הסערה הפוליטית בסין מביאה לרגע הבחירה

המשבר בסין מעמיד למבחן את מצפונם של האזרחים במדינות הדמוקרטיות

סין

ברק מכה בעיר בייג’ינג, ביולי 2011. ברקע ניתן לראות את מטה תחנת הטלוויזיה CCTV של המשטר הקומוניסטי בסין. הסערה הפוליטית המתרחשת כיום בסין דורשת מכל אחד ואחד מאתנו לנקוט עמדה – צילום: ChinaFotoPress/Getty Images

במאבק בין טוב ורע המתחולל כיום בסין לא ניתן לעמוד מהצד ולהישאר אדישים.

מאז חודש פברואר השנה, הוסבה תשומת הלב הבין-לאומית לשרשרת של אירועים פוליטיים כבדי משקל המתחוללים בסין.

בליל ה-6 בפברואר, סגן ראש העיר ולשעבר מפקד המשטרה בצ’ונג-צ’ינג, וואנג לי-ג’ון, נמלט לקונסוליה האמריקנית בעיר צ’נג-דו וחשף את תכניתם של בו שי-לאי, ראש המפלגה הקומוניסטית בצ’ונג-צ’ינג, ושל ראש שירותי הביטחון של סין, ג’ואו יונג-קאנג, לפתוח בהפיכה נגד המשטר.

כעבור כחודש ימים סולק בו שי-לאי מתפקידו.

לאחר מכן החלו להיחשף הפשעים האיומים שביצע ג’ואו יונג-קאנג נגד הפאלון גונג, מאז החלה רדיפת מתרגלי השיטה בסין ב-1999, כמו גם הפשעים שביצעה הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק (PLAC) שבראשה הוא עומד. בו בזמן, נחשף לציבור הרחב הכוח חסר התקדים שהיה נתון בידי ה- PLAC ופעולתה מחוץ לסדרי המשפט בסין תוך ניצול הסמכות שבידה.

לפני כשבוע וחצי, נמלט לשגרירות ארה"ב בבייג’ינג עורך הדין העיוור לענייני זכויות אדם, צ’ן גואנג-צ’נג, ממעצר הבית בו היה נתון בפרובינציית שאן-דונג. אסונו האישי של צ’ן היווה דוגמה נוספת לפעילות האפלה של הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק, ומיקד עוד יותר את תשומת הלב העולמית במצב זכויות האדם בסין.

מאבקי כוחות פנימיים? הסיפור מורכב הרבה יותר

כלי התקשורת תיארו לעתים קרובות את התקריות האלו כשרשרת של מאבקים פנימיים בקרב פקידי הממשל בדרגים הגבוהים ביותר במפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס), אולם הסיפור אינו כה פשוט.

במשך 63 שנות שלטונה בסין, ביצעה המק"ס אינספור פשעים נגד בני העם הסיני.

במשך 5,000 שנות ההיסטוריה הארוכות של סין לא קמה שושלת או דמות פוליטית אשר הרגו אזרחים סינים כה רבים כפי שהמק"ס עשתה. בעתות שלום, רדפה המק"ס מאות מיליוני סינים, וגרמה למותם של 80 מיליון סינים מסיבות לא טבעיות. נתון זה עוקף את מספר בני האדם שנהרגו, לפי הערכה, במהלך מלחמת העולם הראשונה והשנייה גם יחד.

הנזק שהמק"ס הסבה לגופם, נפשם ותרבותם של בני העם הסיני הוא החמור ביותר שסין ידעה מעודה. הרדיפה שנמשכת כבר 13 שנה נגד 100 מיליון מתרגלי הפאלון גונג בסין היא מעוררת אימה, ומעוררת את זעם ה"שמיים" והאנושות כאחד.

כיום מוטלת על אנשים הוגנים והגיוניים האחריות לקבל החלטה מוסרית בנוגע לעתידה של סין.

נקודת ההכרעה

הסערה הפוליטית שזעזעה את הדרגים הגבוהים ביותר במק"ס קשורה בניסיונם של אישים בכירים במק"ס לחמוק מאשמה על ביצוע מעשים מזעזעים.

ראש המק"ס כיום, הו ג’ין-טאו, וראש ממשלת סין וון ג’יא-באו, וכן מי שעתיד להתמנות לראש המפלגה הבא, שי ג’ין-פינג, אינם רוצים שיאשימו אותם ברדיפת הפאלון גונג, בה פתח בשנת 1999 ג’יאנג דזה-מין, לשעבר מנהיג המק"ס.

ג’יאנג דזה-מין, ג’ואו יונג-קאנג, בו שי-לאי ואחרים במק"ס רוצים לחמוק מאחריות לפשעים שביצעו בניסיונם "למחוק" את הפאלון גונג. כדי לשמר את כוח השלטון בידיהם הם היו מוכנים להרחיק לכת עד כדי קשירת קשר לביצוע הפיכה.

אולם שעתם חלפה. כל אזרחי סין, החל בפקידי הממשל הבכירים ועד לאחרון האיכרים, סולדים מהרדיפה נגד הפאלון גונג. מתרגלי הפאלון גונג חינכו בסבלנות רבה את אזרחי סין אודות הרשע של הרדיפה והטוב שבשיטה הרוחנית. המתרגלים שינו את המצב בסין.

כיום מציגה בפנינו ההיסטוריה הזדמנות לבחור: האם להמשיך לרדוף מיליוני מתרגלי פאלון גונג חפים מפשע ולדכא אנשים כמו צ’ן גואנג-צ’נג, או להעמיד את מבצעי הפשעים לדין ולהגן על זכויותיהם הבסיסיות של תושבי סין ועל רווחתם.

מה שזכה לכינוי "מאבק כוחות" הוא למעשה קרב המתחולל בין טוב ורע, ובחירה מודעת במוסריות ובצדק או בכוחות המנוגדים להם.

סין – כלא אפל גדול

הבאת מבצעי הרדיפה לדין תזכה ללא ספק באהדת הציבור.

כאשר אנשים ברחבי העולם צפו בקטעי הווידאו של צ’ן גואנג-צ’נג ביוטיוב, הם הרגישו זעם על האסון האישי הטראגי שנגרם לצ’ן ועל חילול זכויות האדם של אזרחי סין.

בסין כיום יש אינספור אנשים שחוו חוויות קורעות לב לא פחות מצ’ן גואנג-צ’נג.

ניקח לדוגמה את סיפורו של גאו ג’י-שנג, עורך הדין לענייני זכויות אדם, ושל אחרים כגון הפעיל למען חולי איידס הו ג’יאה, האמן איי ויי-ויי ואחרים אשר שמותיהם וסיפוריהם פורסמו ברחבי העולם.

קחו לדוגמה את מיליוני האנשים ששמותיהם נותרו אנונימיים: מפגינים, אנשי דת, אנשים בעלי מחשבה חופשית, חקלאים, בעלי בתים, משפחות שרוצות להביא לעולם ילד נוסף ואחרים שחוו באופן אישי את שיטות הבריונות של המפלגה ואת היעדר החוק של הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק.

קחו בחשבון גם את מיליוני מתרגלי הפאלון גונג החפים מפשע שהוכפשו על ידי תעמולת המשטר ונאלצו לשאת את אי-ההבנה של הציבור כלפיהם עקב מעשי תרמית של המשטר, כגון התעמולה השקרית בדבר ההצתה העצמית בכיכר טיאננמן.

קחו בחשבון גם כיצד המתרגלים חווים עינויים, מאולצים להתכחש לאמונתם ונתונים לקצירת איברים כפויה – זוועה שטרם נראה כמותה בעולם.

עיוותי הדין בסין מצויים בכל פינה, והחברה הסינית הפכה לכלא אחד גדול ואפל.

פסק הדין של ההיסטוריה

כל אדם בדרגים הגבוהים של המק"ס המעוניין לפורר את הכלא האפל הזה, להשיב לעם את חירותו ולתקן את העוולות שנעשו, עושה את הדבר הנכון.

ואילו האנשים שרוצים להמשיך לקיים את הכלא האפל הזה ואף גרוע מכך – להמשיך להפר את זכויות האדם של האזרחים – הם אויביו המושבעים של בני העם הסיני.

בסין העתיקה הכלל הפשוט הבא היה ידוע ומקובל על הכול: מעשים טובים יזכו לגמול טוב; ואילו מעשים רעים יזכו לעונש. למעשה, זה היה עיקרון מנחה לאורך כל ההיסטוריה האנושית.

עתידנו נקבע בהתאם למוסריות שלנו – טוב ליבנו ויושרנו.

העמדת הפושעים שעומדים מאחורי רדיפת הפאלון גונג לדין היא מעשה של מוסר ושל אומץ היוצר עתיד חדש לסין. פעולות כאלה יזכו לאמונם של בני העם הסיני ולתמיכתם.

לכל אדם בסין, החל בהו ג’ין-טאו, וון ג’יא-באו ושי ג’ין-פינג וכלה באזרח הפשוט, יש כיום הזדמנות לבחור באיזה צד הוא עומד. אדם יכול לבחור לעמוד לצד הצדק והמוסר, או לעמוד לצד הדיכוי והאפלה. ברגע מכריע זה של ההיסטוריה, בחירה זו תקבע את גורלו של כל אדם ואדם.

בני העם הסיני חיכו זמן רב מדי, ופסק הדין של ההיסטוריה עומד להיקבע בקרוב. שינויים אדירים צפויים לקרות בקרוב.

הרגע הנוכחי חוצה גבולות של פוליטיקה והפיכות. זהו רגע של בחירה מהותית בין טוב לרע.

אנשים בעולם החופשי לא יכולים עוד לעמוד מהצד. הם חייבים גם כן לבחור. עליהם לבחור במודע האם הם עומדים לצד בני העם הסיני, לצד המוסר, לצד החופש ולצד העתיד – או נגדם.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!