נקודה למחשבה: ממאושרי העצמאות למדוכאי המחאה

נזכרתי בסיפור המחויך והמוקצן (חלק ממכריי מוכן להישבע שהוא נכון בשינויים קלים) לאחר שקראתי את שתי הכתבות הבאות. הראשונה דיווחה שלפני ימים אחדים, מרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל המוגדר כמרכז פיתוח אסטרטגי (Global Development Center) קיים את האירוע השנתי Think Next, אירוע שבמסגרתו מוצגים עשרות סטארטאפים ופיתוחים פנימיים שמקורם באקדמיה.

היוזמה הישראלית התחילה לפני ארבע שנים ובעקבות ההצלחה התפשט האירוע גם להודו וסין. במסגרת זו הוצגו טכנולוגיות חדשות לסמארטפון העשויות להשפיע על העולם. חלקן נשמעות כמו מדע בדיוני שכבר נוכחנו לדעת, הופך במהירות למציאות, כגון ממשק המגיב לתנועות העיניים, מילוי משימות אוטומטי על פי רצונו של המשתמש וטכנולוגיות נוספות הדורשות הרחבה, אך היריעה כאן קצרה מלהכיל את עולם הדמיון האנושי.

במרחק נגיעה אינטרנטית נחשפתי לכתבה טרייה נוספת המסבירה מדוע ענקיות הטכנולוגיה בעולם, כגון גוגל ומייקרוסופט ואינטל, רואות את ישראל כמקום הפיילוט הראשון לחלק מהמוצרים המושקים בעולם. הכתבה מפרטת את הסיבות הרבות להחלטתן (מרחב גיאוגרפי קטן יחסית שפועלים בו סטארטאפים רבים, היכרות בין-אישית המבוססת על קשרים חברתיים וצבא, החשיבה היזמית והיכולת הישראלית לעקוף חסמים ולהוציא במהירות מהכוח אל הפועל). כך רואות ענקיות הטכנולוגיה את ישראל הניצבת בשורה הראשונה בעולם הפיתוח, הן מוצאות בישראל כר פורה לאיתור חברות סטארט אפ ורכישתן ופיילוטים ראשונים ביזמות. משובב נפש.

השפעתנו על הטכנולוגיה העולמית עצומה יחסית לגודלה הזעום של האוכלוסייה (מקום 97 בעולם) וגם רוב תושביה הנידחים ביותר של מדינות עלומות מכירים את ישראל או מושפעים מהמצאותיה ו"נגיעותיה" הטכנולוגיות ופריצות הדרך בתחומי חיים מגוונים (…כדאי להיזכר בפרסי נובל האחרונים).

שני נתונים מעניינים נוספים, על פי מדד בלומברג שבחן את המדינות הטובות ביותר בעולם לעשיית עסקים: מתוך 160 מדינות דורגה ישראל במקום ה-41. עדיין לא טוב מספיק ועם השאיפות שלנו רבים יגידו גרוע, אך כש-3/4 ממדינות העולם נמצאות במקום נמוך משלנו כדאי שנקבל קצת פרופורציה.

יום העמצאות

צילום: MENAHEM KAHANA/AFP

כמו כן, מתברר שהמרחק עדיין רב בין עמדות ואינטרסים. כולנו נקטר על הקושי הכלכלי, על מדיניות הרווחה, התשתיות שאינן מספקות והנדל"ן שהצטנן אך עדיין לוהט. כאן נכנס לתמונה מכון כדור הארץ שבאוניברסיטת קולומביה בניו יורק. המכון ערך מחקר חובק עולם בשיתוף מכון גאלופ על 155 מדינות ומצא נתון שכולנו הרמנו עליו גבה: ישראל ממוקמת במקום ה-14 הגבוה והמרשים… במדד האושר העולמי. בולגריה לשם השוואה במקום ה-146.

ציניקנים, סטטיסטיקאים, פילוסופים ובעלי אינטרסים יסבירו מיד שהנתונים מעוותים, מופשטים ואינם מציגים את כל התמונה ואינם מייצגים את כל האוכלוסייה, ייתכן ויש אמת בדבריהם, אך אם גם על כל 154 המדינות הנוספות חלים אותם כללים, סביר להניח שהפרופורציות נשמרות.

רגע אחד לפני שיגוועו זיכרונות חגיגות העצמאות ופרק זמן קצר לפני המחאה החברתית שכולם מדברים עליה. מחאה שאף אחד אינו יודע מה יהיו פניה, עוצמתה והיקפה, בואו נתבשם עם מה שיש ונמתין עם מי שחסר. הדכדוך על המצב אינו מספיק ליצור שינוי. כנראה שהמחאה על הדיור, הקוטג’ והדלק לא יביאו תפנית, המחירים לא השתנו רדיקלית, בחלק מהמקרים אף עלו מעלה. מסקנות ועדת טרכטנברג נוגעות רק בשולי המהפכה הדרושה, מגרדות רק את קצה הקרחון של הרצוי, אך לא פחות חשוב… גם האפשרי.

אפשר ליצור שינוי מהותי אך לשם כך דרושה מחשבה נוספת שעליה ארחיב בגיליון הבא. בינתיים, קחו לכם נקודה למחשבה ותחשבו על המרחק הגס שבין הבולגרי שבסופיה לישראלי הנופש בבורגס ובין משרד הנסיעות הדל שבנפאל, למעדנייה של דגניה.


דורון בטשי, מנכ"ל שביט הדרכה, לתגובות: [email protected]

המאמר הינו חוות דעת אישית ותמצית הדברים כל שמאפשרת היריעה ואין בו כדי להמליץ או לייעץ

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!