מושבת קת’פולטי – מעוז הקוסמים האחרון בהודו עומד להיעלם

הפעם אף קסם לא יעזור להציל את המצב

אישמוּדין חאן

הקוסם אישמוּדין חאן עומד על גג במושבת הקוסמים קת’פולטי בפאתי דלהי המערבית. חאן הוא אחד הבודדים בעולם המבצע את טריק החבל ההודי, הנחשב לטריק הקסם הגדול שבעולם – צילום: Courtesy of Joshua Cogan

בהודו קיים מקום בו הקסם מעולם לא מת. אורות חג המולד נדלקים לעת ערב, הבניינים ניצתים ככוכבים, המוזיקה שוטפת בזרם איטי לחגיגה של בובות-על-חוט הקמות ונעמדות ולטריקים של קוסמים שעברו בירושה מזה דורי דורות.

רובע העוני של הקוסמים במושבת קת’פולטי הנמצאת ברובע דלהי המערבית, הוא אחד המקומות האחרונים שנותרו מעידן הקסם. בקרוב הכול ייעלם כלא היה. הקרקע כבר נמכרה ליזמים והמושבה תיחרש בקרוב על ידי הבולדוזרים במטרה להפכה למרכז קניות. תושבי המקום הססגוניים יועברו לבתי קומות המיועדים עבור מעוטי הכנסה.

אנשי הקולנוע ג’ים גולדבלום, אדם ובר והצלם זוכה פרס האמ"י – ג’ושוע קוגן, מתעדים את ימיה האחרונים של מושבת קת’פולטי בסרטם התיעודי "מחר אנו נעלמים".

הטיפוס העיקרי עליו הם שמו את עיניהם הוא אישמוּדין חאן – אחד מהבדרנים המפורסמים ביותר במושבה. הוא בין הבודדים בעולם המסוגל לבצע את טריק החבל ההודי – ולגרום לחבל רפוי להזדקף ולהתרומם מתוך סל לגובה של יותר מששה מטרים ולהישאר עומד באוויר – טריק שביצע ברחבי העולם, כולל במופע של הקוסמים הידועים פן וטלר בטאג’ מאהל.

חאן נכנס לתוך הג’ונגל בנעוריו, נחוש בדעתו לשרוד שם בכוחות עצמו. דברים מעניינים רבים קרו לו, "כולל לימוד קסמים אצל קוסמים מקומיים שפגש. הוא הביא אתו את הידע הזה חזרה", מספר גולדבלום, " פשוט אי אפשר להאמין מה אנשים אלו יודעים לעשות". האמנים האחרים במקום אינם פחות מרשימים, אומר אדם ובר ומספר על בּוּבָּן אחד שפגשו. הבובן יוצר ומפעיל בובות הנעות בעזרת 15 חוטים. "הוא זכה בפרס האקדמיה ההודית לאמנויות מסורתיות. הוא בובן פנומנאלי", מתפעל גולדבלום. "הדבר מצריך לעבוד עם חמישה חוטים על כל יד, על המרפקים, על הכתפיים, וחוט אחד מאחורי הצוואר", אומר גולדבלום.

דאליפ בהאט

דאליפ בהאט, הבובן הידוע ונשיא קת’פולטי, מסחרר את אחת מבובותיו במושבה – צילום: Courtesy of Joshua Cogan

מסורת של קסם

במשך מאות שנים אמנים נודדים בהודו איחדו את המדינה תחת תרבות משותפת. הם היו מספרי הסיפורים והמוזיקאים ששמרו את כל המדינה "על אותו הדף". "הרעיון של הודו מאוחדת נזקף לא מעט לזכותם של אמנים עממיים אלו", אומר גולדבלום.

אך ככל שהעולם שינה את פניו, כך השתנה גם תפקידם של האמנים הנודדים. הם התיישבו בג’ונגל בדלהי המערבית בשנות ה-50, בנו שם את בתיהם במו ידיהם ובהתאמה לצרכיהם וקראו למקום מושבת קת’פולטי. קת’פולטי הוא מושג המתייחס למריונטות הססגוניות של הודו ולמסורת עתיקת היומין של הסיפורים ואגדות הפולקלור שהן מייצגות. כיום המושבה היא ביתם של אחדים מבין קוסמי הרחוב, האקרובטים והבובנים הגדולים בעולם.

בעבר הייתה מושבת קת’פולטי מרוחקת למדי מהעיר הגדולה, עד שנבלעה אל בין בתיה של דלהי שצמיחתה אינה יודעת שובע. לדברי גולדבלום הקרקע סביב העיר התייקרה מאד ולא נמצא פתרון למצוקתה של קת’פולטי. הודו אינה יכולה להרשות הקצאת שטח אדמה כה יקר לאנשים שהם בעצם מתיישבים בלתי חוקיים.

גם את שכונות העוני הודו אינה רואה בעין יפה. יש לייחס זאת לאווירה המעורבת שלה, אומר גולדבלום. לדבריו קיים בה ניגוד חד בין יופי וכיעור, ובין שמחה לצער. "זה כאילו כל החושים מכים בך. ההפכפכנות שבזה, כשמעין יופי וכיעור הולכים תמיד יחד ומציפים אותך בהמון אופנים שונים. אומרים שזה מקום של פלא ושל טראומה – מיקרוקוסמוס של מה שקורה בכל מקום בעולם כאשר תרבויות מסורתיות הולכות ואובדות", אומר גולדבלום. "התאהבנו במקום הזה, אך הוא גם מאד הפחיד אותנו", מוסיף ובר.

אנשים בהודו יודעים על מה שקורה בשכונות העוני, אבל הדעות כמצופה אינן חיוביות. ובר וגולדבלום מספרים שהם אפילו התקשו למצוא מישהו בדלהי שיסכים לקחתם לקת’פולטי. "הם לא רצו לקחת חלק בהבאתנו לְמקום שבו לדעתם רב הסיכוי שישדדו אותנו", אומר ובר ומוסיף: "זה מקום המאכלס אמנים גדולים, מסורתיים, אבל הוא גם מייצג שכונות עוני".

לדבריו של ובר ממשלת הודו נוכחה לדעת כי קשה לבעוט החוצה אנשים שאין להם לאן ללכת. "חרשו את המקום בבולדוזרים והם נבעטו החוצה לרחוב, לאחר מכן הם חזרו ובנו הכול מחדש. כעת הדברים קצת שונים. הקרקע נמכרה לחברת נדל"ן גדולה המבצעת פרויקטים של שיקום בכל רחבי המדינה, והפעם כולם קיבלו צווי פינוי". גולדבלום אומר: "מה שהודו מראה לעולם הוא: ‘אנו מחסלים את משכנות העוני שלנו’, זאת כי הם רוצים להציג עצמם לכלכלה הגלובלית כהודו החדשה, הודו מודרנית בה יש עבודה והגלובליזציה פועלת, וכל הדברים האלו".

[youtube id=”HKnfseEmgwE” width=”600″ height=”340″ position=”left”]

"כדי לעשות זאת, הם בונים גורדי שחקים עבור האנשים שהם מפנים משכונות העוני. אבל בעשותם זאת אוכלוסיית שכונות העוני תשלש עצמה בן לילה, כי אנשים יחשבו ‘יופי, דיור בחינם!’, וזה כמעט בלתי אפשרי לעשות מפקד אוכלוסין", מסביר גולדבלום. זרם האנשים שהגיעו להתגורר בשכונות העוני יצר בעיות חדשות: האמנים הם לב לבן של שכונות העוני, אך עתה הם מוקפים במחנות אוהלים שלא היו שם לפני שלוש שנים. אלו שבאו זה מקרוב הביאו עמם את הרעות החולות האופייניות לשכונות עוני – סמים ופשע.

קת'פולטי

מאיה, אקרובט צעיר מקת’פולטי בפוזה מרשימה – צילום: Joshua Cogan

היום בו הקסם מת

האמנים מודאגים ביחס לעתידם: תעשיית הקולנוע והמוזיקה המודרנית הסיטו את תשומת הלב מהקסמים ההודיים ומהסיפורים המסופרים באמצעות בובות. המעבר למגורים בגורדי-שחקים יהיה עבור חלקם סוף לאמנותם. הם בנו את משכנות העוני במו ידיהם. לכמה מהם יש גגות פתוחים שם הם מפעילים בובות הגדולות פי ארבעה מגובה אדם. הלוליינים מותחים את חבליהם בין הבניינים. לקוסמים יש כמויות עצומות של אביזרים, ומנגד הם מסתכלים על משפחותיהם ועל עתיד ילדיהם: בשכונות העוני אין מים זורמים. אין סניטציה. כבלי החשמל המוליכים את החשמל לשכונה מאזורים שכנים, עוברים דרך בורות ביוב בסמטאות.

הדור המבוגר אף הוא חווה חיים קשים. "הם אף פעם לא זכו להערכה. פעם הם גורשו מבתיהם, ומאז מאיימים עליהם מדי יום", אומר גולדבלום. לדברי גולדבלום עליהם להגיע להחלטה אם הם רוצים שילדיהם יחיו את החיים שהם חיו.

"דברים רבים מתרחשים כעת. לא מדובר רק בתנאי מחייה", מוסיף גולדבלום. הסוגיה הגדולה יותר היא סוגית הזהות. "אם המושבה תיעלם, האמנות תיעלם. היא תיסוג לכפרי הסביבה לתקופת מה, אך בסופו של דבר מה שקורה פה יתפשט ויגיע גם לשם".

כאן יכול היה הכול להסתיים. אנשים עזבו, האורות כבו. מגדלים צמחו וגבהו עד לשמיים. ואת מה שפעם היה מקום של קסמים תפסו חנויות לטלפונים ניידים ולמחשבים. "אני חושב שמבחינה תרבותית, המקום הזה הולך ונעלם", מוסיף ובר.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!