בלעדי: מנהיגי סין שוקלים כיצד להפיל את ג’ואו יונג-קאנג

ראש מנגנון ביטחון הציבור של סין בצרות. לפי מקור בבייג’ינג – ראש ממשלת סין רוצה לחשוף את כל פשעיו, כולל את הרדיפה נגד הפאלון גונג. מנהיגים אחרים חוששים שזה יגרום לזעזוע בשלטון

סין

מנהיגי המפלגה הקומוניסטית נופלים כמו דומינו: זה התחיל מניסיון העריקה ב-6 בפברואר של וואנג לי-ג’ון (קוביית הדומינו הראשונה), לשעבר מפקד משטרת צ’ונג-צ’ינג. המהלך הוביל לנפילתו של בו שי-לאי (קוביית הדומינו השנייה), חבר הפוליטביורו, שהודח ב-15 במארס וחקירתו החלה ב-10 באפריל. הבא בתור צפוי להיות ג’ואו יונג-קאנג, ראש מנגנון ביטחון הציבור של סין (קוביית הדומינו השלישית) – גרפיקה: ואדים ברסטצקי, תמונות: Feng Li/Getty Images, Liu Jin/AFP/Getty Images

עם נפילתו הדרמטית של בו שי-לאי, לשעבר מזכיר המק"ס בצ’ונג-צ’ינג, מופנים עתה הזרקורים לבן בריתו ג’ואו יוֹנג-קאנג, אחד מתשעת החברים היושבים בוועדה המתמדת של הפוליטביורו ומנהלים את המפלגה הקומוניסטית הסינית (המק"ס). ג’ואו, שמכהן כראש מנגנון ביטחון הציבור של סין, חשוד בפשעים חמורים שביצע.

מקור בבייג’ינג מסר ל-TheEpochTimes כי ראשי המק"ס חלוקים בדעותיהם באשר לדרך שבה יש לנהל את החקירה סביב פשעיו של ג’ואו יונג-קאנג. חלקם רוצים שהוא יואשם במעשים נפשעים ושחיתות, ואילו אחרים, ובעיקר ראש הממשלה וון ג’יא-באו, רוצים להוקיעו כאחראי לעינויים, קצירת אברים בכפיה, ופשעים נוספים שבוצעו במהלך הרדיפה של מתרגלי הפאלון גונג בסין.

לדברי המקור, מנהיגי המק"ס מהססים לחשוף את הפשעים מחשש שהדבר יגרום לזעזוע כה גדול שיביא לסופו של שלטון המק"ס בסין.

ב-12 באפריל ציטט העיתון הקוריאני Chosun Ilbo מידע שדלף מההנהגה בבייג’ינג. לפי המידע, בערב יום ה-19 במארס החלה הוועדה לפיקוח על המשמעת לחקור את ג’ואו יונג-קאנג.

יש הסוברים כי הדבר הגדול הבא שיתרחש בסין יהיה פרסום המידע אודות פשעיו של ג’ואו יונג-קאנג. אם זה אכן יתרחש, לא רק ג’ואו יונג-קאנג ייפגע מכך, אלא גם כל אנשי המחנה המפלגתי שאליו הוא משתייך. מנהיג המחנה הוא ג’יאנג דזה-מין, לשעבר מזכיר המק"ס.

הדבק המחבר את חברי המחנה הוא האחריות לרדיפת הפאלון גונג. את הרדיפה השיק ג’יאנג דזה-מין ביולי 1999. הוא הצליח לנהל אותה באמצעות בכירים במפלגה שקודמו על ידו כגמול על התפקיד שמילאו ברדיפה. ביניהם בו שי-לאי שפוטר, ג’ואו יונג-קאנג, לואו גאן (לשעבר ראש הוועדה המרכזית לפוליטיקה וחוק) ודזנג צ’ינג-הונג (כיום ראש קונגרס העם הלאומי).

את המחנה הנגדי מובילים הו ג’ין-טאו, מזכיר המפלגה המכהן, ו-וון ג’יא-באו, ראש הממשלה.

רמזים מהתקשורת

ניתן ללמוד הרבה מהתנהלות התקשורת בסין, שכולה נשלטת על ידי המק"ס. לפני ה-14 באפריל התמקדו אמצעי התקשורת בהדחת בו שי-לאי מתפקיד מזכיר המק"ס בעיר צ’ונג-צ’ינג ומהפוליטביורו. למשל, רשת הטלוויזיה הממלכתית CCTV והעיתון People’s Daily פרסמו במשך ארבעה ימים ראיונות ופרשנויות בנושא. ככל הנראה, מטרתם הייתה לקדם את המסר שעל כולם לתמוך בהחלטת המשטר בעניין, לפחות כפי שהשתקף מדברי רוב המרואיינים, שאמרו כי הם תומכים לחלוטין בהחלטת הממשל המרכזי בעניינו של בו שי-לאי.

ניסיון העבר מוכיח שכאשר המפלגה מדגישה באופן בולט מסר מסוים, פירוש הדבר כי משהו אינו כשורה, ולכן המפלגה רוצה להבטיח שלא תיווצר התנגדות בעם.

אבל ב-14 באפריל הזרקורים עברו מבו שי-לאי לג’ואו יונג-קאנג. העיתון People’s Daily פרסם מאמר מערכת שכותרתו: "שלא תחשבו שלא יוגשו תביעות פליליות נגד בכירים במפלגה". כותרת זו מנוגדת להצהרה קודמת של ג’יאנג דזה-מין, ש"לא יהיו כל חקירות של חברים ברמה של הוועדה המתמדת של הפוליטביורו".

שי זאנג-שאן, מומחה לסין שמתגורר כיום בוושינגטון די.סי, רואה בכך רמיזה, לא רק לג’ואו יונג-קאנג, אלא גם לחברי המחנה המפלגתי שלו. "זה גם רמז לחברי המחנה הקשורים בצורה כלשהי לבו שי-לאי ולג’ואו יונג-קאנג, שאם יבחרו בצד הלא נכון, הם יהיו בסכנה".

מאז ה-10 באפריל החלו להופיע באינטרנט מסמכים רבים החושפים את פשעיו של ג’ואו יונג-קאנג, כולל העובדה שביים, לכאורה, את תאונת המכונית שבה נהרגה אשתו לשעבר, וכן שיזם תכנית להפיכה בשלטון. לפי שמועות באינטרנט, את המסמכים חשפה גוּ קאי-לאי, אשתו של בו שי-לאי, כדי לחמוק מעונש מוות. גו נמצאת עתה תחת חקירה בחשד לרצח איש העסקים האנגלי ניל הייווד בנובמבר 2011.

אבל שי זאנג-שאן טוען שפרסום המסמכים באינטרנט הוא פעולה מכוונת של המפלגה. "חלק מהחומרים מכילים אינפורמציה מפורטת מאוד שאי אפשר לאסוף תוך יום או יומיים", אמר שי. "חומרים כאלו יכולים להיחשף רק על ידי אנשי מפלגה בדרגה מסוימת ולהיות נחלתם של אנשים שהיו מקורבים במיוחד לג’ואו יונג-קאנג. כל זה מצביע על כך שלמנהיגים בדרג העליון יש תכנית מוגדרת מאוד נגד ג’ואו".

לדברי ג’אנג טיאן-ליאנג, פרשן של TheEpochTimes לענייני חברה בסין, על ג’ואו יונג-קאנג מפורסם כעת מידע מרשיע בהיקף גדול יותר מזה שפורסם על בו שי-לאי, ובקצב מהיר. "הוּ ג’ין-טאו, וכן וֶון ג’יא-באו, כבר מוכנים לסלק את ג’ואו יונג-קאנג מהמק"ס. לדעתי, לאחר זמן מה כאשר השמועות נגדו יסלימו, הם ידיחו אותו".

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!