סין: מפלגה חדשה פועלת במחתרת למען שלטון דמוקרטי במדינה

ראש המפלגה החדשה סיפר ל-TheEpochTimes כי בקרוב תפרסם המפלגה את המצע שלה. מטרתה: פירוק שלטון המפלגה הקומוניסטית בדרכי שלום וייסוד חוקה דמוקרטית בסין

סין

חברי פרלמנט סינים מוחאים כפיים לתוצאות הצבעה של המפלגה הקומוניסטית הסינית, ב”היכל הגדול של העם” (בניין הפרלמנט הסיני) בבייג’ינג – צילום: Andrew Wong/Getty Images

לאפוק טיימס נודע כי כמה אינטלקטואלים ומדענים צעירים בבייג’ינג ייסדו לאחרונה מפלגה ששמה "מפלגת המדענים הליברלית-דמוקרטית של סין". במרכז מצע המפלגה ניצב ערך הדמוקרטיה האוניברסלי. מתברר כי המפלגה שואפת לבצע הפיכה בדרכי שלום בסין כלומר, מנהיגיה רוצים לפרק את השלטון הריכוזי של המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) ולייסד במקומו דמוקרטיה המושתת על חוקה.

האפוק טיימס יצר קשר עם ראש המפלגה החדשה ששמו "ליו יי" (כינוי), שאמר כי בקרוב תפרסם המפלגה את המצע שלה. המפלגה החדשה רוצה להבטיח שאזרחי סין ייהנו מחירות, זכויות פוליטיות ומערכת חוק יציבה המבוססת על חוקה, שבה כל האזרחים מקבלים יחס שווה. המפלגה תשאף גם להעביר את הצבא, אשר נשלט כיום ישירות על ידי המק"ס, לידי שליטה ממלכתית-לאומית.

קולות נוספים רומזים על רפורמה פוליטית

לפני כשלושה חודשים פרסמה סוכנות הידיעות "שין-חואה", אחד מכלי התקשורת של המק"ס, הצעה מטעם מרכז המק"ס שתכליתה הוא שיתוף פעולה בין המק"ס לבין קבוצה של אנשים שאינם חברי מפלגה. הקבוצה תורכב מפעילי דמוקרטיה, נציגי דתות שונות, קבוצות אתניות שונות ועוד. ככל הנראה זו הפעם הראשונה שפורסמה "הצעה" כזו מאז תחילת שלטון המק"ס בסין.

אך מקור מתוך שורות המק"ס סיפר לנו כי בעבר, לאנשים שעבדו בסוכנויות הממשל השונות בסין ושאינם חברי מפלגה לא היה שום כוח ממשי – שיתוף פעולה איתם היה למטרת "קישוט" ותעמולה בלבד. כשאנשים אלה ניסו לפעול בתוך הביצה הפוליטית בסין, הם גילו כי נשללה מהם גישה לגופים ציבוריים שונים, כגון הצבא, כלי התקשורת ומקצועות שדרשו סיווג ביטחוני.

מלבד ההצעה שפרסמה "שין-חואה" לפני שלושה חודשים, בתחילת החודש סיפר לנו מקור רם דרג במק"ס כי מנהיגים מובילים בפוליטבירו הגיעו לארבע הסכמות שכולן מתיישרות עם מטרות המפלגה החדשה. לפי המקור, ארבע ההסכמות הכלליות יוכרזו במהלך או סביב הקונגרס ה-18 של המפלגה, הצפוי להיערך בסתיו הקרוב, בחודשים אוקטובר או נובמבר.

בהקשר זה התרחשו לאחרונה שני דברים מעניינים נוספים: באמצע אפריל, ציטט רדיו צרפת הבין-לאומי (RFI) מאמר שפורסם באתר China in Perspective שבו נכתב כי הצעותיו של ראש ממשלת סין וון ג’יא-באו לרפורמה פוליטית ולפיצוי משפחות נפגעי הטבח בכיכר טיאננמן אושרו. הידיעה התבססה על שיחה עם גאו יו, עיתונאית מבייג’ינג וזוכה פעמיים בפרס "אומץ בעיתונות" מטעם הקרן הבינלאומית לנשים בתקשורת, שאמרה כי שמעה דיווחים בנושא זה ממקור במק"ס.

מאמר מערכת נדיר בעיתון המפלגתי People’s Daily דן ברפורמה פוליטית בסין – צילום מסך

ולפני ימים אחדים, ב-14 במאי, פרסם העיתון המפלגתי People’s Daily מאמר מערכת נדיר שהוקדש לנושא של רפורמה פוליטית בסין. המאמר היה זרוע בסיסמאות כגון "הגנה על זכויות" ו"הגבלת כוח", ונכתב בו במישרין כי "קידומה של רפורמה פוליטית בתבונה ובאופן פעיל ופיתוחה של מדיניות דמוקרטית סוציאליסטית הם יעדים שהמפלגה והמדינה שואפות וחותרות לקראתם בהתמדה".

בנוסף, הציע מאמר המערכת "שלטון עצמי של האזרחים הפשוטים באזורים הכפריים", תוך יישום תפיסה של "שלוש ועדות במקביל". לפי תפיסה זו, השלטון ינוהל על ידי שלוש ועדות: ועדה המפקחת על ענייני הכפר באמצעות קיום בחירות; סניף המפלגה הכפרי, וועדת הכפר. חלוקת הסמכות לדרגות אמורה לאפשר לעם הסיני לממש אוטונומיה פוליטית רחבה יותר.

"הדף השלם שהוקדש ב-People’s Daily לרפורמה פוליטית הוא אינדיקציה ברורה לאישור שנתן הו ג’ין-טאו לוֶון ג’יא-באו לצאת עם הרעיון של רפורמה פוליטית", אמר שי ג’אן-סאן, מומחה לסין היושב בוושינגטון.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!