וון ג’יא-באו מנסה לקדם רפורמה פוליטית בסין

פרשנות: מה מניע את ראש ממשלת סין במאבקי הכוחות הנוכחיים בהנהגה הסינית

וון ג'יא-באו

וון ג’יא-באו קןרא לרפורמות, כולל שיקום המוניטין של הפאלון גונג ופעילי הדמוקרטיה של 1989 – צילום: Lintao Zhang/Getty Images

וון ג’יא-באו מכונה לעתים קרובות "השחקן הכי טוב בסין" בזכות הנאומים המוצלחים שלו שקוראים לרפורמה פוליטית, אך לא מובילים לאף שינוי. אבל בחודשיים האחרונים, מאז הסקנדל של וואנג לי-ג’ון ובו שי-לאי, לפתע מילותיו של וון קיבלו משמעות חדשה, ושמו אותו בקדמת הבמה.

כראש ממשלה, לוון למעשה אין סמכות לבצע שינויים במערכת הפוליטית; תחום עיסוקו הוא כלכלה ובירוקרטיה ממשלתית. דרכו היחידה לקידום רפורמה פוליטית הייתה לדבר עליה.

תקציר הפרקים הקודמים

אחרי שוואנג לי-ג’ון, לשעבר ראש משטרת צ’ונג-צ’ינג, ברח לקונסוליה האמריקנית בצ’נג-דו ב-6 בפברואר וביקש מקלט מדיני, נוצר מאבק כוחות מתמשך בדרגים הגבוהים ביותר של המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס).

ביל גרץ, עיתונאי אמריקני שכותב בנושאי ביטחון לאומי, דיווח שלפי פקידים אמריקנים, וואנג מסר לקונסוליה מסמכים שמספקים מידע על השחיתות והקשרים לפשע המאורגן של הבוס של וואנג, מזכיר המפלגה בצ’ונג-צ’ינג, בו שי-לאי.

לפי גרץ, פקיד אמריקני אמר שוואנג סיפק מידע גם על מזימה שרקמו בו שי-לאי וראש מערך בטחון הפנים של המשטר הסיני, ג’ואו יונג-קאנג, שמטרתה להפריע לעלייתו לשלטון של שי ג’ין-פינג, היורש-בכוח המיועד למשרת ראש המפלגה. במילים אחרות, בו שי-לאי וג’ואו יונג-קאנג תכננו סוג של הפיכה.

אחרי שוואנג לי-ג’ון נלקח למעצר על ידי פקידים בכירים במפלגה ב-7 בפברואר והועבר לבייג’ינג לחקירה, הופלה אבן הדומינו הבאה במפלגה – בו שי-לאי. וון ג’יא-באו רמז על המהלך ב-14 במארס במסיבת עיתונאים שכינס, ויום למחרת פורסם בעיתונות הסינית, הנשלטת על ידי המפלגה, כי בו שי-לאי סולק מתפקידו כמזכיר המפלגה בצ’ונג-צ’ינג. באותו הזמן היו שמועות שהוא נמצא במעצר בית בבייג’ינג. לאחרונה, "שין-חואה", סוכנות הידיעות של המשטר, הודיעה שבו שי-לאי סולק מתפקידיו במפלגה והוא נמצא בחקירה.

בו שי-לאי חבר במחנה שהתאגד סביב ג’יאנג דזה-מין, לשעבר ראש המפלגה. מחנה זה מתנגד לראש המפלגה הנוכחי הו ג’ין-טאו ולוון ג’יא-באו, מאז נכנסו השניים לתפקידם ב-2003.

העתיד של סין

וון ג’יא-באו התייחס לעתידה של סין במסיבת העיתונאים שכינס ב-14 במארס, כשהזהיר: “טרגדיה היסטורית כמו המהפכה התרבותית עלולה להתרחש שוב".

הערה זו הייתה מכוונת ישירות לבו שי-לאי, שנודע בצ’ונג-צ’ינג בתור מי שיזם קמפיין לעידוד שירה של שירים מאואיסטיים. הקמפיין סימן את בו שי-לאי כמי ששואף להוביל את המק"ס בכיוון מאואיסטי.

אבל הערה זו לא כוונה רק לבו שי-לאי. היא כוונה גם לכל יתר החברים במחנה של ג’יאנג דזה-מין, המסרבים לרפורמות פוליטיות בסין.

וון ג’יא-באו תיאר בדבריו שני מצבים אפשריים: סין שמתקדמת לקראת רפורמה, או סין שמחליקה חזרה לפוליטיקה בסגנון המהפכה התרבותית. “הרפורמה הגיעה לשלב קריטי", אמר וון. “אם הרפורמה הפוליטית לא תצליח, לא ניתן יהיה לבצע רפורמות כלכליות… כל חבר מפלגה צריך לחוש תחושת דחיפות".

ייתכן שג’ואו יונג-קאנג הוא המתנגד הגדול ביותר לרפורמה פוליטית במק"ס. הוא עומד בראש "הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק" (PLAC), גוף רב עוצמה ששולט על כמעט כל הגופים העוסקים באכיפת החוק בסין.

ב-26 במארס, בוועידה השנתית נגד שחיתות של מועצת המדינה, אמר וון ג’יא-באו כי הסכנה הגדולה ביותר למק"ס היא השחיתות, שגם אותה הוא קישר לצורך ברפורמה פוליטית: “אם הנושא הזה לא ייפתר, הטבע של הכוח הפוליטי [בסין] עשוי להשתנות, והמפלגה תאבד את הכוח לשלוט על המדינה".

מקור בבייג’ינג המכיר את הרקע לדבריו של וון ג’יא-באו אמר ל-TheEpochTimes כי וון כיוון בדבריו לג’ואו יונג-קאנג, משום שהוא חושב שה-PLAC היא המקור הגדול ביותר לשחיתות בסין.

לאחר דבריו של וון ג’יא-באו, החלו להינקט צעדים להגבלת כוחו של ג’ואו יונג-קאנג בתוך ה-PLAC.

תיקון העוולה של ה-4 ביוני והפאלון גונג

מקורות בבייג’ינג המכירים מקרוב את פעולותיו של וון ג’יא-באו בוועדות המפלגה אמרו ל-TheEpochTimes שבשנים האחרונות הוא דחק שוב ושוב לשקם את המוניטין של הדיסידנטים מכיכר טיאנאנמן ושל מתרגלי הפאלון גונג – כלומר, שהמשטר יפסיק להתייחס אליהם כאל פושעים, וייתן להם פיצוי.

לדברי ג’אנג טיאן-לינג, פרשן ברשת הטלוויזיה NTD, מאחורי פעולותיו של וון ג’יא-באו לשיקום המוניטין של שתי הקבוצות האלו יש שני מניעים: תחושה שזה הדבר הנכון לעשות, ונוסף על כך זה אמצעי לקידום הרפורמות הפוליטיות שלו.

“תיקון העוולה בנושא הפאלון גונג עוסק בחיזוק חופש המצפון ועצמאות הרשות השופטת של סין. אלו שתי מטרות ברפורמה הפוליטית של וון ג’יא-באו", אמר ג’אנג. “תנועת הסטודנטים בטיאנאנמן עסקה בדמוקרטיה אמיתית, שהיא גם מטרתו של וון".

“שיקום המוניטין של הקורבנות של הטבח בכיכר טיאנאנמן משמעו שהממשלה תודה שלא הייתה לה זכות להשתמש בצבא להרוג אנשים כדי לעצור את דרישות העם לדמוקרטיה", אמר ג’אנג.

“אם המפלגה תוותר על ‘המודל של ה-4 ביוני’, הדבר יגרום ליותר אנשים לצאת לרחובות להילחם על זכויותיהם או על האינטרסים שלהם. זו תהיה גרסה סינית של מהפכת היסמין", טוען ג’אנג.

ג’יאנג דזה-מין, שלפי מקור פנימי נמצא בתרדמת, ג’ואו יונג-קאנג, ובו שי-לאי – הם יריביו של וון ג’יא-באו בדרכו לביצוע רפורמה פוליטית בסין ושליטה במק"ס. והם גם קשורים זה בזה בביצוע הרדיפה נגד הפאלון גונג.

“שיקום המוניטין של הפאלון גונג יכול לעזור לוון ג’יא-באו לזכות בלב העם. ישנם 100 מיליון מתרגלי פאלון גונג בסין, ובנוסף ישנן המשפחות שלהם", אמר ג’אנג. “בה בעת, וון יכול להאשים את ג’ואו יונג-קאנג בג’נוסייד או בפשעים נגד האנושות".

במילים אחרות, תיקון העוולה שנעשתה לפאלון גונג היא קלף חזק שוון ג’יא-באו יכול להשתמש בו במאבקו מול ג’ואו יונג-קאנג.

לפי מקור אחר בבייג’ינג, וון ג’יא-באו כועס במיוחד על הפשע של קצירת איברים בכפייה ממתרגלי פאלון גונג חיים. וון אמר לאחרונה בפגישה של דרגים רמים במפלגה: “קצירת האיברים מאנשים חיים ללא חומרי הרדמה ומכירתם כדי לעשות רווחים, האם זה משהו שבן אנוש יכול לעשות?”. לפי המקור, וון גם אמר להו ג’ין-טאו כי ללא רפורמה “בסוף כולנו נעמוד מול חקירה".

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!