סיפורי סין העתיקה: מייסד שושלת שאנג

נכונות להקריב מזעזעת את השמים והארץ

תרבות סין

בתמונה: הקיסר שאנג טאנג מתפלל לגשם. האגדה מספרת כי טוב לבו ונכונותו להקריב זעזעו את השמים והארץ – איור: קתרין צ’אנג

_

ההיסטוריה הסינית בת אלפי השנים מורכבת מסיפוריהן של עלייתן ונפילתן של שושלות קיסריות. שושלת שיָה, השושלת הראשונה, נפלה במאה ה-17 בתקופת שלטונו של הקיסר האחרון לשושלת, שיה ג’יֵה, שנודע כעריץ ואכזר. מסופר כי הקיסר ואנשיו רדו בעם באכזריות, בנו ארמונות לרוב ובילו בהם את זמנם בחיי מותרות והוללות. ממלכת שאנג באותה עת התפתחה במהירות בזכות השגשוג של ענף גידול החיות. מלכה של הממלכה, טאנג, שהפך בהמשך להיות הקיסר שאנג טאנג – הקיסר הראשון של שושלת שאנג, נודע לעומת זאת כאדם מוסרי ונבון.

לפי המסורת הסינית, שושלות עלו ושגשגו בזכות המידות המוסריות שליטיהן, ונפלו כשנהיו השליטים מושחתים. הסינים האמינו לאורך ההיסטוריה כי עשיית טוב זוכה לגמול טוב, ועשיית רע תביא אסונות. כך הוא הסיפור על נפילתה של שושלת שיה ועלייתה של שאנג.

טאנג, מלכה המוסרי של שאנג, יצא יום אחד לציד, וראה בדרכו אזור המכוסה בארבע רשתות גדולות. לידן עמד האדם שפרש אותן והתפלל: הלוואי שכל החיות שעל פני האדמה יילכדו ברשתותיי.

טאנג לא יכול היה לשאת זאת. "אם תתגשם משאלתך ימותו כל החיות!" אמר לו. טאנג הסיר שלוש מהרשתות, וביקש מהצייד לשנות את תפילתו כך: "חיות, אם ברצונכן לפנות ימינה או שמאלה, פשוט המשיכו לרוץ. אלו מבינכן שנגזר גורלן להילכד על ידי, אנא בואו למלכודת שלי".

הסיפור עשה לו כנפיים והתפשט בכל הארץ, וכולם היללו את מידותיו הנעלות של המלך טאנג. "אפילו החיות נהנות מטובו. הוא רב חסד ובעל חמלה, ונבון באמת", אמרו עליו. "טאנג מציית לרצון השמים, ועל כן תומך העם בשלטונו".

ממלכות רבות מסביב קיבלו עליהן ברצון את שלטונו של טאנג, ובשנת 1675 לפנה"ס הוא הוכתר לקיסר הראשון של שושלת שאנג.

חמש השנים הראשונות לשלטונו של טאנג היו שנים שחונות, והנהרות יבשו כולם. טאנג ציווה להכין מטבעות זהב ולחלקן למשפחות עניות שנאלצו למכור את ילדיהן, כדי שיוכלו לקנות את ילדיהן בחזרה.

אולם הבצורת לא פסקה, וטאנג אובד העצות התעצב עד מאוד. יום אחד נשא טאנג תפילה מעומק לבו, וביקש את הכוונת השמים: "האם כל זה מתרחש משום שהוצאתי צווים שאינם הולמים? האם אני הוא הגורם לסבלו של עמי? האם נפוץ מתן השוחד בארצי, או אולי שפלים עוסקים במרמה כדי להשיג לעצמם תועלת? האם ארמוני מפואר מדי?"

"מדוע קשה כל כך הבצורת?" שאל טאנג, "אעשה כל שיידרש כדי שתסתיים". מסופר כי עוד לפני שסיים את תפילתו נפתחו השמים וגשם החל לרדת. המסורת מספרת כי לבו הטהור של טאנג וחמלתו לבני עמו הגיעו עד לשמים, ונכונותו להקריב למענם הרעידה את השמים והארץ. שושלת שאנג שייסד הקיסר טאנג שלטה יותר מ-600 שנה, והעמידה 29 דורות של קיסרים.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!