8 תעלומות שהמדע לא יכול להסביר

אינשטיין סבר כי “העולם הוא מקום הרבה יותר מוזר ממה שנוכל להעלות על הדעת”. כנראה שהוא צדק. 8 התעלומות הבאות מחזקות את טענתו

תעלומות המדע

1. מהם חיים?

מהם חיים

צילום: Epoch Times

ארווין שרדינגר, מאבות תורת הקוונטים, שאל לפני שישים שנה: "החיים מהם"? עד היום מדענים לא יודעים לומר מה ההבדל היסודי בין חיים לבין דומם. בעצם השאלה הבסיסית יותר היא איך מגדירים חיים וגם על כך לא יודעים לתת תשובה ברורה. ביולוגים נותנים מספר מאפיינים קלאסיים ל"חיים": גדילה והתפתחות, תגובה לגירויים סביבתיים, צריכת אנרגיה, והיכולת להתרבות ללא סיוע חיצוני. אבל גבישים למשל גדלים, מתרבים, צורכים אנרגיה ומגיבים לשינויים בסביבתם ואינם מוכרים על ידי המדע כחיים. ואילו פרד שהוא עקר מוכר כחי.

ד"ר בנטון קלרק מנאס"א טוען של "חי" יש קוד גנטי אותו הוא מעביר לצאצאיו. אבל, באותה נשימה הוא מוסיף שהגדרה כזאת מגבילה רק לצורות חיים הקשורות לפחמן, שהוא אחד מהיסודות המרכיבים את הדי. אן. אי. אבל יתכנו חיים שאינם מבוססים על חומר אורגני (פחמן) אלא למשל על סיליקון. תאוריה אחרת, שמבוססת על החוק השני של התרמודינאמיקה, מגדירה חיים כמערכת, שכמו היקום עצמו, מגדילה כל הזמן את מידת חוסר הסדר שבתוכה (אנטרופיה), ללא התערבות חיצונית.

הקושי לתת הגדרה ברורה נובע לדעתה של פרופ’ קרול קלילנד מאוניברסיטת קולורדו, מכך שאנו מתמקדים רק בתפיסות שכבר יש לנו ואיננו יכולים לצאת מעבר להבנה המוכרת לנו של היקום. אם כן, נראה שכדי לדעת יותר על היקף החיים ביקום אנו נדרשים לשנות או להרחיב את החשיבה שלנו.

2. האור בתוך המנהרה

האור בתוך המנהרה

צילום: Photos.com

רבים מאלו ששרדו מוות קליני מדווחים על חוויות דומות מאוד ברגעי המוות. ראשיתו של התהליך הוא בהתנתקות האדם מגופו כשהוא מרחף מעליו ומשקיף על המתרחש בסמוך לו. בהמשך מדווחים המתנסים בחוויה על תחושת שלווה עמוקה ומנהרה שדרכה הם עוברים במהירות לסביבה מוארת, בה הם פוגשים אחדים מיקיריהם שנפטרו בעבר. חלק גם מדווחים על מפגשים עם דמויות שופעות אור או על סקירה מהירה של מהלך חייהם.

כדי להסביר את התופעה מנקודת המבט המדעית הועלו לאורך השנים מגוון השערות. אחת מהמרכזיות שביניהן קושרת את התופעה להזיות הנגרמות כתוצאה ממחסור בחמצן במוח בעקבות עצירת זרימת הדם. הסבר אחר מציע מעבר של התודעה למצב של חלום כתוצאה מהלחץ הרב בו היא נתונה באותם רגעים הרי גורל. היו שהציעו שבשל ייחודו של מצב סף המוות, האדם מסוגל לצפות במוחו בשעה שזה סוקר במהירות את כל מערך זכרונו, במטרה לאתר התנסויות דומות מהן הוא יוכל ללמוד על מצב המוות.

ההסבר הפרה-פסיכולוגי המקובל רואה בהתנסויות האלו הדגמה לכך שהמודעות האנושית מסוגלת לתפקד גם ללא תלות במוח. לפי השקפה זו החוויות הדומות שמתארים העדים מציגות את התהליכים בהן מתנסה נפשו של האדם ברגעים הראשונים לאחר התנתקותה מהגוף הפיזי. מעניין לציין שרבים מאלו שהתנסו בחוויית סף מוות רואים בה אישור לקיומם של חיים לאחר המוות.

3. היקום הלא מוכר

היקום

צילום: European Southern Observatory (ESO)

כאשר אנו מתבוננים בשמי הלילה זרועי הכוכבים, בעיקר בעזרת הטלסקופים הלווייניים החדישים, נדמה לנו שאנחנו רואים חלקים נרחבים מתכולת היקום. האמת היא שזה רחוק מכך. מתברר שהחומר המוכר לנו, כמו הכוכבים וענני הגז, מהווה רק ארבעה אחוזים מהחומר ביקום.

איך זה התברר? ידוע שככל שבמרכז הגלקסיה יש יותר חומר, הכוכבים ינועו סביבה במהירות רבה יותר. לאחר שהחוקרים הופתעו לגלות את המהירות הרבה שבה כוכבים מסתובבים סביב מרכזי הגלקסיות, הם הניחו שהחומר שאנחנו מסוגלים לראות מהווה רק אחוז קטן מתכולתן הממשית של הגלקסיות. אם כן, ממה מורכבים 96 האחוז הנותרים? את המסה החסרה חיפשו החוקרים בדמות חורים שחורים וכוכבים "כבויים" אחרים, אך אלו הסתכמו באחוז זעום מהמסה הנעדרת. כיום משערים ש-22 אחוז מתכולת היקום הוא "חומר אפל", שניתן רק להעלות השערות לגבי מאפייניו, כיוון שאין לנו כל אפשרות לראות אותו. ההשערה המקובלת היא שמדובר בעיקר בחלקיקים אלמנטריים זעירים השונים מהותית מהחומר המוכר לנו. כפי הנראה הם בממדים כה זעירים שקשה לנו מאוד להבחין בהשפעתם. אבל עדיין נשארנו עם 74 אחוז מתכולת היקום שאינה מוכרת לנו, ואלו נחשבים כיום ל"אנרגיה אפלה" שטיבעה מסתורי אפילו יותר. כשהחוקרים הופתעו לגלות ב-1998 שהיקום גדל ומתפשט במרחב במהירות מואצת, הם הסיקו שקיימת אנרגיה רבה העומדת מאחורי ההאצה הזו, וכיום מקובל שאותה "אנרגיה אפלה" ומסתורית היא זו הדוחפת את חלקי היקום אלו מאלו.

4. סוד ההומיאופתיה

הומיאופתיה

צילום: wikinut.com

האם דילולים חוזרים ונשנים של תמיסה רפואית מצליחים להשאיר בה יותר ממספר זעום של מולקולות של החומר המומס בה? מנקודת מבט מדעית קונבנציונלית, בסופם של הדילולים ההומיאופתיים מתקבלת תמיסה שאינה שונה ממים/אלכוהול רגילים, כך שלכאורה לא אמורה להיות לה השפעה רפואית כלשהי. אם כן כיצד יתכן שמספר לא מבוטל (אם כי גם לא מובהק) של ניסויים מדגימים את השפעתה הקלינית של ההומיאופתיה?

ההומיאופתיה, בניגוד לרפואה הקונבנציונלית, אינה מתמקדת ברמות הכימיות והביולוגיות של הגוף. היא רואה את האדם כמכלול של גוף ונפש, ולשיטתה, כדי להשיג ריפוי מעמיק נדרש לפנות לרמה האנרגטית של המטופל, ולהפעיל את "אנרגית החיים" הפנימית שלו, כלומר להניע את תהליכי הריפוי הפנימיים של גופו.

אז מה בכל זאת נשאר בתרופה ההומיאופתית (רֶמֵדִי) לאחר כל הדילולים? השקפה רווחת היא שמרכיב מכריע בתהליך הכנת הרמדי הוא הניעור שלה, שבמהלכו משתחררת אל התמיסה האנרגיה הטבועה בחומר הרפואי המומס. כך מתקבלת תמיסה שאמנם דלילה ברמה הכימית, וכמעט ואינה מכילה שום מולקולות של החומר הפעיל, אך מנקודת המבט ההומיאופתית היא מכילה ריכוזים גבוהים מהאנרגיה הטבועה בו.

אם נסתכל מנקודת מבט רחבה יותר, נראה שהאתגר שמציבה ההומיאופתיה למדע הקונבנציונלי, וחוסר היכולת שלו להסביר את השפעתה, מדגימים עוד אחד מהנושאים שנמצאים מחוץ להישג ידו.

5. אנחנו לא לבד

E.T

צילום: AFP PHOTO/Lucy Nicholson

האם אי-טי ניסה לתקשר אתנו? האות שהתקבל נמשך 37 שניות והגיע מהחלל החיצון. האסטרונום ג’רי אהמן ראה אותו בבדיקה שגרתית על תדפיס מחשב של טלסקופ הרדיו "אוזן גדולה" באוהיו, ארה"ב, ב-15 באוגוסט 1977. אהמן רשם לצדו בהשתאות את המילה "וואהוו!" שדבקה בו מאז. עד היום לא התקבל אות נוסף ואף אחד אינו יודע מי שלח את האות הזה.

מייקל ברוקס, ד"ר לפיזיקה קוונטית מספר בספרו "13 תעלומות מדעיות" שכמעט 20 שנה קודם לכן חזו ג’וזפה קוקוני ופיליפ מוריסון, פיזיקאים מאוניברסיטת קורנל בניו יורק, שאם ציוויליזציה תבונית זרה תרצה לתקשר אתנו היא תשתמש בגלי רדיו. "קל וזול יחסית ליצור אותם והם מגיעים למרחקים עצומים בהשקעה מעטה של אנרגיה". בתחזית שלהם שהתפרסמה במאמר צדדי במגזין Nature הם צפו שהתדר יהיה כנראה קשור ליסוד השכיח ביותר ביקום, מימן, שפולט קרינה בתדר 1420 מגהרץ. למספר הזה תהיה תהודה מיוחדת בכל מקום ביקום, הם כתבו. האות שהתקבל תאם בדיוק את התחזית שלהם. חוקרי "אוזן גדולה" המשיכו לחפש אותות נוספים אך לא גילו דבר. הם ניסו לתת הסבר לאות המיוחד על ידי ניתוח קשת רחבה של אפשרויות: שידורי לוין, אות של חללית, שידורי טלוויזיה או רדיו ארציים ועוד נוספות אחרות. ברוקס מספר שאהמן אמר לו שהוא "עדיין מחכה להסבר סופי שיתקבל על הדעת".

6. תעלומת האופק

תעלומת האופק

צילום: NASA and the European Space Agency

לכל כיוון שנכוון את הטלסקופים שלנו נבחין שהיקום מציג מאפיינים דומים מאוד. למשל אותה קרינה אחידה, "קרינת הרקע הקוסמית" שהטמפרטורה שלה מפתיעה באחידותה: 2.725 מעלות קלווין. ולמה מפתיעה? כי בדרך כלל כדי לקבל טמפרטורה אחידה נדרשת העברת מידע בין החלקים השונים. למשל, כשהטמפרטורה בחדר אחידה, זה בגלל שבעקבות תנועת האוויר, הטמפרטורות בחלקי החדר השונים השתוו.

אבל היקום שלנו גדול הרבה יותר כך שלא מתאפשרת העברת מידע כזו. כיוון שעל פי ההשקפות המקובלות שום דבר אינו עובר את מהירות האור, אם נסתכל על גלקסיה הנמצאת 10 מיליארד שנות אור "מצפון" לנו, ואחרת הנמצאת 10 מיליארד שנות אור מ"דרום" לנו, אמנם נצליח להבחין בהן בשני המקרים, אך בשל מרחקן הרב זו מזו – 20 מיליארד שנות אור – שום אור או "מידע" אחר לא הספיק לעבור מאחת לשנייה במשך כל שנות היקום (מעט פחות מ-14 מיליארד שנה בהתאם לתיאוריית המפץ הגדול).

אחד ההסברים שהועלו לתופעה היא "תיאוריית התפיחה", שלפיה ברגעיו הראשונים של היקום הוא התנסה בהתפשטות מואצת מהירה במיוחד. על פי התיאוריה, בחלקיקי השנייה שקדמו לאותה "תפיחה" חלקי היקום הקטן יכלו להעביר ביניהם מידע ולהשוות את מצבם. השערה נוספת שהועלתה היא שבעבר הקדום, מהירות האור הייתה גבוהה יותר מזו של היום.

7. מהירות האור משתנה

מהירות האור

צילום: ESO/M. Kornmesser

אנחנו חושבים שיש קביעות מסוימת ביקום סביבנו. היא באה לביטוי תיאורטי במשוואות פיזיקליות רבות המתבססות על "קבועים פיזיקליים" – ערכים מספריים שאמורים להיות אוניברסאליים ובלתי משתנים לאורך הזמן. דוגמה מוכרת יחסית היא מהירות האור המכונה C ונחשבת למהירות ששום חלקיק ביקום אינו מסוגל לעבור. אך מה אם ערכם של חלק מהקבועים האלו השתנה לאורך שנותיו הממושכות של היקום?

בשנים האחרונות צצות מגוון דוגמאות לקבועים כאלו שיתכן שהשתנו לאורך השנים. דוגמה שזוכה להתעניינות רבה היא "קבוע המבנה העדין", הקובע את עוצמתו של הכוח האלקטרו-מגנטי. אחת הסיבות לעניין הרב בו היא שהוא מוגדר על ידי מספר קבועים חשובים אחרים כגון מהירות האור, מטען האלקטרון, "קבוע פלאנק" ועוד, כך ששינוי בערכו מעיד על שינוי בלפחות אחד מאותם ערכים.

והנה מתברר מתצפיות בקוואזרים (גופים שמימיים מרוחקים המתאפיינים בקרינה חזקה במיוחד) המרוחקים מאיתנו 12 מיליארד שנות אור, שלאורך דרכו הממושכת של האור עד אלינו, ערכו של "קבוע המבנה העדין" אכן השתנה.

כיוון ששאלות דומות עולות בשנים האחרונות גם לגבי קבועים פיזיקליים אחרים, וכפי שציינו אף בהקשר של מהירות האור, עולה השאלה האם יתכן שכל החישובים הפיזיקליים שאנחנו מכירים כיום אינם מתאימים לתיאור ההיסטוריה של היקום.

8. גופנו בממד אחר

תופעת פאנטום

צילום: Photos.com

"פתאום הרגשתי כאב חזק ברגלי השמאלית. ניסיתי להגיע אליה.. עם היד… אבל גיליתי שאני חלש מדי, קראתי לאחות וביקשתי את עזרתה אך היא ענתה: ‘השוק? נאלצנו להסיר אותה!"’

רגליו של החייל האמריקני ג’ורג’ דודלוו נקטעו אך הוא עדיין הרגיש אותן. זהו אחד מאלפי מקרים של תסמונת פנטום שתיעד הנוירולוג וייר מיטשל במאה ה-19.

ההערכה היא שכיום כ-80 אחוז מקטועי האיברים ברחבי העולם מתנסים בתופעת הפנטום.

"כאבי הפנטום עשויים לנבוע מניסיונותיו של המוח לארגן את עצמו מחדש בעקבות הטראומה", טוענים חוקרים מאוניברסיטת ונדרבילט שבארה"ב. אולם אם סברה זו נכונה, איך ניתן להסביר מקרים של ילדים הנולדים ללא איבר מסוים המציגים את אותם הסימפטומים של תסמונת פנטום?

אחת ההשערות היא שבמימד אחר ממשיך להתקיים גוף המורכב מחלקיקים מיקרוסקופיים המסודרים בהתאמה לאיברים הפיזיים של האורגניזם. האם אפשרות כזאת סבירה מבחינה מדעית? זה עניין של תפיסה. לפי הרפואה הסינית המסורתית קיימת בגוף רשת מסועפת של ערוצים בהם זורמת אנרגיית החיים של האדם, הצ’י. אמנם הרשת הזו אינה "נראית", אך במשך אלפי שנים נעשה בה שימוש כדי לטפל במגוון רחב של בעיות בריאות בגוף הפיזי. אם אדם מאבד איבר כלשהו, האנרגיה שלו, ערוצי האנרגיה ונקודות הדיקור התואמות נשארות", מסבירה מרי הלן לי העוסקת ברפואה סינית מסורתית. "ניתן להשתמש בדיקור תעלת האנרגיה של האיבר החסר או בדיקור האיבר המקביל לו בגוף כדי לרפא את כאבי הפנטום".

התופעה של איברי הפנטום מעוררת גם את השאלה האם הגרעין בתאים שלנו מת בעקבות התפרקות התאים, או שאולי הוא ממשיך להתקיים במצב כלשהו שאיננו מסוגלים לראות?

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!