שוק הסלולר – סיכום ביניים

בעיצומה של המהפכה הסלולרית, מה האפשרויות שלנו?

סלולר

צילום: HelleM/Fotolia

כחודשיים עברו מאז הכריזה חברת גולן טלקום על חבילת "הכול כלול" ב-99 שקל לחודש, ושוק הסלולר נמצא בעיצומה של מהפכה. לא הרבה אחרי הכרזתה של גולן על המחירים חסרי התקדים וחברת הוט מובייל השיקה את התוכנית שלה, הכול כלול ב-89 שקל לחודש.

החברות הוותיקות לא נשארו חייבות וכולן השיקו מיד חבילות "הכול כלול" משלהן. בן רגע נוצר לנו עולם חדש: שיחות, הודעות וגלישה ללא הגבלה. עד לפני חודשיים היינו רגילים לדבר על תעריף דקה של עשרות אגורות ופתאום, אפשר לדבר ללא הגבלה.

אז מה כדאי לעשות? האם לעבור? האם להישאר ולנהל מו"מ בחברה הקיימת? למה חשוב לשים לב לפני שעוברים? הנה כמה טיפים קטנים שכדאי לשים לב אליהם:

  1.  עלות המכשיר – שימו לב שבחבילות הכול כלול, מה שלא כלול זה עלות המכשיר. אם עד עכשיו היינו רגילים לקבל זיכוי על עלות המכשיר שלנו בזמן אוויר, כעת עלינו להוסיף את עלות המכשיר לחבילה שרכשנו. שימו לב כי חברות הסלולר מציעות חבילות זולות הכוללות כמות שיחות גדולה מאוד (אבל מוגבלת) אשר כוללות את עלות המכשיר.
  2.  האם צריך באמת חבילת הכול כלול? לא תמיד. קיימות חבילות מושכות מאוד בחברות השונות, עבור מי שלא מדבר הרבה.
  3. האם הגלישה מוגבלת או לא? בחבילות מסוימות יש מגבלת גלישה, אבל לרוב גם כאשר החבילה לא מוגבלת, לאחר צריכה של כמות מסוימת, מהירות הגלישה יורדת בצורה משמעותית. בנוסף, ברוב הפעמים הגלישה מוגבלת לגלישה מהמכשיר עצמו. שימוש במכשיר כראווטר עלולה להביא להורדה משמעותית של מהירות הגלישה.
  4. האם מחירי החבילות יישארו כך לאורך זמן? זו שאלה שקשה לענות עליה. החברות הוותיקות השיקו את החבילות האלו רק כי היו חייבות. לכן סביר להניח כי ברגע שיוכלו יחפשו דרכים לגבות מאיתנו סכומים נוספים. מאידך, החברות החדשות זקוקות לנתח שוק משמעותי בהקדם, ולכן סביר להניח שישאירו את החבילות שלהן ללא שינוי. אולם חשוב לזכור כי גולן קמה מראש כחברה רזה מבחינת מבנה ההוצאות שלה. היא חיפשה לתת מוצר זול ופשוט ומינימום שירות, וראייה לכך שהייתה מוכנה להפסיד את המכרז ולא לתת הצעה גבוהה שלא תאפשר לה להציע מחיר זול.
  5.  מה עם שירות ואחריות? כל החברות החדשות למעט גולן טלקום מציעות שירות ואחריות תמורת תשלום נוסף. גולשים רבים מתלוננים על גולן טלקום, שקשה להשיג את מוקד השירות שלהם, ושלחברה היו תקלות בניוד לקוחות, שאף הובילו לחילופי האשמות בין חברות הסלולר.
  6. מה עם שיחות לחו"ל? פרמטר חדש שנכנס לתחרות הוא שיחות לחו"ל. סלקום מנצלת את המיזוג עם נטוויז’ן ומציעה 200 דקות לכל היעדים בחו"ל בחבילה של 129 שקל לחודש, ומציעה שיחות ללא הגבלה לחו"ל בחבילה של 159 שקל. גולן מציעה שיחות ליעדים נבחרים ללא הגבלה.
  7. האותיות הקטנות – זה סעיף חשוב, כמעט לכל החברות הוותיקות יש אותיות קטנות. החבילה לרוב מורכבת ממחיר מסוים והחזר כלשהו לתקופה מסוימת. אולם בשתי החברות החדשות אין כמעט אותיות קטנות, דבר שמקל על היכולת לשלוט בחשבון.

מה יהיה בעתיד? נראה כי עוד צפויות לנו הפתעות. התחרות הקשה בשוק תביא לתחרות בתחומים נוספים. אורנג’ כבר מציעה שילוב קו נייח עם קו נייד, והוט מובייל מציעה תעריפים זולים יחסית לנוסעים לחו"ל, כך שייתכן שבקרוב נראה ירידות מחירים נוספות.

סלולר

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!