סין: “צבא פרשנים” מתמרן את דעת הקהל באינטרנט

המשטר הסיני מעסיק רשת “בלוגרים” מוסווים שתפקידם להשפיע על דעת הקהל של גולשי האינטרנט. ההערכות מדברות על מאות אלפי “פרשנים” שכירים

Weibo

לא ברור כמה בלוגרים נשכרו על ידי המשטר הסיני לאורך השנים, אך יש המעריכים כי מדובר במאות אלפים – צילום מסך מאתר Weibo.com

מספר משתמשי האינטרנט בסין הגיע בשנת 2011 ל-513 מיליון. על פי נתונים רשמיים, מחציתם משתמשים בשירותי מיקרו-בלוגים, שירותים הדומים לטוויטר שמשמשים לפרסום הודעות קצרות.

המשטר הסיני, החושש מההשלכות של המדיה החדשה ומהשפעתה הרבה על דעת הקהל, משקיע מאמצים אדירים כדי להשיג שליטה בשדה הקרב הווירטואלי הזה. מלבד הפעלת "חומת האש הגדולה של סין" – מערכת רחבת היקף שהקים המשטר לצנזור המידע ברשת האינטרנט – מיושמת גם טקטיקה נוספת, סמויה יותר, של העסקת פרשני אינטרנט בתשלום. רשת הפרשנים הזו מוכרת כיום בכינוייה "צבא 50 הסנט", או כפי שהיא מכונה בסינית, "מפלגת 50 הסנט".

"צבא 50 הסנט", שהיה סודי בעבר, נחשף בהדרגה לציבור. החשד לקיומו התעורר בתחילה בעקבות כמות גדולה של תכנים שניכר בהם המניע הפוליטי והניסיון לגייס את דעת הקהל. לאחר מכן אף נחשפו תוכניות עבודה מפורטות של צוותי הפרשנים. בהמשך, הועלו לרשת גם חומרי הדרכה פנימיים ותצלומים שצולמו במהלך פגישות הדרכה רשמיות שנערכו לפרשני אינטרנט במימון ממשלתי. כל אלו חשפו היבטים בלתי מוכרים של הפעילות הענפה והמורכבת הזו.

משכורות חודשיות לבלוגרים מטעם המפלגה

לא ברור מתי החל המשטר הסיני להשתמש בפרשנים באופן שיטתי, אך התיעוד המוקדם ביותר לכך נחשף כבר בדו"ח רשמי משנת 2004, כשרשויות השלטון המקומי בעיר צ’אנג-שָא הקימו צוות פרשני אינטרנט. הפרשנים התבקשו לא רק לפרסם מאמרי דעות ברשת ולדווח על חדשות תוך הוספת פרשנות תעמולתית, אלא גם לפנות לאתרים ציבוריים כדי למחוק מהם פרסומים "מזיקים", וכך לשמר את תדמיתו החיובית של המשטר, נכתב בדו"ח. כל פרשן קיבל שכר בסיס ששוויו כ-600 יואן (כמאה דולר). הדו"ח האמור הוסר מאוחר יותר מהאתר הרשמי, אך לא לפני שזכה לתפוצה נרחבת בקרב הגולשים.

ב-2005 סגרה אוניברסיטת נאן-ג’ינג פורום מקוון שהופעל על ידי סטודנטים וסירב להנהיג צנזורה על תכניו. כשהושקה גרסה רשמית חדשה של הפורום, מיהרה הנהלת האוניברסיטה למנות כפרשני אינטרנט מספר סטודנטים החברים במפלגה הקומוניסטית ומספר סטודנטים "נלהבים" נוספים. שכרם התבסס על הערכת ביצועיהם החודשיים.

תפקידם של פרשני האינטרנט השכירים באוניברסיטת נאן-ג’ינג היה "לנטרל" תכנים המבקרים את השלטונות, וזאת באמצעות פרסום מידע חיובי על השלטונות, התייחסויות לפרסומים אחרים וביסוס סביבת אינטרנט אוניברסיטאית "פעילה ובריאה".

נשיא סין: "לתגבר את חזית דעת הקהל ואת החזית האידיאולוגית"

אין זה ברור כמה בלוגרים שכר המשטר הסיני, אף כי יש המעריכים שמדובר במאות אלפים.

נשיא סין הו ג’ין-טאו דרש בישיבת פוליטבירו מינואר 2007, "לבסס את התעמולה ולתגבר את חזית דעת הקהל ואת החזית האידיאולוגית".

תוך זמן קצר דרשו הוועדה המרכזית של המפלגה הקומוניסטית הסינית והמשרד הכללי של מועצת המדינה מכל אתרי האינטרנט הגדולים בסין ומכל הממשלים המקומיים לבחור "חברי מפלגה בעלי איכויות פוליטיות טובות" ולגבש מהם צוותים של פרשני אינטרנט.

גודלו של הצוות משתנה באזורים השונים. בתחילה, כל צוות מנה 30-10 חברים, אך ביוני 2009 הודיעה בייג’ינג על תכניתה לגייס עשרת אלפים פקחי אינטרנט וכי על ערים אחרות לנהוג בהתאם.

ייתכן שהצהרה זו פורסמה בתגובה למסמך רשמי של המפלגה ממארס 2009 שקרא לממשלים המקומיים "לתגבר את הפיקוח על האינטרנט" ו"להרחיב את אכיפת החוק באינטרנט". מסמך פנימי שהופץ במאי 2009 הזהיר את הממשלים המקומיים ש"בכוחו של האינטרנט לשנות באופן דרסטי את דעת הקהל לגבי המפלגה וכלפי המשטר".

מחוז גאן-סוּ, אזור קטן ומרוחק יחסית, הודיע בינואר 2010 על כוונתו להקים צוות בלוגרים המונה כ-650 איש. הידיעה על כך הוסרה במהירות מהאתר הרשמי, אך משתמשי אינטרנט רבים המשיכו להפיץ אותה בציבור.

"לזרוע עוינות ופחד" כלפי מדינות דמוקרטיות

בשנים האחרונות פורסמו ברשת מספר דוגמאות של חומרי הדרכה ורשימות קווים מנחים פנימיים להכשרת פרשני אינטרנט. אף על פי שקשה להוכיח את אמינותם, נראה שהם אכן מציגים באופן מדויק את העקרונות המרכזיים ואת הטקטיקות המיושמות בפועל על ידי פרשני אינטרנט המזוהים כתומכים במשטר.

מגויסים חדשים ל"צבא 50 הסנט" מתבקשים בספרי ההדרכה "להבין ביסודיות" את הוראות ההנהגה, למלא את הפקודות במסירות, להישאר חסינים למחשבות המתנגדות למשטר, ולשמור אמונים במסירות למפלגה. "זכור להוקיר את עתידך הפוליטי", נכתב באחד המסמכים.

באחד המסמכים התלמידים אפילו מתבקשים "ליישם מגוון מיומנויות כדי להסוות את זהותם ולהעמיד פנים כאזרחי אינטרנט רגילים" – כלומר כגולשי אינטרנט תמימים המשתמשים ברשת להבעת עמדותיהם. עליהם "להרחיב את השפעתם באינטרנט באמצעות ביסוס קשריהם עם אזרחי אינטרנט אחרים ובמיוחד עם בלוגרים בעלי השפעה".

הטכניקות המקובלות המופיעות בחומרי ההדרכה כוללות "לזרוע עוינות ופחד" כלפי מדינות דמוקרטיות, לעודד את רגשי הלאומנות, לתייג מתנגדי משטר כבוגדים ולעורר ויכוחים או מחלוקות על נושאים פעוטי ערך כדי להסיט את תשומת הלב מנושאים בעלי חשיבות פוליטית.

בנוסף, קיימים גם נושאים מרכזיים שההדרכה מעלה לגביהם נקודות אפשריות לדיון. אחד המסמכים למשל מציג רשימת טכניקות אפשריות לתקיפת רעיון הדמוקרטיה. הוא מציע טיעונים כדוגמת: "הדמוקרטיה היא הנשק של העולם המערבי בפלישתו לסין", "אין דמוקרטיה אמיתית", "הדמוקרטיה מובילה למהומות ולכאוס", ו"גם במדינות דמוקרטיות יש שחיתות ופשע". כל הטיעונים האלו תואמים במידה רבה לקו התעמולה הרשמי של המפלגה.

"בדרך כלל אני מתווכח עם עצמי. זה כמו לשחק משחקי חשיבה"

אדם שזיהה עצמו כפרשן אינטרנט שכיר סיפר בריאיון עם האמן ומתנגד המשטר אַי ווֵיי-ווֵיי כי לבלוגר טיפוסי מ"צבא 50 הסנט" מוגדרות ברשת זהויות רבות ושונות וכדי לביים דיונים מקוונים דרמטיים הוא משחק בתפקידים שונים.

לדוגמה, כשהממשלה העלתה את מחירי הדלק, אותו "פרשן" קיבל הנחיה לרסן את התגובות השליליות. באחת מהערותיו הוא כתב: "לא אכפת לי. המחיר צריך לעלות עוד יותר כדי שאתם, העניים, לא תוכלו להרשות לעצמכם לנסוע באוטו, וזה ישחרר את העומסים בכבישים. רק העשירים צריכים לנסוע". בהמשך הוא השתמש במספר זהויות נוספות כדי לצטט ולתקוף את ההערה שלו עצמו. השיטה עבדה: הגולשים תקפו את ההערה הפרובוקטיבית במקום את המפלגה הקומוניסטית, והדיון הוסט מסוגיית מחירי הדלק הגבוהים.

"בדרך כלל אני מתווכח עם עצמי… זה כמו לשחק משחקי מחשבה", סיפר בריאיון.

אסטרטגיה נוספת שציין היא להשתמש בפרטים מזויפים כשמצטטים חדשות שליליות כלפי המפלגה, כלומר, להוסיף פרטים שלא באמת נכללו בדיווח המקורי במטרה לפגוע באמינות הסיפור.

הבלוגר גם סיפר בריאיון שעשר עד עשרים אחוז מההערות שהוא רואה ברשת הן של "פרשנים" בשכר. "אזרחי האינטרנט הסינים הם למעשה טיפשים למדי. קל להסעיר אותם, ואני יכול לתמרן אותם בקלות רבה", סיפר.

למרות שדיבר בזכות עבודתו, הפרשן גם הביע את דעתו שהמשטר הסיני הרחיק לכת יתר על המידה בסוגיות שונות, כדוגמת ההתקפות המתוכננות נגד השיטה הרוחנית פאלון גונג ונגד הדלאי לאמה.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!