הו ג’ינטאו מתכנן מי יהיו המנהיגים הבאים של סין

לאחר שסילק חלק ממתנגדיו הפוליטיים בכמה מהשערוריות הגדולות שידעה סין, מתפנה המנהיג הנוכחי של סין כדי למצוא מקורבים שיוכלו לשמר את כוחו, גם בהעדרו

הו ג'ינטאו

נשיא סין, הו ג’ינטאו – צילום: Prakash Singh/AFP/Getty Images

נראה כי מנהיג סין המכהן, הו ג’ינטאו, וראש הממשלה וון ג’יא-באו, קוטפים את פירות השערוריות האחרונות בסין, שכולן היו קשורות בדמויות בכירות במפלגה הקומוניסטית הסינית שהתנגדו להם. השערוריות החלו בבכיר במפלגה (וואנג לי-ג’ון) שברח לקונסוליה האמריקנית בצ’נג-דו והפליל בכיר אחר (בו שי-לאי), והסתיימו לעת עתה בסילוקו ובחקירתו של בכיר נוסף – ראש מנגנוני ביטחון הפנים של סין (ג’ואו יונג-קאנג). כל הבכירים שהוזכרו משתייכים לאותו מחנה פוליטי המתנגד למחנה של המנהיגים המכהנים.

אף שנראה כי השערוריות עוד לא הסתיימו, סילוקם של האחרונים מאפשר כעת למנהיגים המכהנים לבחור ולמנות, ללא הפרעה, את המנהיגים הבאים של סין – האנשים שישבו ב"ועדה המתמדת של הפוליטבירו". כך הם יוכלו להבטיח שאלו שיבחרו יחזקו את כוחם הם. החלפת המנהיגים תאושר סופית בוועדה המרכזית של המפלגה הקומוניסטית הסינית (המק"ס), בקונגרס ה-18 של המפלגה שיערך בחודשי הסתיו של 2012.

שבעה מתוך תשעת המושבים הפנויים בוועדה המתמדת של הפוליטבירו זמינים לכל. שני מועמדים אפשריים הם לינג ג’י-הואה, חבר הקבינט של הו ג’ינטאו, והו צ’ון-הואה, המזכיר הראשון של הוועדה המרכזית של ליגת הנוער הקומוניסטי.

לינג ג’י-הואה

מאז ומתמיד המועמדים לוועדה המתמדת נבחרו לפי קרבת הקשר ביניהם ובין בכירים במפלגה. על סמך זאת מניחים כמה אנליסטים שהו ג’ינטאו רוחש אמון רב ללינג ג’י-הואה.

לינג ג’י-הואה מונה בספטמבר 2007 לתפקיד ראש מחלקה במשרד המינהל המרכזי, והפך באופן רשמי למנהל הסגל הראשון בקבינט של הו ג’ינטאו. במילים אחרות, לינג קיבל את השליטה על מרכז העצבים של משרד המינהל של המק"ס.

מספר כלי תקשורת סיניים מחוץ לסין ציטטו מקורות האומרים שלינג הוא יותר מאשר רק מזכירו האמין ביותר של הו; יש ביניהם קשרים אישיים הדוקים. לפי חוגים פוליטיים שונים בסין, לינג הוא נציגו ודוברו של הו.

על פי דיווחים שונים, לינג הולך בעקבות הו ג’ינטאו מזה 40 שנה. הוא כלול ברשימת חברי המפלגה המלווים את הו בפגישות ופעילויות חשובות, ואף נצפה לצידו של הו בביקוריו האחרונים בחו"ל. לינג גם היה זה שטיפל בהדחתו של בו שי-לאי, על פי הוראה ישירה של הו ג’ינטאו.

רבים מטילים ספק בכישורי המנהיגות של לינג בגלל חוסר ניסיונו. אולם יש אנליסטים המחזיקים בדעה כי ניסיון הוא אך סוגיה אחת שהשפעתה חשובה רק בדרג הביניים של הביורוקרטיה. ברמה הגבוהה ביותר, הדינמיקה של מאבקי כוח בין מחנות שונים במפלגה היא הגורם הקובע.

הוּ צ’וּן-הוּאה

הו צ’ון-הואה, הידוע גם כ"הו ג’ינטאו הקטן", הוא מזכיר ועדת המפלגה במחוז האוטונומי של מונגוליה. הוא נחשב כמתחרהו הגדול של לינג ג’י-הואה, ולדברי אנליסטים סינים, קרוב לוודאי שייבחר כאחד מחברי הוועדה המתמדת של הפוליטבירו.

הו צ’ון-הואה עבד בליגת הנוער הקומוניסטי בטיבט ובמחוז האוטונומי של מונגוליה, והיה מעורב גם בפיתוח משאבים כלכליים בתקופת עבודתו. ניסיון זה מעניק לו ערך מוסף ואולי יתרון.

בנובמבר 2006, כאשר קיבל את משרת ראש הוועדה המרכזית של ליגת הנוער, דובר בכלי תקשורת על כך שהפך למועמד הולם לרשת את מקומם של מנהיגי המק"ס. מנגד, הו צ’ון-הואה עשוי לעמוד בפני עונש חמור על תפקודו כמושל מחוז בזמן בו אירעו מספר מקרים טרגיים, כולל אסון מכרות גדול ושערוריית אבקת החלב הרעילה מתוצרת חברת סאנלוּ. דבר זה עשוי לגרום לו לאבד את היתרון שהיה לו.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!