מסיפורי סין העתיקה: ארץ האלוהי

לפי המשלים הסינים האלים ירדו מהשמיים כדי להקנות לסינים בסיס לתרבות אנושית

פו-שי

האל פו-שי ירד מהשמיים כדי ללמד אנשים מיומנויות בסיסיות לקיום החיים – צילום: Cathrine Chang /Epoch Times

על פי המסורת הסינית העתיקה בני האדם נבראו על ידי האלה נו ווה והסינים כולם הם צאצאיה. אך יצירי אנוש אלה חסרו כל ידע כיצד להתקיים בעולם, לכן אלוהויות רבות ירדו מהשמיים כדי להקנות להם בסיס לתרבות אנושית. באותה עת בני אדם חיו בו זמנית לצד אלים וסין נקראה אז ארץ האלוהי או ארץ השמימי. הישויות הידועות ביותר שירדו מהשמיים היו פו-שי ושֶן נוֹנג. הם נשלחו למטה כדי ללמד אנשים מיומנויות בסיסיות וידע הדרושים לקיום החיים, לשפר את מודעותם לטבע ולהעשיר את חייהם.

באותה תקופה החשיבה של אנשי סין העתיקה הייתה ראשונית ופשוטה מאוד. הם חיפשו מזון כאשר היו רעבים והשליכו את השאריות כאשר שבעו.

פו-שי לימד אותם לבנות רשתות ללכידת דגים ולביית חיות, וזו הייתה תחילתו של משק החי הביתי. פו-שי גם הכניס את מוסד הנישואין לחברה הסינית. זמן רב לפני שפו-שי הגיע אנשים חברו לקרובי משפחתם וילדים חיו עם אמותיהם מבלי דעת מי היו אבותיהם. על ידי מיסוד הנישואין שינה פו-שי את יחסי האישות בחברה הסינית ויצר כללי התנהגות הקשורים לטקס החתונה.

פו-שי לימד את הסינים לגלף בעץ כדי לציין אירועים היסטוריים במקום השיטה של קשרים בחבל שהייתה נהוגה קודם לכן.

הוא הניח את היסודות לחוקי האנושות ולשיטת השלטון על פי אזורים גיאוגרפים, ומינה נושאי משרה במנהל ובממשל הציבורי. בכך הקים מודל ניהולי ושלטוני לדורות הבאים.

פו-שי נחשב גם לממציא של ה- Trigrams סדרה של 8 דיאגרמות טאואיסטיות המייצגות את עקרונות היסוד עליהן מושתתת המציאות. מתוך הדיאגרמות האלה למדו הסינים להבין תופעות שמימיות ועליהן ביססו את הפילוסופיה של ציות לסדר שנקבע בעולם על ידי האלים. מתוך כך הם למדו לרחוש כבוד אינסופי לשמיים ולטבע משום שהאמינו כי תרבותם היא מתת מהאלים וכי היא הביטוי להתגלמות ולתוכן של תרבות אלוהית.

על פי המסורת, היה זה שן נונג אשר לימד את הסינים כיצד ליצור כלי עבודה חקלאיים, לעבד את האדמה ולגדל יבולים.

בעזרת האלוהויות איכות החיים של העם הסיני בעת העתיקה השתפרה והם היו מסוגלים להתמודד עם הטבע ולבסס נורמות של התנהגות אנושית. בדרך זו אנשים פשוטים הפכו בהדרגה לבעלי יכולת והחברה כולה שינתה צורה והפכה לציוויליזציה הסינית הקדומה.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!