דמויות ענק על אדמת פרו עכשיו גם בתלת ממד

לא הרחק מקווי הנסקה המסתוריים, המציגים שרטוטים ענקיים של מגוון חיות, זוהו לאחרונה גם תילים גדולים וקדומים בצורות של עוף הקונדור, ליוויתן מסוג אורקה, ברווז ועוד

פרו

תל עפר מלאכותי בדמותו של ליוויתן מסוג אורקה – צילום: Google Earth Pro

מתברר שאלפי שנים שוכנות סמוך לחופי פרו גבעות מלאכותיות רבות שצורתן כשל חיות, אבל עד לאחרונה איש לא הבחין בכך. הודות לתצלומי הלוויין באתר Google Earth זוהו התילים הנמצאים כמעט בכל עמק בצפון מערב פרו.

במרחק לא רב מתילי העפר הענקיים התגלתה בעבר תופעה מסתורית דומה – קווי הנָסְקַה המציגים שרטוטים "דו ממדיים" ענקיים על פני הקרקע, חלקם של חיות. בשל מידותיהם העצומות, ניתן לזהות את דמויות הנסקה וגם חלק מהתילים, רק מגובה רב.

התילים מופיעים במגוון צורות כדוגמת עוף הקונדור, הלווייתן הענק מסוג אורקה, פומה (המכונה אריה אמריקני), ברווז ועוד.

מי שגילה את התילים בפרו הוא האנתרופולוג פרופ’ רוברט בנפר (Benfer) מאוניברסיטת מיזורי שבארה"ב. את ממצאיו הוא פרסם בחודש מארס, בכתב העת Antiquity.

תפקיד אסטרונומי

מרבית התילים קטנים, באורך של מטרים ספורים, אולם אורכם של הגדולים מביניהם מגיע אף ל-400-200 מטר. הקדום מבין התילים מתוארך כבן כ-5,000 שנה, בהשוואה לקווי הנסקה המתוארכים לאמצע האלף הראשון לספירה.

בנפר טוען שהדמויות התלת ממדיות קשורות לגלגל מזלות קדום של תושבי האזור, ושהן מציגות את קבוצות הכוכבים השונות בשמים. מתברר שבמקרים רבים הכיוון שאליו פונה הדמות אינו מקרי – הוא נגזר משיקולים אסטרונומיים.

כך למשל, כשמתבוננים ממקדש סמוך לעבר עינו של עוף הקונדור שבעמק צ’ילון (Chillón) הסמוך לבירה לימה, רואים שהעוף מיושר עם כיוונה של גלקסיית שביל החלב בזווית הקיצונית ביותר שהיא מגיעה אליה. דמות הפומה הסמוכה מתיישרת עם הזריחה ביום הארוך בשנה (21 בדצמבר באזור דרומי זה) אם מסתכלים עליה מאותו מקדש.

בעמק קסמה (Casma), כ-320 ק"מ מצפון ללימה, זיהה בנפר שתי דמויות נוספות שצורתן כציפור, והן מיושרות למקום ממנו זורחת השמש ביום הקצר בשנה, ה-21 ביוני (יום המִפנה של החורף).

ההנחות הסמויות שמעוורות אותנו

התילים הם דוגמה מעניינת, עד כמה ההנחות הסמויות משפיעות על תפיסת המציאות שלנו, ובמקרה זה, גם כיצד הן משפיעות על התקדמותו של המחקר המדעי. הגבעות האלו שוכנות בשטח כבר אלפי שנים. מדוע רק עכשיו החוקרים הבחינו בהם?

תילים דומים התגלו במקומות אחרים, בעיקר ברחבי ארה"ב וכמה נוספים גם במקסיקו. כפי שמסביר בנפר, כיוון שההנחה המקובלת הייתה שתילי דמויות כאלו אופייניים רק לתרבויות צפון אמריקה, אף אחד לא חשב שאולי גם בדרום אמריקה הוקמו גבעות מלאכותיות שכאלו, ולכן גם אף אחד לא חיפש.

פרו

תל עפר מלאכותי בדמותו של ברווז – צילום: Google Earth Pro

"תמיד שמתי לב שמבנה גדול מאוד מצפון ללימה דומה מאוד לציפור. אבל כיוון שההשערה המקובלת הייתה שלא אמורים להימצא בדרום אמריקה תילי דמויות ענקיות של בעלי חיים, חשבתי שאין סיכוי שזו אכן ציפור", מספר בנפר. אבל לפני שנתיים, כשבמסגרת פרויקט אחר הוא סקר תצלומי לוויין של אתרים ארכיאולוגיים, הוא הבחין במה שנראה כמו סימני שיניים על אחד התילים שמצפון ללימה. לאחר שזיהה בתצלומי האזור דמויות נוספות של חיות, הוא טס לפרו כדי לבחון את השטח וגילה את דמויות הקונדור והפומה, ובעקבותיהן גם דמויות רבות נוספות.

"זו תגלית בלתי צפויה לחלוטין. היא בעיקר אינה צפויה עבור ארכיאולוגים כמוני, שהלכו על חלק מהאתרים האלו בעבר, מבלי שהבינו בכלל על מה הם דורכים", ציין בנפר בריאיון לאתר חדשות המדע LiveScience.

קווי הנסקה ומצפים אסטרונומיים סמוכים

תרבות צ’יקו הצפונית (Norte Chico) היא זו שאכלסה את האזור באותם ימים, והיא נחשבת לקדומה ביותר שהתפתחה בדרום אמריקה. היא שגשגה בתקופה של בין 3,000 ל-1,800 לפנה"ס וכללה כ-30 מרכזי אוכלוסיה בעמקי החוף של פרו. בין הממצאים המרשימים ביותר שהותירו אחריהם בני הצ’יקו היו מבנים ארכיטקטוניים כדוגמת כיכרות ומונומנטים גדולים.

האתר בואנה ויסטה (Buena Vista) שמצפון מזרח ללימה מדגים היטב את רמתם המתקדמת של תושבי האזור. בשנת 2006 גילה בנפר (כן, אותו בנפר) מצפה אסטרונומי בן 4,200 שנה שקרני השמש הראשונות של שני ימי המפנה, הן זה של ה-21 בדצמבר והן זה של ה-21 ביוני, מצליחות לחדור למרכזו. לעת עתה הוא נחשב למצפה האסטרונומי הקדום ביותר באמריקה.

כפי שציינו, בפרו התגלתה בעבר תגלית מסתורית דומה שעדיין לא קיבלה הסבר ברור. קווי הנסקה שוכנים במדבר נסקה שבדרום המדינה, סמוך לחופי האוקיאנוס השקט. אורכן של דמויות הנסקה 270-20 מטר וביניהן ניתן לזהות בני אדם, לווייתנים, קופים ועוד. כדי ליצור תרשימים שממדיהם גדולים כל כך, נראה שעל יוצריהם היה להשקיף עליהם מגובה רב, ורבים מהחוקרים ניסו להבין כיצד הצליחו הקדמונים ליצור את התרשימים המדויקים והענקיים האלו. כעת זיהה בנפר דמויות ענק נוספות שניתן להבחין בהן רק מגובה רב, כך שגם אופן יצירתן של אלו מעלה שאלות דומות.{mosimage}

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!