זהות בדויה – נוסח סין

סוכן חשאי שנשלח “להתחבר” עם פעיל דמוקרטיה סיני הפעיל עליו טקטיקות בסגנון “המוסד”, וניסה לשחד אותו לעבור לצד של המפלגה הקומוניסטית הסינית. שיחה עם טאנג באי-צ’יאו על הסוכן החשאי ס’

טאנג באי-צ'יאו

טאנג באי-צ’יאו בסתיו 2011 – צילום: טאנג באי-צ’יאו

דמיינו שאתם דיקטטורה. יש לכם דיסידנטים בגלות, בחו"ל, שמבקרים אתכם. יהיה נחמד אם במקום זאת הם יתמכו בכם. איך אפשר לגרום להם לתמוך בכם?

טאנג באי-צ’יאו, סופר ופעיל ידוע למען הדמוקרטיה, מספר בריאיון כיצד במשך שנים המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) שלחה נציגים מיוחדים כדי לשחד אותו. לדבריו, הוא היה מוקד תשומת הלב של מספר אנשים, כולל קרובים, מכרים, ובני כיתה, שפתאום רצו להיות חברים מאוד טובים שלו, ולברר, לפרטי פרטים, במה הוא עוסק במשך כל היום. אלה היו פקידי ממשלה, פרופסורים, אקדמאים בביקור, או סטודנטים שבאו ללמוד בארה"ב.

השליח המיוחד "מר ס." נכנס לתמונה

יום אחד ב-2007, סטודנט לשעבר ששמו הו צ’אנג-שין, שכמו טאנג, היה חלק ממחאת הסטודנטים בכיכר טיאנאנמן ב-1989 ושהיה חבר של טאנג, הביא איתו אדם זר, "מר ס." בעת שבא לבקר את טאנג במשרדו בפלאשינג, ניו יורק. מר ס. שבמקור מרצה באוניברסיטה מרכזית בבייג’ינג, הגיע לארה"ב על תקן של אקדמאי אורח באוניברסיטת קולומביה. הוא היה אדיב וסיפר שהיה סטודנט בתנועה לדמוקרטיה של 1989.

במשך הזמן, מר ס. זכה באמונו של טאנג. הם יצאו לארוחות ביחד, וגם לפעילויות למען הדמוקרטיה. אבל טאנג גילה שאשתו של מר ס. היא פקידה בדרג גבוה במק"ס, וחשב לעצמו שלא יכול להיות שמר ס. יתחבר לאדם כמותו שמבקר את המשטר בגלוי, ללא ידיעתה וברכתה של המק"ס.

אבל טאנג המשיך להיפגש עם מר ס, שהזמין אותו לעתים קרובות לארוחות ערב שתמיד שילם עליהן. מר ס. נימק את עניין התשלום בכך שזה כסף שמגיע מה"פרויקט" שלו, כסף שצריך להוציא בדרך כזו או אחרת. בזמן הארוחה השיחות ביניהם נעשו יותר ויותר אישיות.

אף על פי שטאנג הגיע למסקנה שמר ס. פועל כך בכוונה תחילה, ושהוא סוכן שנשלח על ידי המק"ס, הוא התייחס למר ס. כחבר, וחלק איתו את דעותיו לגבי התנועה לדמוקרטיה שמחוץ לסין, לגבי המפלגה הקומוניסטית ולגבי סיכויים לדמוקרטיה בסין.

בסוף 2009 הוזמן טאנג להופעה של להקת "המחול הדרמה והאופרה של בייג’ינג" במנהטן. זו להקה שיש לה קשרים הדוקים עם המשטר הסיני. טאנג ראה שלא מעט מחברי המפלגה, מהדיפלומטים ומהפקידים שבקהל בכלל לא היו מופתעים לראות אותו שם עם מר ס. וחש שאולי הם אפילו ציפו שהוא יהיה שם.

יועץ למנהיג המק"ס

לטאנג הוצעו או ניתנו טובות הנאה. הציעו לו נסיעה לסין ב-2008 לראות את האולימפיאדה ללא תשלום, אבל ההצעה בוטלה אחרי שטאנג הודיע שיערוך מסיבת עיתונאים על דמוקרטיה בסין אם ייסע לשם.

הציעו לו עבודה כ"פרשן אנונימי" ב"מגזין רב השפעה". התשלום היה אמור להיות 3$ למילה. מר ס. הסביר את זה כך: "3$ למילה! ממאמר של 3,000 מילים תרוויח כמעט 10,000$ בחודש. זו המשכורת של אשתך". טאנג לא השתכנע: "אני לא רוצה שום קשר למפלגה הקומוניסטית", אמר.

טאנג טען בפנינו כי הצעה מסוג, משרה שאינה דורשת עבודה קשה אך מספקת שכר נאה, היא השלב הראשון בהמרה של היעד [האדם] והעברתו לצד של המפלגה.

בסוף אף הגיעה הצעה יוצאת דופן, סיפר טאנג. מר ס. הציע לו לשמש כיועץ סתרים של הו ג’ין-טאו, מנהיג המק"ס. טאנג ישלח את רעיונותיו למשרדו של הו, ו"יעשה מה שהוא רוצה בשאר הזמן", אמר מר ס.

נושא אחר שבו נתבקשה עצתו של טאנג היה איך לטפל במתרגלי השיטה פאלון גונג (פאלון דאפא), אמר טאנג. מר ס. אמר לטאנג ש"הנושא של פאלון גונג הוא כאב הראש הגדול ביותר של הו. הוא חושב שנושא הפאלון גונג הוא בעיה קשה, הוא חושש שהפאלון גונג נחושים להביא לקיצה של המפלגה".

טאנג אמר שהוא הציע שהו קודם כל ישחרר את כל מתרגלי השיטה החפים מפשע שאסורים בגלל אמונתם, ואז יראה מה יקרה. "הו לא יכול לעשות את זה, ההתנגדות גדולה מדי", אמר מר ס.

טאנג סיפר שבסוף מר ס. ביקש ממנו "לחשוב ברצינות" על הצעת העבודה כיועץ, אך הוא סירב להצעה. מר ס. היה מאוד מאוכזב והראה זאת.

TheEpochTimes ראיין כמה מחבריו של טאנג, כולל הפעיל לי דא-יונג, והעומדת בראש "המרכז העולמי לסיוע לפרישה מהמפלגה הקומוניסטית הסינית", יי רונג. כולם אישרו שטאנג ומר ס. היו בקשר חברי. מזכיר ה"קואליציה לשלום ודמוקרטיה בסין", ועמיתו לשעבר של טאנג, ג’י שנג, סיפר שפגש בעצמו את מר ס. דרך טאנג.

TheEpochTimes מחזיק בשמו ובזהותו של מר ס, שסופקו לו על ידי טאנג בתנאי שלא ייחשפו. תמונות של מר ס. נמצאות באתר האינטרנט של האוניברסיטה הסינית בה הוא עובד, וראיות על הזמן שבילה באוניברסיטת קולומביה מופיעות באינטרנט.

בספטמבר 2010, התכונן מר ס. לעזוב את אוניברסיטת קולומביה בחזרה לסין, לאחר ששהה בה שלוש שנים. טאנג ביקש לשמור על קשר, אבל מר ס. אמר:"אל תיצור איתי קשר לעולם".


*השתתפו בכתבה ג’יין לין, סופיה פאנג ואנג’לה וואנג

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!