הוועדה החשאית שמנהלת את סין

יושבים בה שרים ובעלי תפקידים בכירים שמקבלים תקציבים עצומים ומפעילים מנגנוני שליטה על המדינה. לוועדה הזו קוראים PLAC. היא פועלת ברציפות מאז 1990, ונמצאת בלב מאבקי הכוחות בסין

סין

הקונגרס ה-17 של המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק”ס) ב-21 באוקטובר 2007 בבייג’ינג. “הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק” הפכה למרכז הכוח השני בסין – צילום: Guang Niu/Getty Images

אופרות סבון בהן הסיפור מתמשך והעלילות מסובכות הן פופולריות מאוד בסין. בלוגרים סינים רבים מתבדחים באינטרנט שאופרת הסבון הארוכה ביותר, אך גם המשעממת ביותר, היא מהדורת החדשות היומית של רשת הטלוויזיה הממלכתית CCTV. כל עשר שנים גיבורי העלילה המתמשכת – במקרה זה: חברי הוועדה המתמדת של הפוליטביורו של המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) – צריכים להתחלף. כמו באופרת סבון אמיתית, השינויים הנדירים של הגיבורים הראשיים זוכים תמיד לתשומת לב גדולה מקהל הצופים.

מאז תחילת מארס השנה הרייטינג של מהדורת החדשות היומית מראה עלייה מתמדת. העלייה נעשתה משמעותית במיוחד מאז שבו שי-לאי, לשעבר ראש המק"ס בעיר צו’נג-צ’ינג, סולק ממשרתו. “הצופים מחכים בכליון עיניים למהדורת החדשות היומית כדי לראות מי ממנהיגי המפלגה הבכירים מופיע בטלוויזיה ומי לא", כתב בלוגר בפורטל החדשות הסיני Sina.

למעשה, מהדורת חדשות הערב של CCTV, בעלת המבנה הקבוע-מדי הכולל סיפורים משמימים על פעילויות המנהיגים הסינים, חושפת לא מעט מהמאבק הפוליטי המתרחש מאחורי הקלעים בסין.

לדוגמה, ב-9 במארס זימנה עיריית צ’ונג-צ’ינג באופן בלתי צפוי מסיבת עיתונאים. ראש המפלגה דאז בצ’ונג-צ’ינג, בו שי-לאי, התייחס שם בפעם הראשונה לעניין וואנג לי-ג’ון, לשעבר מפקד המשטרה בעיר. וואנג ביקש מקלט בקונסוליה האמריקנית בצ’נג-דו ב-6 בפברואר השנה, כנראה מחשש שבו שי-לאי מעוניין להשתיק אותו.

בו שי-לאי ניצל את ההזדמנות מול המצלמות כדי להפגין את נאמנותו לגוף פוליטי רב עוצמה בסין – הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק (PLAC). הוא אמר שההצלחה של המאבק בפשע ובשחיתות בצ’ונג-צ’ינג הייתה תוצאה של שיתוף פעולה בין המשטרה, התובעים, בתי המשפט, השופטים ומחלקת ביטחון המדינה – תחת ההנהגה של ה-PLAC.

אמירה זו חשפה את העובדה שה-PLAC מחזיקה בכוח עצום. היא עומדת מעל התביעה, בתי המשפט והמשטרה החשאית, שולטת במשטרה החמושה בת 1.5 מיליון שוטרים, ובמשטרה הרגילה בת ה-1.7 מיליון שוטרים. בראשה עומד ג’ואו יונג-קאנג, החבר גם בוועדה המתמדת של הפוליטביורו של המק"ס. ג’ואו משמש גם כאיש סודו של ג’יאנג דזה-מין, לשעבר מנהיג סין.

כשמתבוננים במבנה הארגוני של ה-PLAC, רואים עד כמה היא שולטת במדינה ועד כמה מערכת המשפט בסין אינה עצמאית. סגן מזכיר הוועדה הוא השר לביטחון הציבור מנג ג’יאן-ג’ו, וחברים אחרים בה כוללים את נשיא בית המשפט העליון, התובע הכללי, השר לביטחון המדינה, שר המשפטים ומפקד המשטרה החמושה. בראשה עומד ג’ואו יונג-קאנג, הידוע גם כ"צאר" של המודיעין בסין.

ג’יאנג דזה-מין עושה מניפולציה

העולם לא הקדיש תשומת לב רבה ל-PLAC, גוף השייך למפלגה ונתון למרותה. הוא נוסד לראשונה ב-1980, אך בוטל שמונה שנים מאוחר יותר. ב-1990 הוא הוקם שוב בעקבות הטבח של ה-4 ביוני 1989 בכיכר טיאנאנמן. בזמן ההוא המק"ס חשה בצורך להדק את השליטה על המדינה. עם הקמתם של סניפי PLAC בכל פרובינציה, בכל אזור ואפילו בכל מחוז, הוועדה הפכה למנגנון החולש על כל הפרובינציות. אחת מהמשימות העיקריות של הגוף הזה היא להבטיח את הביטחון והיציבות של שלטון היחיד של המק"ס בסין.

ב-20 ביולי 1999, ג’יאנג דזה-מין החל ברדיפה ברוטלית נגד התנועה הרוחנית פאלון גונג. באותו זמן מתרגלי הפאלון גונג מנו עשרות מיליונים ומספרם הגדל העלה בג’יאנג קנאה ופחד. לביצוע הרדיפה הוקם "משרד 610” הידוע לשמצה, העובד בשיתוף פעולה הדוק עם ה-PLAC.

מאז תחילת הרדיפה נגד הפאלון גונג, ה-PLAC התנהלה כמו עסק פרטי של ג’יאנג, שדאג שמכונת ההרג הזו תקבל משאבים פיננסיים נדיבים. במשך 12 השנים האחרונות כוחה של הוועדה גדל מיום ליום. ב-2002, כשג’יאנג דזה-מין הגיע לגיל המגבלה של 68 והיה צריך לעזוב את הבמה הפוליטית, הוא התנה את התפטרותו בכך שלואו גאן בן ה-67, אז ראש ה-PLAC, יקבל מושב בוועדה המתמדת של הפוליטבירו, הגוף הגבוה ביותר במק"ס. ב-2007, לואו גאן הוחלף על ידי ג’ואו יונג-קאנג, שבתפקידו הקודם היה השר לביטחון הציבור.

כך הגיעה ה-PLAC לרמה הפוליטית הגבוהה ביותר בסין, וזכתה לכינוי "המטה השני של המפלגה". תפקיד ראש הוועדה מבוקש ביותר, בשל העוצמה הרבה הנתונה בידי הממלא אותו. לפני חודשים ספורים בלבד בו שי-לאי היה היורש המיועד לג’ואו יונג-קאנג. אבל אחרי נפילתו הסתיים הפרק הראשון של אופרת הסבון הפוליטית.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!