הבכיר הסיני שמבריח את הונם של חבריו לחו”ל

סגן נשיא סין לשעבר משתף פעולה עם איש עסקים טייוואני כדי להבריח כסף מחוץ לסין

China Eastern Airlines

מטוס של חברת התעופה China Eastern Airlines חולף מעל מקדש בטאיפיי. זנג צ’ינג-הונג, לשעבר סגן נשיא סין השתמש בחברת התעופה כדי להלבין את כספו – צילום: Patrick Lin/AFP/Getty Images

לאחר שפקידים בכירים בסין מנצלים היטב את קשריהם האישיים כדי להפוך את השפעתם למזומנים, הם צריכים למצוא דרך להוציא את הכסף אל מחוץ לגבולות המדינה. סגן נשיא סין לשעבר, זנג צ’ינג-הונג, זיהה את המצב הזה והחל לפעול. זנג הוא אחד מבכירי המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) המקושרים ביותר. זנג ומשפחתו חברו לאיש עסקים טייוואני, והקימו עסקים שעזרו להם להעביר סכומי עתק אל מחוץ לסין.

זה זמן רב שזנג ידוע כאחד מאנשי המפתח רבי העוצמה וההשפעה במק"ס. כיום הוא מכהן כראש הקונגרס הלאומי של העם, ולפסגת כוחו הוא הגיע בשנים 2007-2002, כשכיהן כחבר בוועדה המתמדת של הפוליטבירו וכסגן נשיא המדינה.

מאחורי הקלעים זוקפים לזכותו של זנג את הצלת הקריירה הפוליטית של ג’יאנג דזה-מין, לשעבר ראש המק"ס, כאשר דנג שיאו-פינג רצה להחליף אותו בתחילת שנות ה-90, ושוב כשעזר לג’יאנג דזה-מין לתכנן את הדחתו של ראש עיריית בייג’ינג, צ’ן שי-טונג ב-1995.

על פי מקור המכיר מקרוב את עסקיו של זנג, זנג חבר לאיש העסקים הטייוואני כאשר חברת התעופה הסינית China Eastern Airlines נקלעה לסערה פיננסית קשה ב-2002. איש העסקים הטייוואני הזרים מזומנים והציל את חברת התעופה. בנו של זנג צ’ינג-הונג, זנג ווי, היה זה שניהל את החברה מאחורי הקלעים באותם ימים, ושניהם היו אסירי תודה לאיש העסקים הטייוואני.

היחסים העסקיים החדשים הוכיחו עצמם כמועילים לשני הצדדים. בן בריתם החדש של משפחת זנג כיהן כמנכ"ל של שתי חברות פיננסיות בטייוואן והיה מקושר היטב עם החוגים הפוליטיים בארצו.

הלבנת כספים בהונג קונג

זנג וחברו הטייוואני החלו לעבוד במהרה על ניצול קשריו הפוליטיים של זנג לתועלתם. זנג היה איש השטח של ג’יאנג דזה-מין בכל הקשור בהונג קונג והוא מונה לראש קבוצת התיאום של פרויקט הונג קונג ומקאו של המק"ס.

אחת ממשימותיו העיקריות של זנג הייתה ליישם את "ההסכם להידוק השותפות הכלכלית" (CEPA – Closer Economic Partnership Arrangement) – מעין הסכם סחר חופשי בין הונג קונג לסין. על פני השטח נראה ההסדר כדרך למשיכת השקעות, אולם למשפחות זנג וג’יאנג היו מניעים נסתרים כשדחפו ליישום ההסדר.

איש העסקים הטייוואני רכש בהונג קונג בנק במחיר נמוך. לאחר שנחתם ההסדר ב-2003 שימש הבנק לתיעול כספים מטייוואן לסין דרך הונג קונג, ואת משפחות ג’יאנג וזנג הוא שימש להלבנת כספים ולהוצאתם מחוץ לסין.

בשלב מסוים נכנסה לשוק הסיני חברת ביטוח חיים בבעלות איש העסקים הטייוואני; שותפתה העסקית של חברת הביטוח הייתה חברת התעופה China Eastern Airlines. משלב זה ואילך חברת התעופה שימשה את זנג ווי ואת משפחת ג’יאנג להלבנת כספים ולשליחתם לחו"ל.

ב-2006 הופרטה קבוצת שאנדונג לוּ-ננג, ספקית-ענק של אנרגיה חשמלית. משפחת זנג זיהתה כיצד תוכל לנצל לתועלתה את ההפרטה. מוערך כי שווי נכסי המדינה שאבדו בתהליך ההפרטה עמד על 70 מיליארד יואן (11 מיליארד דולר לפי שער החליפין הנוכחי), ורובו של הסכום הועבר לחו"ל.

קונים השפעה פוליטית

פוליטיקאי טייוואני בכיר, ידיד קרוב של איש העסקים, שם את עינו על משפחות ג’יאנג וזנג. הוא הפקיד את כספו בבנק של איש העסקים, ומאז ואילך שיחד את שתי המשפחות.

זנג צ'ינג-הונג

סגן נשיא סין לשעבר, זנג צ’ינג-הונג ומשפחתו חברו לאיש עסקים טייוואני, והקימו עסקים שעזרו להם זה מספר שנים להעביר סכומי עתק אל מחוץ לסין – צילום: Andrew Wong/Getty Images

הוא "קנה" את הבטחתם "לנקוט במדיניות של פשרה בנושא טייוואן במשך השנים הבאות". כך, ברגעים קריטיים באותן שנים, תמיד היה מישהו בצד הסיני שיצא והביע דעות שענו על צרכיו של אותו פוליטיקאי טייוואני.

למשפחת זנג למשל הייתה השפעה רבה במינהל התעופה האזרחית של סין. ב-2005, פוּ ג’או-ג’ואו, מנכ"ל מינהל התעופה של טייוואן, הונג קונג ומקאו, קיים מסיבת עיתונאים בשמו של המשרד לענייני טייוואן של מועצת המדינה של סין, והכריז על הגדלת מספר טיסות הצ’ארטר הישירות מטייוון לסין.

כל זאת נעשה מבלי ליידע את המשרד לענייני טייוואן בסין המחזיק בידיו את הסמכות בנושאים אלו. ההכרזה הייתה תשלום פוליטי לפוליטיקאי הטייוואני בתמורה לשוחד שנתן לזנג.

בית ופרישה לגמלאות באוסטרליה

אנשי המק"ס שואפים ליותר מהעברת הונם אל מחוץ לסין, שם הם מאמינים שהוא יהיה בטוח גם אם המפלגה תיפול. הם מעוניינים גם להוציא את בני משפחותיהם מהמדינה, בדיוק מאותה סיבה.

זנג יעץ לבנו להגר לאוסטרליה, ואכן רכש זנג ווי נכס בפרבר של סידני בסכום של 32 מיליון דולר אוסטרלי – הסכום השלישי בגודלו ששולם אי פעם עבור בית באוסטרליה.

זנג היה אמור לפרוש מהוועדה המתמדת של הפוליטבירו במהלך הקונגרס הלאומי ה-17 שהתקיים באוקטובר 2007, אך ניסה בכל כוחו להמשיך ולהחזיק במושבו בוועדה.

בקונגרס הלאומי ה-16 שהתקיים ב-2002 העבירו זנג צ’ינג-הונג וג’יאנג דזה-מין תקנה שלפיה כל חבר בוועדה המתמדת המגיע לגיל 68 או עובר אותו, חייב לפרוש ממנה. מטרתם הייתה לסלק מגוף מרכזי זה את לי רווּי-הואן הוותיק שהיה נערץ על רבים.

זנג צ’ינג-הונג כבר הגיע לגיל 68, אך עוד לפני הקונגרס הלאומי ה-17 הוא וג’יאנג דזה-מין טענו שאין ליישם את התקנה הזו במקרה של זנג. זנג הודיע שבכוונתו להישאר בוועדה כדי "להמשיך ולפקח על חברי הסגל החדשים".

בתוך כך, מספר בכירים ותיקים וחברי פוליטבירו התומכים במנהיג המפלגה הנוכחי הו ג’ין-טאו דרשו מזנג לספק הסבר ברור מדוע היגר בנו לאוסטרליה.

בכל קיץ נפגשים בכירי המק"ס באתר הנופש Beidaihe שלחוף הים בצפון מזרח סין. בפגישה של קיץ 2007 מתח אחד מגמלאי המק"ס ביקורת על האופן שבו בנו של סגן הנשיא היגר בחשאי למדינה אחרת, ידיעה שפורסמה על ידי התקשורת הזרה.

"זה יותר מדי מביש, יותר מדי שערורייתי", אמר אותו בכיר ותיק.

ההאשמות שהופנו כלפיו מכל עבר הסעירו את זנג צ’ינג-הונג עד שצעק בזעם שהוא לא ידע על הגירתו של בנו ושאין ביכולתו לשלוט עליו.

לאחר שמנהיג המפלגה הו ג’ין-טאו למד כיצד זנג צ’ינג-הונג "בגד בארצו בעבור כסף", הוא ניצל מאמר שנכתב על כך ביומון העם כדי להזהירו. זנג צ’ינג-הונג הבין את ההזהרה ופרש מהוועדה. לאחר פרישתו ניסה זנג צ’ינג-הונג לחפות על בושת הפנים בטענה שהקריב את עצמו כדי לעזור לשי ג’ין-פינג שהצטרף לוועדה ושמו עלה כיורש של הו ג’ין-טאו.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!