בו שי-לאי מואשם גם בהתרסקות מטוס

אם יוכח הדבר, הוא יתווסף לרשימת מעשי הזוועה של הפוליטיקאי הסיני המודח

בו שי-לאי

בו שי-לאי ב-13 במארס בבייג’ינג, יומיים לפני שהודח מתפקידו כמזכיר המק”ס בצ’ונג-צ’ינג. חבר הפוליטבירו ג’אנג דה-ג’יאנג יתפוס את מקומו – צילום: Lintao Zhang/Getty Images

ב-7 במאי 2002, נספו 112 אנשים, ביניהם שבעה נתינים זרים, בהתרסקות מטוס בנמל התעופה דאליאן שבסין. הנספים עלו על טיסה מס’ 6163 של חברת התעופה China Northern Airlines שהמריאה בשלום מבייג’ינג, אך נהפכה לכדור אש כשהתרסקה בנמל התעופה דאליאן.

עיתונאי סיני שבילה שמונה שנים בכלא לאחר שדיווח על המקרה, כתב בזמנו כי ההתרסקות תוכננה על ידי בו שי-לאי, דמות בכירה במפלגה הקומוניסטית הסינית, שירד לאחרונה מגדולתו והודח מתפקידיו.

ג’יאנג וויי-פינג, העיתונאי שכתב על התנהלותו המושחתת של בו שי-לאי בעיר דאליאן, אמר שבו ארגן את ההתרסקות במטרה להשתיק את אחד מיריביו הפוליטיים.

לדבריו, מחקרית התרסקות המטוס עולה כי לפני ההמראה הייתה טיסה 6163 במצב טוב. מקור האש לא היה במנוע, בצינורות הדלק, או במערכת החשמל, וכל חברי הצוות עברו בדיקות לפני עלותם למטוס.

ג’יאנג טוען כי לאחר ההתרסקות נארג סיפור כיסוי מורכב שהפליל את אחד הנוסעים. הוא מספר כי רוב השרידים שנותרו מגופות הנוסעים והצוות נשלחו לבדיקת ד.נ.א. לפני שהושמדו, ורק אפרו של נוסע מסוים אחד ששמו ג’אנג פי-לין, נשמר.

משפחתו של ג’אנג התבקשה לעבור זמנית למלון ולהמתין לתוצאות הסופיות. שבעה חודשים לאחר התאונה קיבלה המשפחה הצהרה רשמית בה נאמר שג’אנג העלה למטוס בקבוקי בנזין וגרם להתלקחות.

המשפחה לא קנתה את הסיפור ודרשה לקבל את דוח החקירה, אך נענתה בסירוב. מאוחר יותר פורסמו דיווחים שונים באמצעי התקשורת של המדינה כי ג’אנג סבל מסרטן כבד בשלב מתקדם, והיה שקוע בחובות כבדים לאחר שהקים חברה לשיפוץ בתים. כיוון שהיה מודע למותו הקרב הוא קנה שבע פוליסות ביטוח חיים, ותכנן להצית את האש במטוס מתוך כעס ומתוך רצון לקבל פיצויים מהביטוח, נטען בתקשורת.

משפחתו הכחישה את הדברים וטענה כי לג’אנג היה תואר שני בפיזיקה, הייתה לו עבודה טובה והוא הצליח עם החברה החדשה שלו. אשתו סיפרה לכתבים שבעלה היה בריא לחלוטין ואהב את משפחתו. אבל בשבועות שקדמו לתאונה הוא החל להיות עסוק במיוחד, והודיע לה על נסיעתו לבייג’ינג רק רגע לפני שעמד לחזור משם.

ג’יאנג וויי-פינג, העיתונאי, טוען שבמהלך שהותו במעצר שמע מאסיר אחר את הסיפור האמיתי על מה שבאמת התרחש.

הסיפור האמיתי, לפי ג’יאנג

בעת שארעה התרסקות המטוס הוחזק ג’יאנג במעצר יחד עם אדם בשם האן שיאו-גואנג, בעלים של מלון וחבר קרוב של הפוליטיקאי יו שואה-שיאנג, שהיה בעבר מזכיר המפלגה של דאליאן.

האחרון היה גם יריבו הפוליטי הגדול ביותר של בו שי-לאי, שבעת ההתרסקות היה מושל מחוז ליאו-נינג שבו נמצאת דאליאן. כדי לפגוע ביריבו הפוליטי, פקד בו שי-לאי לעצור את חברו האן, שמסיבה זו הוחזק במרכז המעצר של דאליאן ביחד עם העיתונאי ג’יאנג.

האן סיפר לעיתונאי ג’יאנג שאשתו, לי יאן-פנג, הייתה בטיסה שהתרסקה. היא נשאה עמה מבייג’ינג מכתבים שקיבלה מבנותיהם של הנשיא הו ג’ין-טאו והנשיא לשעבר לי שיאן-ניאן. היה בכוונתה להשתמש במכתבים כדי לעתור בעד שחרור בעלה ממעצר.

לדברי האן, בו שי-לאי תכנן את התרסקות המטוס כדי להיפטר מאשתו לי יאן-פנג, שהייתה אז עוזרת מיוחדת למנהל המשרד לביטחון לאומי והיו לה קשרים קרובים במתחם ג’ונג-נאן-האי, מקום מושבה של מנהיגות המפלגה.

בו שי-לאי חשב שהיא יודעת יותר מדי.

העיתונאי ג’יאנג ראיין גם יודעי דבר בחוגי המפלגה הפנימיים שאמרו לו כי העבריין הנאשם בהתרסקות המטוס, ג’אנג פי-לין, היה שוטר חשאי שהיו לו קשרים קרובים עם גו קאי-לאי, אשתו של בו שי-לאי. ג’יאנג טוען כי ג’אנג שימש כשעיר לעזאזל.

אם יוכח שבו שי-לאי אכן ארגן את החבלה במטוס, פירוש הדבר שהוא נושא באחריות למותם של 112 איש.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!