סין: בכירים סינים רבים כבר “עם רגל אחת” מחוץ למדינה

האם בכירים במפלגה הקומוניסטית נערכים לקראת בריחה לחו”ל? סקרים שפורסמו מציגים תמונת מצב מפתיעה

בו שי-לאי

בו שי-לאי נחשב ל”פקיד העירום” הסיני הראשון בשל נכסיו הרבים שהועברו אל מחוץ לסין – צילום: Lintao Zhang/Getty Images

המונח "פקידים עירומים" מתייחס לחברי המפלגה הקומוניסטית הסינית (המק"ס) שהעבירו אל מחוץ לגבולות סין את בני זוגם, את ילדיהם או את נכסיהם, בדרך כלל למדינות המערב. סיבותיהם מגוונות, אך לכולם מטרה אחת: הכנת הקרקע לקראת עזיבה למדינה זרה.

בפברואר השנה דיווחה האקדמיה הסינית למדעי החברה שכ-75 אחוז מהפקידים רמי הדרג במק"ס תואמים למונח "הפקיד העירום", שבאופן גלוי נאסר לשימוש בתקשורת הסינית הרשמית עד שנת 2008.

אך על פי דיווח אחרון של המגזין Trend שבסיסו בהונג-קונג, מספר "הפקידים העירומים" הבכירים גבוה בהרבה מהאומדנים שהיו ידועים עד עתה.

לפי המגזין, לכ-90 אחוז מחברי הוועדה המרכזית של המק"ס, הן הקבועים (כ-200 חברים) והן אלו המתחלפים לסירוגין (כ-160), ולכ-90 אחוז מחברי הוועדה המרכזית לפיקוח משמעתי יש בני משפחה המתגוררים או עובדים מחוץ לסין, במקרים רבים במדינות מערביות.

לפי האקדמיה הסינית למדעי החברה, מרבית פקידי המק"ס מאמינים שלבני משפחותיהם "צריכה להיות אפשרות להחזיק" במעמד של תושבות קבע במדינה אחרת.

על פי דיווחים, באחת מישיבות הפוליטבירו, הגוף המנהל את המק"ס, נידונו תוצאותיו של סקר שהציג את מספרם הרב של "הפקידים העירומים" בשורות המק"ס. לי יואן-צ’או, חבר הפוליטבירו וראש "משרד הארגון", אמר שמשרדו "בקושי יכול להאמין לתוצאות הסקר, אך עלינו לעמוד בפני האמת הכואבת: המצב עגום".

מה הבעיה בכך?

לבו שי-לאי, לשעבר מזכיר המפלגה בעיר צ’ונג-צ’ינג שהודח מתפקידיו לפני כחודשיים, נהוג להתייחס כאל "הפקיד העירום" הסיני הראשון, בשל מספרם הרב של הנכסים שהוא מחזיק בהונג-קונג, בסינגפור, בניו יורק ובוונקובר.

המגזין Trend פרסם דברים שאמר שי ג’ין-פינג, חבר הפוליטבירו ויורשו המיועד של מנהיג המפלגה הו ג’ין-טאו, במפגש הדרכה לשרים. לדברי שי, תופעת "הפקידים העירומים" מובילה לבזבוז כספי ציבור על הוצאות תחבורה, מזון והוצאות אחרות. שי טוען כי בזבוז כספי ציבור עורר את הזעם הציבורי במדינה. כידוע, המק"ס חוששת מ"הזעם הציבורי" שעלול לערער את יציבות שלטונה.

אך זה לא החשש היחיד של מנהיגי המק"ס. חשש נוסף הוא עצם בריחתם של פקידים רשמיים לחו"ל, מהלך של הבעת אי-אמון בשלטון המפלגה.

אולי לזה התכוון שי ג’ין-פינג כשאמר, כפי שדיווח המגזין Trend: "מגמות נוכחיות בחברה [הסינית] מציגות שלוש בעיות שימוטטו את המק"ס ואת האומה: משבר פוליטי, משבר של חוסר יציבות פוליטית והמשבר של הציבור ושל המפלגה […] התשובה לשאלה האם ניתן להתגבר על המשבר תלויה בעוצמתן ובנחישותן של פעולות המפלגה לקראת רפורמה בעצמה ובחברה הסינית".

איך מונעים בריחה

גאן יי-שנג, סגן מזכיר הוועדה המרכזית לפיקוח משמעתי, הצהיר בסוף חודש מאי באתר האינטרנט של משרד הפיקוח שמניעת בריחתם של בכירים מסין היא "תהליך ממושך, מורכב ומסובך".

משרד המשמעת הורה על הקמת "מנגנון" חדש שתפקידו למנוע מפקידים רשמיים במק"ס להימלט מסין. המנגנון יכוון את פעילותו בעיקר לעובדי מדינה שבני זוגם, ילדיהם או בני משפחה אחרים שלהם מתגוררים או עובדים מחוץ לסין.

בסוף חודש אפריל נודע כי הוועדה המרכזית של המק"ס והוועדה לפיקוח משמעתי פרסמו מסמך משותף. במסמך נכתב כי כל הפקידים הרשמיים נדרשים לחשוף עד ה-1 ביולי פרטים אודות בני משפחותיהם השוהים מחוץ לסין. חברי מפלגה שלא יעשו זאת, צפויים לעמוד בפני ענישה.

שי זאנג-שאן, מומחה לפוליטיקה סינית המתגורר בוושינגטון די.סי. טוען שהדרישה מה"פקידים הערומים" לחשוף את פרטיהם היא בעצם הוראתו הישירה של ראש הממשלה וון ג’יא-באו.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!