ללמוד מגאוני השחמט: המועמד המתאים

בקבלת החלטות – למה לא לבחור אוטומטית בצעד הראשון שנראה לנו טוב. בחיפוש אחר התשובה נעזרתי בשיר ילדים ולוח משובץ

שחמט

צילום: MIKE CLARKE/AFP/Getty Images

לפני תקופה אימא של אחד התלמידים המוכשרים שלי, סיפרה לי שהיא לא מבינה ממש את עניין התחרויות בשחמט. "איך זה" שאלה אותי, "שאחרי שכולם יודעים את החוקים ואת תנועת הכלים אפשר לשחק כל כך הרבה משחקים לאורך כל כך הרבה שנים, האם זה לא חזרה בדיוק על אותם מצבים?". תשובתי במקום הייתה שזה כמו שהיו הרבה מלחמות לאורך ההיסטוריה אבל בכל פעם למפקדים הייתה מערכת קבלת החלטות שונה, החיילים היו שונים והשטח היה שונה.

בכל זאת משהו בשאלה שלה המשיך להעסיק את מחשבתי והתחלתי לחפש אחר גישות דומות וגם שונות בקבלת החלטות אצל שחקני השחמט הגדולים. אחת הגישות הידועות בה משתמשים כל השחקנים בצמרת היא: מסעים מועמדים.

לפני שנה וחצי הגיע לארץ מארק דבורצקי, אחד המאמנים הגדולים בעולם השחמט. דבורצקי העביר סדנה בת שלוש שעות על עקרונות המשחק. שתי עצות זכורות לי במיוחד מאותה סדנה. הראשונה היא עצתו של דבורצקי ללמוד ספרים טובים ומאמרים טובים ולא ליפול לאחיזת עיניים או כדבריו בסדנה: "יש מחברי ספרים שמנסים לשכנע אותך שהספרים שלהם ילמדו אותך שיטה שאחרי שתלמדו אותה תוכלו לנצח את כולם – הם אחד משניים: רמאים או אידיוטים".

העצה השנייה אותה הגדיר כ"עצה החשובה ביותר" הייתה לבחון מסעים מועמדים. אחד הדברים המבדילים מקצוען מחובבן היא היכולת לחשב קדימה מהלכים למרחק רב. אך לפי דבורצקי אין עליך לחשב קדימה את המסע והסתעפויותיו למרחק לפני שאתה בטוח שעליך באמת לעשות זאת.

דבורצקי הרחיב בסדנה את הרעיון: "אל תשחק אוטומטית מה שנראה לך כמו תכנית מנצחת. הדבר החשוב ביותר הוא לראות את האפשרויות שלך. בדרך כלל אנחנו פשוט משחקים איזשהו מסע ולא טורחים לבדוק מסעים מועמדים אחרים".

שיר הילדים הידוע There’s a Hole in My Bucket"" ממחיש את הרעיון של הכנה לבאות מבלי לבחון את האפשרויות מלכתחילה. בשיר מסופר על הנרי וליזה. להנרי יש חור בדלי והוא מבקש מליזה עזרה במציאת פתרון. בכל פעם שליזה מציעה פתרון, הנרי מציף הנרי בעיה חדשה: ליזה מציעה לסתום את החור עם קש – אבל הנרי אור שהקש ארוך מדי. ליזה מציעה לקצר את הקש עם גרזן – הגרזן לא חד. היא מציעה לשייף עם אבן – האבן יבשה מדי. בקטע הסיום מציעה ליזה להנרי להרטיב את האבן והוא שואל במה. בשלב זה כבר ברור שליזה מתחילה להיות טיפה צינית כשהיא אומרת לו לנסות מים. הנרי שואל במה הוא יסחוב את המים, ולאחר תשובתה: "בדלי", הוא מזכיר לה שבדלי יש חור.

כשליזה רצתה למצוא פתרון לבעיית החור בדלי, המחשבה הראשונה שלה הייתה על קש, אך ברור שישנן אפשרויות נוספות שיש לבחון. פעמים רבות בשחמט אנו נוטים לחשב קדימה מיד את המסע הראשון שקופץ למחשבתנו, מבלי לבחון מספר אפשרויות נוספות.

ארתור יוסופוב, אחד מתלמידיו הבכירים של דבורצקי, מציין את חשיבותם של מסעים מועמדים ונותן מספר דגשים על הדרך לעבוד איתם. לפי יוסופוב, בשונה ממחשב שמצליח להתחשב כמעט בכל האפשרויות הקיימות, המוח שלנו תמיד יגביל את עצמו למספר אפשרויות. זהו גם החיסרון של החשיבה שלנו, מכיוון שאם הבחירה תהיה מצומצמת מדי נפספס בהכרח אפשרויות טובות יותר.

לפי יוסופוב, חשוב יותר לחשב בדיוק האפשרי מסעים לטווח הקצר, מאשר לטווח הארוך. טעות שנעשתה בהתחלה, היכן שהונח הבסיס, קשה יותר לתיקון מטעות שחישבנו לגבי הסוף. הצעה נוספת, היא לחפש לא רק את המסעים המועמדים שלך כי אם גם את המסעים המועמדים של יריבך.

איך עלינו לדעת אלו מסעים מועמדים לשקול בכלל? יוסופוב מציע תמיד לשקול קודם כל את כל האפשרויות האקטיביות שלך. אפשרות אקטיבית יכולה לפעמים לגלות דרך בטוחה להתקדמות ואף לניצחון וכך נוכל לחסוך זמן ואנרגיה בלי לחפש אחר אפשרויות נוספות.

העצה האחרונה של יוסופוב נוגעת למצב בו חישבנו את אחד המסעים קדימה ולא הגענו לתוצאה בהירה. אם זה קורה כדאי לחזור אחורה ולחפש מסעים מועמדים אחרים, ולגלות פתרון פשוט יותר וטוב יותר. כפי שניסח זאת אלוף העולם השני בשחמט, עמנואל לסקר: "כשאתה רואה מסע טוב, חפש אחר מסע טוב עוד יותר".


יניב ניצן – מאמן שחמט ומרצה על קבלת החלטות וחשיבה אסטרטגית דרך משחק השחמט.  [email protected]

 

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!