ללמוד מגאוני השחמט: שובר שוויון

בכדורגל, שחמט ובמלחמה כדי ליצור יתרון צריך קודם כל ליצור חולשה

שחמט

צילום: Dan Kitwood/Getty Images

כל משחק מתחיל במצב שוויון. אבל המטרה היא תמיד להשיג יתרון, כדי לבסוף להשיג ניצחון. טקטיקה טובה היא ליצור חולשה אצל היריב ולכוון את כל כוחותיך לשם. דוגמה לכך היא מכדורגל: אם המגן של הקבוצה פצוע, תרצה לייצר מהכיוון שלו התקפות רבות, או אם הקבוצה היריבה בעשרה שחקנים תרצה לנצל את המיקום החסר לייצר התקפות. בשחמט זה אותו הדבר: יש שמונה רגלים שיוצרים מבנה על הלוח. ברגע שאתה מצליח ליצור רגלי חלש אצל היריב, תוכל לייצר יתרון אם תכוון את ההתקפה כלפיו.

בסרט "נפלאות התבונה", ג’ון נאש נכנס לפאב עם קבוצת חברים. הם רואים קבוצה של בנות ובמרכז נמצאת הבחורה היפה ביותר. כמובן, כולם רוצים לגשת אליה. אבל נאש מתייחס לתרחיש שבו כולם ייגשו אליה ומסביר שמצב זה יוביל להפסד – היא לא תדע במי לבחור ותסרב לכולם. החברות שלה לא ירצו להיות במקום השני, וכך כולם יפסידו. נאש מציע לחבריו שבתיאום, כל חבר יבחר חברה אחת מסביב לבחורה היפה ביותר. כך הבחורה היפה מוצאת עצמה לפתע לבד, הוא משאיר אותה כחולשה, הוא הופך את העמדה שלה ואז הוא מגיע – הטקטיקה מצליחה. זוהי לא דרך ישרה ומוסרית, אבל זו דוגמה טובה איך לייצר חולשה ולהשתמש בה.

מה זו בעצם חולשה בשחמט? רגלי הוא הכלי היחיד בשחמט שלא יכול ללכת אחורה. מותר לו ללכת רק קדימה. כיוון שהוא לא יכול ללכת אחורה אין לו ניידות. פרש ורץ יכולים גם כן להיות חלשים אבל זה קורה לעתים רחוקות יותר כי יש להם האפשרות לברוח ולנוע על פני כל הלוח. הכוח של הרגלים הוא שהם יכולים לשמור אחד על השני, זה נקרא שרשרת רגלים. ברגע שהם בודדים, זה הרגע שבו הם יכולים להפוך לחולשה. שחקן מחפש לשבור שרשרות רגלים וליצור איי רגלים מופרדים זה מזה כך שייווצרו חולשות רבות לצד השני.

מעניין ללמוד כיצד שחקנים גדולים התמודדו עם מצבי חולשה במשחק. מה שלסקר היה עושה כשהיה בעמדה גרועה, זה להציב כלים בעמדות אופטימליות ולחכות. לסקר היה אלוף העולם שהחזיק 27 שנה בתואר, מספר השנים הגדול ביותר עד כה, ורבים החשיבו אותו לבעל מזל במשחק. אחד מהמאמנים הגדולים בעולם, מארק דבורצקי, חקר את משחקיו של לסקר והדגים כי הוא לא היה בעל מזל כי אם בעל יכולת פרקטית יוצאת דופן. במצב גרוע הוא לא היה מנסה לעשות שום שיפור כי כל שיפור היה מדגיש את החולשות שלו. הוא פשוט היה מציב כלים בעמדות האפשריות הטובות ביותר ומחכה. לסקר ידע שהיריב צריך לבצע מהלכים דינמיים כדי לנסות לנצל את יתרונו, ולכן הוא היה מחכה לשעת הכושר שבה היריב יעשה מהלך פזיז כדי שיוכל לייצר התקפה נגדית.

ניתן למצוא שוב דמיון למשחק הכדורגל. בליגת האלופות השנה הייתה צ’לסי פעמיים במצב של חולשה מול יריבותיה הדורסניות. בפעם הראשונה מול ברצלונה ובשנייה מול באיירן מינכן. בשתי הפעמים השיטה הייתה זהה: מזעור החולשות בהגנה בעזרת יצירת צפיפות, המתנה ליריב בשטח המגרש של צ’לסי ויציאה קדימה בעזרת כוח מהירותו של דרוגבה. כך זכתה צ’לסי בליגת האלופות.

מיכאל טל היה אחד מאלופי העולם היצירתיים ביותר. השיטה שלו להתמודד עם עמדה גרועה הייתה לייצר בלגן בכל הלוח. הוא היה מנסה להגדיל את האפשרויות והסיכונים שבעמדה ולא לצמצם אותם. טל נחשב בפי רבים מן המומחים כגאון שחמט, סוג של קוסם. על עצמו אמר פעם שאם רוצים להבין את אופן החשיבה שלו צריך לנסות ולהוכיח ששתיים ועוד שתיים שווה חמש.

בעת העתיקה כשכבשו הרומאים ערים רבות, התכוון אחד ממפקדיהם של הרומאים לכבוש את העיר יודפת. בספרו של יוספוס פלביוס "מלחמות היהודים" מסופר כיצד בני יודפת שהיו במצב ברור של חולשה פחדו כל כך ממה שעומד לקרות. הם חיכו מחוץ לעיר וברגע שהגיעו הרומאים, בני יודפת פשוט עטו עליהם כרוח הסערה. הרומאים שלא ציפו כלל שעיר קטנה תסתער עליהם, פשוט ברחו על נפשם. כך, בטקטיקה דומה לזו של טל, הפכו בני יודפת מצב של חולשה לניצחון.


יניב ניצן – מאמן שחמט ומרצה על קבלת החלטות וחשיבה אסטרטגית דרך משחק השחמט. [email protected]

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!