נמשכת הטלטלה במשטר הסיני: נשללו סמכויותיו של ראש מנגנוני ביטחון הפנים, ג’ואו יונג-קאנג

כפי שדיווחנו לפני כחודש, מנהיגי המפלגה הקומוניסטית שקלו כיצד להפיל את ראש מנגנוני ביטחון הפנים של סין. כעת נראה שיצא לפועל השלב הראשון

ג'ואו יונג-קאנג

ג’ואו יונג-קאנג, חבר הוועדה המתמדת של הפוליטבירו, שעל פי דיווחים מסין הולך בדרכו של בן חסותו בו שי-לאי ומגורש מכל תפקידיו במפלגה – צילום: Liu Jin/AFP/Getty Images

ג’ואו יונג-קאנג, העומד בראש מנגנוני ביטחון הפנים של המשטר הקומוניסטי הסיני, נאלץ להעביר את מושכות השליטה בכוחות ביטחון הפנים לסגנו, כך לפי העיתון The Financial Times שציטט מקורות הבקיאים בעניין. התפתחות זו היא מהמשמעותיות ביותר במשבר הפוליטי הנוכחי המזעזע את המפלגה הקומוניסטית הסינית כבר מחודש פברואר.

ג’ואו ימשיך לכהן באופן רשמי בלבד כראש הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק (PLAC) השולטת על מנגנוני ביטחון הפנים של סין, אך השליטה בפועל הועברה למנג ג’יאן-ג’ו, השר לביטחון הציבור, כך לפי דיווח ה-Financial Times, שציטט שלושה דיפלומטים ובכירים במפלגה.

"הורדתו היעילה [של ג’ואו יונג-קאנג] מסמכויותיו" התרחשה לפני מספר שבועות, דיווח ה- .Financial Times בדיווח נכתב עוד כי מנהיגי המפלגה פעלו נגד ג’ואו יונג-קאנג בשל התמיכה החזקה שלו בבו שי-לאי, בכיר במפלגה שסולק מכל תפקידיו באפריל.

זה קרה חודשיים לאחר שסגנו של בו, וואנג לי-ג’ון, מפקד המשטרה בעיר צ’ונג-צ’ינג, ניסה לערוק לקונסוליה האמריקנית בצ’נג-דו ב-6 בפברואר. לאחר ביקורו של וואנג בקונסוליה פורסמו דיווחים שג’ואו יונג-קאנג ובו שי-לאי קשרו קשר לתפוס את השליטה במפלגה באמצעות הפיכה צבאית שתצא אל הפועל במהלך השנה הקרובה.

השניים כרוכים זה בזה בשל מעורבותם ברדיפת התנועה הרוחנית פאלון גונג (פאלון דאפא) בסין, ובכלל זה גם בקצירת האיברים הכפויה ממתרגלי פאלון גונג חיים, פרשייה שהמידע אודותיה הצליח לזרום אל מחוץ לסין על אף הצנזורה ההדוקה על רשת האינטרנט. על פי החשדות עשרות אלפי אנשים היו לקורבנות.

ג’יאנג דזה-מין, מנהיג המפלגה הקודם פתח ב-1999 ברדיפה של עשרות מיליוני מתרגלי השיטה בסין, וקידם את ג’ואו יונג-קאנג ואת בו שי-לאי בשל נכונותם ליישם את הוראותיו לרדוף את מתרגלי השיטה.

פגישה מכריעה

לפני כחודש סיפר מקור בבייג’ינג ל-TheEpochTimes כיצד מנהיגי סין שוקלים להפיל את ג’ואו יונג-קאנג. כעת, מקורות נוספים סיפרו לנו על הפגישה בה הוחלט לנשל את ג’ואו מסמכויותיו, לפחות לתקופת החקירה המתנהלת נגדו.

בפגישה, ראש הממשלה וון ג’יא-באו העלה טענות כנגד ג’ואו יונג-קאנג ותהה לגבי קשריו של ג’ואו עם בו שי-לאי.

הו ג’ין-טאו, מנהיג המפלגה הקומוניסטית הסינית, ישב בדממה. הה גואו-צ’יאנג, העומד בראש מנגנון המשמעת הפנים מפלגתי אמר: "אני מאמין שיתברר שהחבר ג’ואו חף מפשע", אך הוא גם עמד על כך שחיוני לחקור את העניין.

אם לא תיערך חקירה כזו, זה יהיה כמו "מעצור למפלגה ולעבודתה העתידית של הנהגת המפלגה", הוסיף הה גואו-צ’יאנג. בשלב זה, על פי הדיווחים, הו ג’ין-טאו הסכים עם הטיעונים, ודרש שהחקירה תהיה "הוגנת" אבל "חשאית".

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!