האם המחאה חוזרת?

אלפי מפגינים צעדו אתמול בערב בתל אביב, ירושלים, חיפה, פרדס כץ, באר שבע וקרית שמונה בדרישה לצדק חברתי, במסגרת יום הפעולה הבין-לאומי. אבל הפעם זה היה שונה – המוחים הישראלים התחברו עם פעילים מכל העולם וניסחו יחדיו מניפסט מחאה בין-לאומי

מחאה בתל אביב

הפגנת המחאה בכיכר יצחק רבין – צילום: יאירה יסמין/אפוק טיימס

האוהלים היו חסרים, אבל הפנים המוכרות היו שם: בתל אביב ובירושלים, חיפה, פרדס כץ, באר שבע וקרית שמונה כאשר אלפי מפגינים יצאו שוב אל הרחובות לדרוש צדק חברתי. הפעם הם יצאו במסגרת יום הפעולה הבין-לאומי שצוין במוצאי שבת ב-200 ערים ברחבי העולם.

"אנו חיים בעולם הנשלט על ידי כוחות המסוגלים לתת חופש וכבוד לאוכלוסיית העולם". כך נפתח המניפסט הבין-לאומי שחובר לכבוד יום הפעולה.

מחאה בתל אביב

צילום: יאירה יסמין/אפוק טיימס

עוד נכתב:  "עולם שבו נאמר לנו שאין אלטרנטיבה לאיבוד הזכויות שהושגו במשך מאבקים ארוכים וקשים של אבותינו. אנחנו מוצאים את עצמנו בעולם שבו הצלחה מוגדרת כניגוד לערכים האנושיים הכי מהותיים כמו סולידריות ותמיכה הדדית. יתר על כן, כל מה שאינו מקדם תחרותיות, אנוכיות ותאוות בצע נתפס כמקולקל. האידאולוגיה הלא מוסרית הזו מחוזקת על ידי המונופול של המדיה ולכן אנחנו נשים וגברים חופשיים ומאוחדים, אנשי העולם, החלטנו להשמיע את קולנו ולגנות את המצב השורר בכוכב הלכת שלנו ולתבוע יישום של מדיניות אחרת לקידום רווחת הכלל".

מחאה בתל אביב

המונים משתוללים ברחובות אחרי ההפגנה – צילום: יאירה יסמין/אפוק טיימס

בעמוד הפייסבוק של האירוע כתבו המארגנים: "אנחנו המדינה הזאת ונשבר לנו! נשבר לנו מפוליטיקה ישנה ומושחתת שאטומה למצוקות שלנו. נשבר לנו מכלכלה ששוברת את גבינו. נשבר לנו מפוליטיקאים שלא רואים אותנו ממטר. נשבר לנו מהתעסקות בספינים ובקומבינות ובעבודה בעיניים במקום בטובתנו. אנחנו הרוב, ואנחנו דורשים את המדינה שלנו בחזרה. ב- 12 במאי אנחנו בישראל, כמו גם אזרחים בכל המדינות האחרות, נאמר ביחד לעולם כולו ‘לא עוד! לא ניתן למצב הזה להימשך!’" .

מחאה בתל אביב

שוטרים עוצרים אזרח בטענה שהפר את הסדר הציבורי – צילום: יאירה יסמין/אפוק טיימס

בתל אביב החלו ההמונים לצעוד בחמש וחצי אחר הצהרים בקריאה: "אנחנו הרוב, חזרנו לרחוב!". במקביל לתל אביב נערכו עצרות המוניות בערים נוספות בארץ, אבל בתל אביב התרכזו מרבית המפגינים. לפי הערכה כללית, היו שם עשרות אלפי מפגינים. במבט מהבמה הכיכר הייתה מלאה בבני אדם משולהבים שהניפו שלטים וצעקו סיסמאות שרובן כבר הושמעו בקיץ האחרון, אבל קולות חדשים נשמעו בתל אביב ומי שפתח את שרשרת הנואמים על הבמה קרא: "את המחאה הזו מנהיגים אזרחים למען אזרחים. זאת מהפכה של העם. כל העם – אופוזיציה".

גם חלק ממנהיגי המחאה בשנה שעברה נכחו במקום כמו: רגב קונטס, שיר לוסצקי, איציק שמולי ודפני ליף.

מחאה בתל אביב

צילום: יאירה יסמין/אפוק טיימס

בעצרת הקודמת וגם בעצרת הנוכחית נראה היה שהמארגנים, שהורכבו מקבוצה גדולה של אנשים, יודעים היטב לארגן. הנואמים נאמו והזמרים שרו והסדר נשמר בתל אביב, אבל באוויר שררה הרגשה של חוסר שביעות רצון. "האנשים ממורמרים" אמרה אחת המשתתפות, "הם ממורמרים אבל לא יודעים בדיוק למה. כל אחד סובל ממשהו וכל אחד מוטרד ממשהו אבל הם לא יודעים מה הם רוצים בדיוק. נכון, אין כסף, קשה לשכור דירה, אבל אני בעצמי לא יודעת מה לבקש אם יציעו לי".

בתום ההפגנה סרבו חלק גדול מהמפגינים להתפזר. כמה מאות אנשים חסמו את רחוב פרישמן בתל אביב ואחר כך רצו לעבר רחוב אבן גבירול, כיכר מסריק ושדרות חן, קראו סיסמאות, השתוללו וסרבו להענות לבקשת השוטרים לעלות על המדרכה. היו מפגינים שקראו קריאות נאצה אל השוטרים והיו שוטרים שאיבדו את הסבלנות והחלו לדחוף ולנהוג באלימות.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!