פתח לעולם אחר

רחובות ברמת השרון ישתנו לנגד עיני התושבים בפסטיבל חדש של ציורי מדרכות

ציורי מדרכות

אשליה על מדרכת הרחוב – צילום: wetalkchalk

כיצד הופכים מדרכה פשוטה או קיר אפור לנוף פסטורלי בעל מפל יפהפה וצבעוני ובריכה שאת עומקה אנחנו יכולים רק לדמיין?

פסטיבל לציורי מדרכות וציורי קיר בהשתתפות ציירים מהארץ ומהעולם יתקיים לראשונה בין ה-11 ל- 13 ביולי ברמת השרון.

"הציור מאפשר לי ליצור אשליה של עולם חדש. מקומות חדשים שאיש עוד לא דרך בהם", אומר דרור פריד המשתתף בפסטיבל. הוא מוסיף: "לפעמים אני לוקח את המתבונן אל נופים שבאים מעולם הדמיון שלי ואני יוצר מציאות חדשה שמושכת את הצופה פנימה. זה כמו בסרט "אווטאר" – לפעמים אתה שוכח איפה אתה נמצא וכל כולך נמצא לרגע באיזה מקום שממלא את הנשמה שלך בכל טוב" .

הטעיית עין

"הטעיית העין" היא טכניקת ציור שמטרתה ליצור מציאות חדשה ולגרום לצופה להטיל ספק במה שהוא רואה דרך שתי עיניו. הציורים נוצרים בסביבה הטבעית של האדם, אותה הוא מכיר היטב: הבית, הרחוב, בניין ציבורי. עבודותיהם של האמנים פותחים פתח אל עולמות נסתרים, אל ממדים אחרים הנמצאים בתוך הקירות, השלטים, האבנים והמדרכות.

ציורי מדרכות

צילום: wetalkchalk

"לפני שאני מתחיל ציור קיר עם אשליה תלת ממדית, אני חושב קודם כל לאן אני רוצה לקחת את הצופה ומה מתאים לסביבת הציור", אומר פריד. "לאחר מכן אני מכין סקיצה. בדרך כלל אני עובד עם פוטושופ. אבל לפעמים אני מצייר ישר מהראש וזה הכי כיף – כך אני יכול לראות את הציור בשלמותו, אני יכול להרגיש את הרוח שנושבת בתוכו ולפעמים אני מתקדם קצת פנימה כדי לראות את מה שיש ‘מעבר להר’. כדי ליצור אשליית עומק על הקיר אתה צריך לדעת מה גורם לדברים להראות רחוקים, קרובים או מבריקים. ואיך למשל ליצור שקיפות של טיפת טל… חשוב לדעת לערבב את הצבעים במינון נכון כדי להגיע לגוון המדויק, לדעת איזה צבע יש לצל ומכמה צבעים של ירוק מורכבים העלים וכ"ו".

פריד מספר שבפסטיבל הקרוב יצייר בצבעי גיר ציור הנקרא "חלון לים התיכון" בהשראת השיר של יהודה פוליקר. זו תמונת נוף של ים הנשקף דרך חלון קשתי מאבן. "את הציור ירכיבו אלמנטים חיוביים מאוד: חוף ים בצבעי כחול טורקיז, עננים, ציפורים, צמחים ופרחים, השילוב של הצבעים והאלמנטים האלה בציור, ישרה על המתבונן תחושה של שקט, הרגשה טובה, ואפילו התרוממות רוח לכמה רגעים. במקום שעד לפני כמה שעות היה רק קיר, נפתח לאט לאט פתח לעולם חדש ויפה יותר. אני מגשים לכל אחד את החלום שלו ומוסיף קצת קסם לחיים, זה מה שאני אוהב לעשות". הוא אומר.

כמו במציאות

ציורי מדרכות

“השער אל החופש”- ציור קיר של דרור פריד קרדיט : דרור פריד

לפי "פיליניוס הזקן" שהיה סופר, חוקר טבע ומפקד צבא בצי הרומאי במאה הראשונה לספירה, מקורם של ציורי האשליה בצייר יווני בשם זואקסיס  (שחי במאה החמישית לפני הספירה). לפי סיפורו של פיליניוס, שהפך למן מיתוס בהיסטוריה של האמנות, זואקסיס ניצח בתחרות ציור בזכות ציור של אשכול ענבים שהיה כה מדוייק ואמיתי שבלבל אפילו את הציפורים שהגיעו לנקר אותו. מאז המשיכו להשתמש בטכניקת האשליה באמנות הפלסטית ובאמנות הדקורטיבית באופן נרחב עד היום. בין שרידי העיר פומפיי ואזורה, שנחרבו כתוצאה מהתפרצות הר געש ב-79 לספירה, אפשר לראות כיצד השתמשו הרומאים באמנות האשליה כדי ליצור פנטזיה בדמות עמודים דקורטיביים, פסלים וחלונות הפותחים אל מרחבי טבע רחבים וחושפים מבנים שונים ומקדשים. ברנסנס שמשו ציורי קיר ותקרה פתח לצייר לייצג מראות שמימיים ואפילו ממדים אחרים.

אמנות ההטעיה שונה מהאמנות המוכרת כריאליסטית (דומה למציאות), שכן מטרתה היא ליצור את האשליה שהמשטח עליו אנו מסתכלים או המרחב בו אנו נמצאים הוא הרבה יותר עמוק ומורכב. זהו תמיד ציור שלא רק מייצג משהו אלא גם בוחן אותנו ואת הראייה שלנו. בין המשתתפים בפסטיבל תהיה קבוצת wetalkchalk: קבוצה המורכבת מאמנים מהולנד, איטליה, ארצות הברית ורוסיה. האמנות של הקבוצה מגוונת בכך שמצד אחד היא מתייחסת דרך הציורים לתרבות המודרנית ולצריכה המודרנית כמו ייצוג של גלידה או דמויות מסרטים מצוירים, ומצד שני, ההתייחסות להיסטוריה של האמנות ובמיוחד לתקופת הרנסנס ניכרת גם כן למשל בהעתקת פרסקאות מהקפלה הסיסטינית וציורן על מדרכות לונדון, להנאתם של העוברים ושבים.

במסגרת הפסטיבל שייפתח במעמד הנשיא שמעון פרס, יופיעו הזמרת ריטה, התזמורת הסימפונית של רמת השרון והרכבים מוסיקליים מבית הספר למוסיקה רימון.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!