו של ד"ר שחר לב ארי.

הגישה הזו של שילוב, שונה באופן מהותי ממה שכינו בעבר רפואה משלימה, בה שיטות שונות עבדו אחת לצד השנייה כשני קווים מקבילים שאינם נפגשים.

ד"ר עופר כספי, מנהל הרפואה האינטגרטיבית במרכז הרפואי רבין, מסביר: "בגישה החדשה [אנחנו] מנסים להכיר את החולה ובני משפחתו כבני אדם: מה הצרכים שלהם, מה הציפיות שלהם, מה ההעדפות שלהם, מה הניסיון שלהם, מה ההסתייגויות שלהם, מה עולם האמונות שלהם, מה עולם הערכים שלהם". לאחר מכן, הוא מסביר, בונים תכנית טיפולית יחד איתם, שמשלבת רפואה קונבנציונלית ומגוון של שיטות נוספות.

ויקי לפלמן מספרת ש"במרכז אלמה" אנשים לומדים להקשיב לגוף דרך "תנועה כחקירה פנימית". הגוף יודע לכוון אותם "מה יותר מתאים לי ומדבר אלי עכשיו מבין מגוון השיטות לטיפול גוף-נפש בשילוב עם הרפואה הקונבנציונלית".

רפואה אינטגרטיבית

מקור: International Electronic Journal of Health Education, 2010 ?Salutigenesis 30 Years Later: Where do we go from here

האדם במרכז, ולא המחלה

גישה זו מעמידה באופן טבעי את האדם במרכז במקום את המחלה, ותהליך העבודה בה יהיה שונה: אם ברפואה הישנה, הקונבנציונלית, מתחילים במחלה לאחר שכבר הופיעה ומביטים לאחור כדי למצוא את הסיבות למחלה ואת הדרכים לרפא אותה, הרי שברפואה המשולבת מתחילים בסקירת כל הדרכים שעשויות לתרום לבריאות ומביטים קדימה, כיצד לשפר את המצב הגופני והנפשי.

לדעתה של לפלמן, גרעין ההחלמה נמצא אצל האדם עצמו, כאשר הוא מחליט להפוך מקורבן של המחלה ל"שותף ביצירת מציאות של בריאות".

"זו רפואה שהיא יותר אנושית ומותאמת אישית", אומר ד"ר כספי, ומוסיף: "ברור לכולם שהמשבר הגדול ברפואה היום הוא בגלל שהסתכלנו על העצים ואיבדנו את היער. הסתכלנו על המחלות ועל האיברים ואיבדנו את האדם".

כמובן שהידע הנדרש מהרופא המטפל הוא רחב מאוד. "מי שעוסק ברפואה אינטגרטיבית חייב להיות מומחה תוכן גם ברפואה קונבנציונלית וגם בעולמות הרפואה המשלימה", אומר ד"ר כספי, ומוסיף: "זה לא אומר שהוא עושה גם את זה, גם את זה וגם את זה, אבל הוא מסוגל לנהל את השיח הרב לשוני בין העולמות השונים… זה תחום ידע כמו קרדיולוגיה וכמו כירורגיה".

רפואה 3.0

המגזין האמריקני American Journal of Public Health כינה את הרפואה האינטגרטיבית "העידן השלישי ברפואה". העידן הראשון היה "חיסול מחלות מדבקות", והשני היה "התמודדות עם מחלות כרוניות". בעידן השלישי מוקד ההתעניינות והפרקטיקה הוא פיתוח וקידום של בריאות מתוך כוונה להגיע למיצוי של הפוטנציאל לבריאות שלמה במובן הרחב של גוף-נפש, כאשר הדגש הוא על התהליך ולא על התוצאה.

אפשר להסביר את הגישה החדשה של הרפואה האינטגרטיבית על ידי הסיפור על הנזירה והפעילה ההומניטארית, "אימא תרזה", מסבירים רופאים מהתחום. היא אמרה שלא תשתתף במצעד נגד מלחמה, אבל תשתתף במצעד למען השלום. מצעד כזה לא רק יעודד אנשים לסיים מלחמות, היא חשבה, אלא גם יעזור להם להתקדם לכיוון של שלום. באופן דומה, עידוד וקידום של אורח חיים בריא הוא יותר מאשר רק מניעה וריפוי של מחלות. גישה כזו עוזרת לא רק לאלה שכבר חולים אלא גם לאלה שרוצים להתקדם מעבר למצב של "אי-מחלה" לבריאות טובה עוד יותר מזו שהם חווים בהווה.

דוגמה לגישה הזאת היא "העבודה" שפיתחה ביירון קייטי ב-1986 לאחר שסבלה מהפרעות אכילה קשות, והיא מתמקדת בשינוי של המחשבות שלנו. לאחר שלימדה את שיטתה, בבתי חולים, כנסיות, בתי סוהר, אוניברסיטאות, בתי ספר ועוד, היא נבחרה על ידי המגזין טיים לאחד מ-100 האנשים המשפיעים בעולם במאה ה-21. כיום מאמצים את שיטתה בטיפול בחולי סרטן באיכילוב במרכז "נקודת מפנה".

מיצוי הפוטנציאל

מרכזי בריאות ובתי חולים מובילים בארץ ובעולם מציעים היום מגוון של שיטות לשיקום, שיפור ומיצוי פוטנציאל הבריאות של האדם השלם ומשלבים אותן בדרכים שונות עם הטיפול הקונבנציונלי. בין השיטות הרבות אפשר למצוא נטורופתיה, יוגה, צ’י-גונג, רפואה סינית, מודעות גוף-נפש, דמיון מודרך, חשיבה חיובית, היפנוזה רפואית, ועוד רבות אחרות.

מה שחשוב למיצוי מלא של פוטנציאל הבריאות, מסביר ד"ר לב ארי, הוא התייחסות לכל מכלול רכיבי הבריאות: "מחקרים מראים שאם מישהו מחליט שהוא יעסוק למשל רק בפעילות גופנית והשאר לא מעניין אותו, הוא לא יגיע למיצוי מלא של פוטנציאל הבריאות שלו".

כל הרופאים המקדמים את הגישה החדשה בארץ ובעולם מדגישים שהרפואה האינטגרטיבית מאמצת רק שיטות שקיבלו תמיכה ממחקרים מדעיים מבוקרים כדי לשמור על הבטיחות של הטיפולים ולמנוע שרלטנות, נזק ובזבוז זמן וכסף.

מבט לעתיד

הרופא האמריקני ד"ר אנדרו ווייל מספר שייסד תכנית לרפואה אינטגרטיבית באוניברסיטת אריזונה ב-1994 "כדי להכשיר רופאים בדרך החשיבה החדשה, שתמלא את החסרים של הרפואה הקונבנציונלית", הייתה זו התכנית הפורמלית הראשונה מסוגה בארה"ב, וכיום זו התכנית המובילה בעולם להכשרת רופאים ברפואה אינטגרטיבית. תכניות דומות קיימות במרבית בתי הספר המובילים בארה"ב". בנוסף לכך, בארה"ב מקדמים תכנית להכרה ברפואה משולבת כתת התמחות נפרדת.

יש תהליכים עולמיים, מסביר ד"ר כספי, של התבססות הרפואה המשולבת בפרקטיקה הרפואית היומיומית ובבתי הספר לרפואה. זהו תהליך, "שיש לו אבולוציה, בפירוש לא רבולוציה. האבולוציה היא ממצב של הכחשה למצב של הכרה, ומקווה שבעתיד גם הוקרה". והוא מוסיף: "זו בהחלט רכבת שעזבה את התחנה ולא תחזור אליה. זה תהליך שהוא בלתי הפיך".

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!