פרשנות: העיסוק במותו המסתורי של ניל הייווד בסין הוא הסחת דעת

הדיווחים הרבים בתקשורת על רצח איש העסקים הבריטי מעלימים עין מהגורמים האמיתיים לנפילתו של בו שי-לאי

בו שי-לאי וואנג לי-ג'ון

בו שי-לאי ו-וואנג לי-ג’ון המעורבים ברצח ניל הייווד – צילום: Jason Lee/Reuters, Feng Li/Getty Images, Internet image

בתקשורת המערבית דווח לאחרונה שההתדרדרות ביחסים בין בכירי המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) בו שי-לאי ו-וואנג לי-ג’ון פרצה לאחר רציחתו בסין של איש העסקים הבריטי ניל הייווד. על פי פרסומים, הייווד נרצח על ידי רעייתו של בו שי-לאי ומקורביה.

אולם סביר הרבה יותר שהמניעים לחקירתו של בו שי-לאי, שהיה עד לא מכבר מועמד לחברות בוועדה המתמדת של הפוליטבירו (הגוף המפקח על המק"ס ומנהל את סין), עמוקים הרבה יותר ממקרה הרצח, ושמותו של הייווד משמש רק כתירוץ לחקירה. כך גם נראה שאותו רצח אינו העילה המרכזית לקרע בין בו שי-לאי לבן בריתו לשעבר וואנג לי-ג’ון, שכיהן עד תחילת פברואר כמפקד משטרת העיר צ’ונג-צ’ינג.

בואו ונבחן במה דברים אמורים ונסקור את נסיבות המקרה.

ראשית, בתקופת כהונתו כמזכיר המפלגה בעיר צ’ונג-צ’ינג, ניהל בו שי-לאי מסע תעמולה שכותרתו הייתה "להכות את השחור". בדיעבד התברר שזה היה מבצע אלים ובלתי חוקי. אנשים רבים בצ’ונג-צ’ינג נשפטו שלא כדין, וטופלו באכזריות בהוראתו של בו שי-לאי. חלקם נרצח. אם כן, מדוע בחר וואנג לי-ג’ון להתמקד דווקא בסיפור רציחתו של הייווד הבריטי, אף כשבני משפחתו של הייווד כפי הנראה הרפו מחקירת המקרה, והתעלם ממקרים רבים אחרים שטופלו באכזריות?

שנית, וואנג לי-ג’ון בעצמו הוציא לפועל את הוראותיו של בו שי-לאי שהורה באופן בלתי חוקי להוציא להורג אנשים רבים. לדוגמה, לאחר שעורך הדין לי ג’ואנג נשפט באופן בלתי חוקי למאסר, פאנג הונג, פקיד רשמי מסוכנות היערות בעיר צ’ונג-צ’ינג פרסם בדיחה גסה במיקרו-בלוג שלו וביקר את מהלך המשפט. העונש שקיבל על כך היה שנת מאסר במחנה עבודה בכפייה.

הסוכנות לביטחון הציבור בעיר צ’ונג-צ’ינג, שבראשה עמד וואנג לי-ג’ון, היא זו שהחליטה על עונשו של מפרסם הבדיחה, פאנג הונג. האם אנשים כאלו, ששולחים פקידים זוטרים לשנת עבודה בכפייה בגין עלבון שטחי, הם מסוג האנשים שיאמרו לבוס שלהם, במקרה זה בו שי-לאי, שנראה שאשתו רצחה מישהו? אם בו שי-לאי הורה לשלוח מישהו לשנת עבודה בכפייה רק בגלל בדיחה גסה, מה לדעתכם היה גורלו של וואנג לי-ג’ון על פגיעה חמורה הרבה יותר?

נקודה שלישית, בידיעה שפורסמה בסוכנות הידיעות רויטרס תחת הכינוי "בלעדי" דווח: "בפגישה מתוחה שנערכה בסביבות ה-18 בינואר [2012], וואנג לי ג’ון התעמת עם בו שי-לאי בהציגו ראיות הקושרות את אשתו של בו שי-לאי, גו קאי-לאי, לרצח הייווד". העיתוי נראה חריג. אם הייווד נרצח ב-14 או ב-15 בנובמבר, כפי שדווח בעבר, מדוע שוואנג לי-ג’ון יתעמת בנושא עם בו שי-לאי רק ב-18 בינואר, שלושה חודשים מאוחר יותר?

נקודה רביעית, בדיווח של רויטרס נפלה טעות. נכתב בו: "שלושה ימים מאוחר יותר, בו שי-לאי הדיח את וואנג לי-ג’ון כמפקד הסוכנות לביטחון הציבור". אם ההתייחסות לעימות שחל ב-18 בינואר אכן מדויקת, המשמעות היא שוואנג לי-ג’ון פוטר מתפקידו כמפקד הסוכנות לביטחון הציבור ב-21 בינואר. אבל וואנג למעשה פוטר רק ב-2 בפברואר.

חמישית, נראה שקשריו הפוליטיים של וואנג לי-ג’ון אינם מעמיקים כמו אלו של בו שי-לאי. הקריירה של וואנג הסתמכה כמעט לחלוטין על בו שי-לאי. כשבו שי-לאי ניסה להצטרף לוועדה המתמדת של הפוליטבירו, עתידו של וואנג נראה טוב. מה הוא כבר יכול להרוויח מעימות עם בו שי-לאי?

נקודה שישית ואחרונה, האם יש מישהו שיכול להעיד על פרטי מותו של הייווד? מדוע שבו שי-לאי לא יתעלם מוואנג לי-ג’ון, אם זה רק ניסה לעורר מהומה. מדוע במקום זאת הוא יכעס כל כך ויפטר אותו?

הרשו לי להציע תסריט מפוכח למהלך ההשתלשלויות. הו ג’ין-טאו, מנהיג המק"ס, מנסה לחסום את דרכו של בו שי-לאי לוועדה המתמדת של הפוליטבירו, אז הוא מתחיל לחקור את וואנג לי-ג’ון, יד ימינו של בו שי-לאי. זה דומה למקרה שבו מאו דזה-דונג רצה להיפטר מלין ביאו (בן בריתו של מאו במשך שנים רבות) והיה עליו להתחיל עם אנשיו של לין.

ב-18 בינואר וואנג לי-ג’ון גילה שהוא בבעיה גדולה. הוא היה זקוק להגנתו של בו שי-לאי, אז הוא ביקש את עזרתו, אך בו העדיף לנטוש אותו. מכל מקום, וואנג לי-ג’ון שמר את הראיות לגבי מותו של הייווד, כמו דגימות דם ושיער, והשתמש בהן כדי לסחוט את בו שי-לאי: אם אתה לא מגן עלי, אחשוף אותך.

רציחתם של שני אנשים אינה מספיקה כדי להפיל מישהו כמו בו שי-לאי, שכפי הנראה היה בעבר קרוב להצטרפות לוועדה המתמדת של הפוליטבירו. ייתכן שהייווד היה מעורב בקנוניה של בו שי-לאי, ובגלל זה בו שי-לאי כעס כל כך על וואנג לי-ג’ון ופיטר אותו. וואנג לי-ג’ון ידע שבו שי-לאי חסר רחמים, וגם שהוא עצמו יודע יותר מדי על עסקאותיהם המפוקפקות של בו שי-לאי ושל בני משפחתו. מרגע שהתפרקה השותפות ביניהם, חייו של וואנג לי-ג’ון היו בסכנה, ולכן הוא נמלט בתחילת מארס לקונסוליה האמריקנית בצ’נג-דו והטיל "פצצה פוליטית" שזעזעה את סין והעולם.

הפוליטיקה של המפלגה הקומוניסטית הסינית אפלה מדי. מאחורי מקרה קטן עשויים להסתתר גורמים נסתרים עצומים המקשים מאוד על הבנתם של זרים או של אלו הבוחנים את המציאות עם "משקפיים מערביות". הדיווחים שפורסמו עד עתה בנוגע להירצחו של הייווד מעוררים ספקות כה רבים. אולי על העיתונאים, בשעה שהם מקבלים מידע ממקורות פנימיים, לשאול את בני שיחם האנונימיים, ובעצם גם את עצמם, ‘מדוע?’

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!