האם מנהיגי סין יכריזו על סיום שלטונה של המפלגה הקומוניסטית הסינית?

מקור בכיר בבייג’ינג מדווח על שורת הסכמות בין בכירי המפלגה הקומוניסטית, שמטרתן לקדם את מעברה של סין למשטר דמוקרטי

סין

נציגים סינים מריעים לאחר קבלת תוצאות הצבעה בקונגרס המפלגה שנערך ב-2008 בבייג’ינג – צילום: Andrew Wong/Getty Images

על פי מקור רם דרג בבייג’ינג, מנהיגים מובילים בפוליטבירו של המפלגה הקומוניסטית הסינית גיבשו ארבע הסכמות כלליות שיוכרזו במהלך או בסביבות הקונגרס ה-18 של המפלגה, הצפוי להיערך בסתיו הקרוב, בחודשים אוקטובר או נובמבר. המגמה הכללית בהסכמות אלו היא שסין תבחר בדרך הדמוקרטיה. הידיעה הופצה במהירות רבה בבירה הסינית.

על פי המקור, ארבע ההסכמות הן:

1. על אנשים מכל שכבות הציבור, ממפלגות פוליטיות ומארגונים חברתיים לשלוח נציגים להרכבת ועדה מכינה שתנסח חוקה חדשה. חברי הוועדה יכינו טיוטה לחוקה שתגן על הזכות האזרחית להקים בחופשיות איגודים ומפלגות פוליטיות.

2. יוכרז שהמפלגה הקומוניסטית הסינית סיימה את משימתה ההיסטורית כמפלגה השלטת. יידרש רישום מחודש לחברות במפלגה, תוך בחירה חופשית האם להיכנס אליה מחדש או לפרוש ממנה.

3. תנועת "ה-4 ביוני", הפאלון גונג (פאלון דאפא) וכל הקבוצות שנרדפו שלא כדין, יפוצו ותתוקן העוולה שנעשתה כלפיהן.

4. הצבא יועבר משליטת המפלגה לשליטה לאומית.

לא ניתן לאמת את טענתו של המקור, אך מקורות נוספים ציינו בעבר כי הנושא נידון בקרב מנהיגים רמי דרג. המקור גם ציין שמפלגה דמוקרטית כבר הוקמה באקדמיה המדעית של בייג’ינג, ששמה "המפלגה הדמוקרטית-ליברלית של המדענים הסינים", ושיותר מ-30 מלומדים באקדמיה מעורבים בה.

שי צאנג-שאן, אנליסט סיני שנמצא בוושינגטון הגיב לידיעה: "אפקט הדומינו שיצא לדרך עם תקרית וואנג לי-ג’ון, עדיין נמשך, ומהלכי המפלגה מאחורי הקלעים נחשפים לציבור הרחב".

שי הסביר שמנהיגי המפלגה רוצים להכריז על ארבע הסכמות כאלו מתוך שאיפתם ליטול יוזמה לפני שקיעתה הבלתי נמנעת של המפלגה. "נחשפת הקבוצה [בתוך המפלגה] שמעורבת ברדיפות הגדולות האלו נגד האנשים הסינים, כולל רדיפת הפאלון גונג, ויש לכך השלכות עמוקות על התפוררות המפלגה […] מוטב שהם ייטלו יוזמה שכזו, היא תועיל להם עצמם וגם לעולם".

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!