טעמו המר של גביע העולם בברזיל

עשרות אלפי אנשים יפונו מבתיהם כדי שמסי, רונאלדו וכוכבים אחרים יובילו את נבחרתם לניצחון במונדיאל של 2014 בברזיל

דילמה רוסף

נשיאת ברזיל דילמה רוסף במהלך ביקור באתר הבנייה של האצטדיון גביע העולם בכדורגל 2014. לפי הוועדה העממית של משחקי גביע העולם, ממשלת ברזיל מיישמת “אסטרטגיות של מלחמה ורדיפה” ב-21 שכונות עוני הפזורות בשבע ערים – צילום: ANTONIO SCORZA/AFP/Getty Images

ריו דה ז’נרו, כמו ערים נוספות בברזיל, תארח את תחרויות גביע העולם בכדורגל ב-2014 ואת אולימפיאדת הקיץ ב-2016.

"אזרחי [ברזיל] מאמינים שמשחקי גביע העולם יביאו עמם שגשוג כלכלי, אך האמת שהם דווקא יביאו לדיכוי אכזרי", מזהיר רוברטו מורָלס, חבר בוועדה העממית שהוקמה לקראת משחקי גביע העולם ופועלת נגד פינוים הכפוי של תושבים מבתיהם לצורך הקצאת מקום למתקני הספורט החדשים. הוועדה הוקמה כבר בשנת 2007 לקראת המשחקים הפאן-אמריקניים שהתקיימו בריו דה ז’ניירו באותה שנה. ועדות דומות הוקמו בכל 12 הערים שיארחו את משחקי גביע העולם בברזיל.

"אליפות העולם תהיה עניין גדול מבחינה עסקית", מוסיף מורלס, אך בעיקר עבור חברות ציוד הספורט הגדולות ועבור אלו המורשים למכור מזון ושתייה במשחקי הגביע.

לפי הוועדה, הקמת המתקנים תלווה בפינוי מסיבי של אנשים מבתיהם. אף על פי שהממשלה לא סיפקה מידע לגבי מספר המשפחות שיפונו מבתיהן לטובת הקמת המתקנים, ההערכה היא שמדובר בכ-170,000 איש.

כמעט כל המפונים העתידיים מתגוררים בשכונות עוני. באזור המטרופולין קוריטיבה למשל צפויים להיפגע 1,173 בתים בעקבות הקמת מסדרון עירוני באורך 52 קילומטר, תחנות רכבת חדשות ושיפוץ והרחבתם של רחובות ראשיים ושל כבישים מהירים.

הרחבת שדה התעופה ומגרשי החניה הצמודים לשדה התעופה, תעלה בהריסתם של 320 בתים. עד עתה אף אחד מהתושבים האמורים להתפנות מאזור זה, לא קיבל מידע כלשהו בדבר פיצוי כספי או מידע על מקום מגורים חלופי.

בעיר פורטאלזה (Fortaleza) ייפגעו 15,000 משפחות. יהיה צורך ליישב מחדש 10,000 מהן, אך איש לא הודיע להן עדיין היכן יגורו.

לפי הוועדה העממית של משחקי גביע העולם, ממשלת ברזיל מיישמת "אסטרטגיות של מלחמה ורדיפה" ב-21 שכונות עוני הפזורות בשבע ערים. בין היתר כוללת האסטרטגיה סימון בתים כמיועדים להריסה מבלי לספק לכך כל הסבר, פלישה לבתים ללא הרשאה והרס מופרז של רכוש.

ברזיל

שוטרים צבאיים בשכונת עוני בריו דה ז’ניירו כחלק “מטיהורה מפשע” לקראת משחקי המונדיאל 2014 – צילום: Vanderlei Almeida/AFP/Getty Images

הניסיון שנרכש באירועי-ספורט ענקיים קודמים במדינות מפותחות ומתפתחות כאחד, רומז כי יוקר המחייה באזורים החדשים שייבנו צפוי לעלות. אלפי המפונים ידחקו ככל הנראה לפריפריה, ואת מקומם יתפסו אנשים המסוגלים להרשות לעצמם לרכוש נכסים יקרים יותר.

ב-12 בדצמבר הגישו הוועדות העממיות לפקידי ציבור בעריהן מסמכים שכותרתם "אירועי ענק והפרות זכויות אדם בברזיל". המסמכים מנתחים מגוון סוגיות וביניהן: הזכות לדיור, זכויות העובדים המקימים את המתקנים החדשים והעדר מחקרים הבוחנים את השפעותיהם הסביבתיות של פרויקטים לבנייה המנוהלים בלחץ זמן.

מוראלס מספר שכבר ב-2007 הבחינו חברי הוועדה שמלבד פינויים כפויים, מעורבות כאן שחיתויות לא מעטות. הבנייה המסיבית לקראת המשחקים, החל בהקמת אצטדיונים חדשים וכלה בנמל תעופה ובכבישים מהירים, צפויה לעלות כ-20 מיליארד דולר, וכל זאת עבור טורניר שיימשך פחות מחודש. סכום זה מתקרב למחצית מהתמ"ג השנתי של אורוגוואי הסמוכה, והוא ייגבה ממשלם המסים הברזילאי.

"המתקנים האולימפיים שהוקמו לקראת המשחקים הפאן-אמריקניים היו אמורים במקור לעלות 300 מיליון ריאל, אך בסופו של דבר עלויות ההקמה הסתכמו בכ-3.5 מיליארד ריאל (כ-2 מיליארד דולר)", אמר מוראלס.

בעוד נשמעות טענות על הפרות זכויות אדם, בפרלמנט הברזילאי מתרכזים בדברים אחרים לגמרי. בדצמבר 2011 ניסה הפרלמנט להעביר את "חוק משחקי הגביע העולמי" המגדיר את הכללים שלפיהם יוצאו לפועל משחקי גביע הקונפדרציות ביוני 2013 ומשחקי גביע העולם שייערכו בשנה שלאחר מכן. החוק התבסס על קריטריונים שקבעה פיפ"א (הפדרציה הבין-לאומית לכדורגל).

אבל ההצעה שהוגשה להצבעה כללית עוכבה, כיוון שלדעת חלק מחברי הפרלמנט היא נוגדת את החוק הברזילאי. לדוגמה, מכירת אלכוהול אסורה באצטדיונים, אולם פיפ"א דרשה להסיר את ההגבלה, דבר שלטענתם של מספר מחוקקים ברזילאים עלול להביא לתוצאות אלימות.


*פרופ’ ראול זיבצ’י הוא אנליסט מדיני בין-לאומי החוקר תנועות אזרחיות עממיות באמריקה הלטינית

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!