סין שוב הורידה את הריבית

חשש מ”נחיתה קשה” הוביל את הבנק המרכזי של סין להוריד את הריבית בפעם השנייה בתוך חודשיים

הורדת ריבית

אילוסטרציה – צילום: cc by 401k 2012, flickr

בפעם האחרונה שבה הוריד הבנק המרכזי של סין את הריבית, צנחו מניות הבנקים הסיניים. הורדת הריבית הייתה עבור הבנקים הסיניים סימן לצמצום ברווח שלהם – מרווח הריבית שלהם הצטמצם. מרווח הריבית הוא הפער בין הריבית שהם משלמים על פיקדונות, לבין הריבית שהם גובים על הלוואות שהם מעניקים, ומתפרנסים ממנה.

הבנק המרכזי של סין הודיע כעת כי יוריד פעם נוספת את הריבית: הריבית על פיקדונות לשנה אחת תקטן ב-25 נקודות בסיס ותעמוד על 3%. הריבית על הלוואות לתקופה של 12-6 חודשים תקטן ב-31 נקודות בסיס ותעמוד על 6%. השינויים יכנסו לתוקף מחר (06.07).

חשוב מכך, הבנקים רשאים כעת להציע הנחה של 30 אחוז על ריבית ההלוואות. זו הנחה הגבוהה פי 3 מההנחה שניתנה לפני חודשיים. כלומר, הריבית שהבנקים הסיניים יכולים להציע ללווים נמוכה הרבה יותר מ-6%, ומגיעה אחרי הנחה ל-4.2%. במילים אחרות, הבנק המרכזי של סין לא הוריד את הריבית על הלוואות ב-25 נקודות בסיס, אלא הוריד אותה בעד 70 נקודות בסיס!

המרוויחים הגדולים מהורדת הריבית הם המפעלים שבבעלות המדינה וסוכנויות ממשלתיות השקועות בחובות, שהם הלקוחות העיקריים של הבנקים בסין. הורדת הריבית תאפשר להם ללוות בתנאים נוחים יותר.

אולם, בשונה מכפי שנהוג להאמין, הורדת הריבית לא תקל על מרבית המשק הסיני, כיוון שכ-80% מכוח העבודה בסין מגיע מחברות קטנות-בינוניות. ברוב המקרים לחברות קטנות-בינוניות אין כל גישה להלוואות בנקאיות ולשוק ההון. במקרים רבים הן לוות כספים דרך השוק השחור, בשיעורי ריבית גבוהים הרבה יותר מאלה שמציעים הבנקים.

* רוצים להבין יותר: הורדת הריבית בסין – משמעויות


הכתבה פורסמה במקור באתר CHINABIZ.co.il

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!