פרשנות: מקום לדאגה בכלכלה בישראל

האם תוכל מדינת ישראל להימנע ממשבר כלכלי חמור?

סטנלי פישר

בישראל החוב הממשלתי הוא 75% תוצר והבועה רק התחילה להתפוצץ. כשהיא תתפוצץ יקטנו באופן משמעותי ההכנסות ממסים והגרעון יתפח, דבר שעשוי לגרור משבר בסגנון המשבר באירופה – צילום: ERIC PIERMONT / AFP

בשבועות האחרונים מתפרסמים יותר ויותר נתונים מעוררי דאגה לגבי מצבו של המשק הישראלי.

תחילה, אני רוצה לחזור על הנקודה המרכזית עליה אני כותב פה מספר שנים: צריך להבדיל בין צמיחה אמיתית שהיא דבר חיובי ומבורך, לבין צמיחה מלאכותית שצריכה להדאיג. צמיחה אמיתית היא תוצאה של דברים כמו חינוך, השקעה במחקר ופיתוח, תחרותיות וכ"ו. צמיחה מלאכותית היא בדרך כלל תוצאה של זרימת הון זר למשק וריבית נמוכה מדי.

לצערנו, בשנים האחרונות רוב הצמיחה העולמית בעולם היא צמיחה מלאכותית ולכן מסתיימת כמעט תמיד במשברים. בתשע השנים האחרונות היו שני גלים של צמיחה מלאכותית במשק הישראלי. הגל הראשון התחיל בשנת 2003 בעקבות משבר ההי-טק בארה"ב. הבנק המרכזי האמריקני הוריד את הריבית בחדות, דבר שגרם ליציאת הון מארה"ב ולירידת ריביות בכל העולם. במשק הישראלי גרם הדבר לירידת ריבית מרמה של 8% עד 9% לרמה של 3.5% עד 4%, דבר שגרם לצמיחה מלאכותית.

הגל השני היה בעקבות המשבר של 2008. כאן נקט הבנק המרכזי של ארה"ב מדיניות קיצונית אפילו יותר והריביות בעולם ירדו בהתאם. בישראל ירדה הריבית לרמה של 0.5% עד 2%. ירידת הריבית הזאת גרמה לצמיחה מלאכותית אף יותר שהתבטאה בעיקר בשוק הנדל"ן.

בעקבות הריבית הנמוכה חל גידול אדיר בלקיחת המשכנתאות. הגידול גרם לעלייה חדה במחירי הדירות, והביא לתחושת עושר מלאכותית בקרב הציבור שהגדיל באופן מלאכותי את הצריכה. הקבלנים החלו לבנות יותר מדי בתים. הצריכה והבנייה המואצת הביאו ליצירת משרות מלאכותיות, הכנסות מלאכותיות ממסים וכך הלאה.

כלכלה עובדת כמו כדור שלג, ברגע שהיא מתחילה לנוע בכיוון מסוים היא מאיצה באותו הכיוון עד שבא כוח שדוחף אותה לכיוון האחר. מה שמניע את הכלכלה הוא קצב גידול האשראי. כדי שצמיחה מלאכותית שמבוססת על ריבית נמוכה תמשך, האשראי צריך לצמוח בכל שנה בקצב מהיר יותר.

אבל זה לא ממש אפשרי כי בסופו של דבר האינפלציה מרימה ראש, מצב שמאלץ את הבנק המרכזי להעלות ריבית, ולקצב גידול האשראי לקטון. זה בדיוק מה שקרה בישראל בתחילת 2011. האינפלציה הרימה ראש, בנק ישראל העלה ריבית והטיל הגבלות על לקיחת משכנתאות. עקב כך חלה ירידה של 30% בקירוב בלקיחת משכנתאות חדשות. או במלים אחרות, כדור השלג התחיל להתגלגל לצד השני. עקב כך נרשמה האטה בקצב צמיחת המשק ובמיוחד בשוק הנדל"ן. כתוצאה מכך לאט-לאט מתחילות להתגלות הבעיות. הבעיה המשמעותית ביותר כרגע היא הגרעון הגדול בתקציב הממשלה. בשלושת החודשים הראשונים של השנה היה הגרעון הממשלתי גבוה מהמתוכנן וכרגע לפי הערכות נמצא בקצב של 4% עד 5% תוצר בשנה. זה גירעון גבוה מאוד ומדאיג, במיוחד אם מביאים בחשבון שהוא ילך ויגדל ככל שהמשק ילך ויאט ובועת הנדל"ן תתפוצץ. לשם השוואה, אירלנד וספרד שכיום נמצאות במשברים חמורים היו בעודף תקציבי וכמעט ללא חוב ממשלתי (10% תוצר באירלנד, 35% בספרד) לפני פיצוץ הבועות שם.

בישראל החוב הממשלתי הוא 75% תוצר והבועה רק התחילה להתפוצץ. כשהיא תתפוצץ יקטנו באופן משמעותי ההכנסות ממסים והגרעון יתפח, דבר שעשוי לגרור משבר בסגנון המשבר באירופה.

הבעיה הגדולה ביותר היא שאני כרגע לא רואה שום כוח שיכול לגרום לכדור השלג להסתובב לצד השני. כשהאינפלציה כה גבוהה בנק ישראל לא יכול להוריד ריבית, וגם אם הוא כן יוריד זה לא ממש יעזור כי המחירים כבר התאימו את עצמם לריבית נמוכה יותר (הריבית הייתה נמוכה מ-2% כמעט שנתיים). ובכלל, כלל לא בטוח שהשווקים יתנו לו להוריד ריבית (במיוחד אם תימשך ההתאוששות בכלכלת ארה"ב).

השורה התחתונה היא שכדור השלג שמזה תשע שנים הסתובב לצד אחד, התחיל לאחרונה להסתובב לצד השני. אולי אני טועה, אבל אני פשוט לא מצליח לראות איך נוכל להימנע בישראל ממשבר כלכלי חמור במיוחד. ההמלצה שלי לכולם היא להיות זהירים בהתנהלות הכלכלית שלהם.


איתי סלונים הוא מנהל השקעות ובעלים של חברה לניהול תיקים (www.islonim.co.il ). הוא משקיע באופן שוטף בניירות ערך, כולל בכאלו המופיעים בכתבות. הכתבה נועדה לעורר עניין. היא לא נועדה לשמש כייעוץ השקעות ואינה מהווה תחליף לייעוץ השקעות אישי המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. לתגובות: [email protected] {mosimage}

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!