דעה: מניות הבנקים – לקנות או לא לקנות, זאת השאלה

התשובה לשאלה האם המחיר הזול של הבנקים הוא טוב, טמונה במצב המשק הישראלי בשנים הקרובות

הבורסה לניירות ערך

צילום: JONATHAN NACKSTRAND / AFP

אחת הסוגיות הכי שנויות במחלוקת בהשקעות בשוק ההון היא עד כמה יש חשיבות לניתוח מאקרו כלכלי בהערכת מניות. נזכרתי בוויכוח הזה כי לאחרונה קראתי מספר המלצות להשקעה במניות הבנקים בישראל בגלל המחיר הזול שלהן. לפני שאני אתייחס לנושא הזה אני מזכיר שוב שמדובר בכתבה שנועדה לעורר עניין ולספק חומר למחשבה ובשום מקרה לא מדובר בייעוץ השקעות כללי או אישי.

הבנקים, בכל העולם, הם עסק מחזורי. כלומר, הרווחים שלהם מושפעים מאוד מהמצב הכלכלי של המשק. כשהמשק בגאות הרווחים עולים וכשהוא במיתון הם יורדים, פחות או יותר באופן פרופורציונאלי לגודל הגאות/מיתון.

המשקיעים כמובן מבינים את זה ומתמחרים את המניות בהתאם. כך, בתקופה של גאות מחיר המניה ביחס לרווחים (המכפיל) הוא נמוך יחסית כי המשקיעים מבינים שהרווחים גבוהים בגלל הגאות והם לא ברי קיימא. לעומת זאת בתקופת שפל מוכנים המשקיעים לשלם מחיר גבוה יחסית ביחס לרווחים כי הם מבינים שהרווחים יעלו כשהמשק יתאושש. לכן, כשמשקיעים במניות מחזוריות חשוב להיזהר מאוד מלקבל החלטה רק לפי מחיר המניה ביחס לרווחים (או להון העצמי), אלא לבדוק היטב באיזה שלב אנחנו נמצאים במחזור הכלכלי.

משקיעים רבים מנסים להתמודד עם הבעיה הזאת באמצעות הסתמכות על הרווח הממוצע של הבנק. כלומר, כשהם מחשבים את מחיר המניה ביחס לרווחים הם לא משתמשים ברווח של השנה האחרונה אלא ברווח הממוצע של חמש ואפילו עשר השנים האחרונות כדי לקבל תמונה מדויקת יותר. מאחורי הגישה הזאת יש היגיון רב, אבל גם היא עלולה להיות מסוכנת כי לפעמים המיתון הוא כה חמור שההפסדים מסכנים את יציבות הבנק.

את הלקח הזה למדו משקיעים רבים במשבר שהיה בארה"ב. ב-2007, עם תחילת הבעיות בשוק המשכנתאות בארה"ב ירדו מניות הבנקים וחברות הנדל"ן (שגם הן מחזוריות באופיין) בחדות. משקיעים רבים מיהרו לקנות את המניות תוך הסתמכות על המחיר ה"זול" שלהן.

חלק מהמשקיעים הללו עשו זאת בהצלחה פעמים רבות בעבר וחשבו שכך גם יהיה הפעם. מה שהם לא לקחו בחשבון הוא שהגאות/בועה שהייתה היא כה גדולה כך שהמשבר שיבוא בעקבותיה יהיה גדול בהרבה ממה שהיה בעבר, דבר שמחירי המניות לא שיקפו. ואכן המשבר הלך והחמיר ואלה שקנו מניות בנקים ונדל"ן בשנת 2007 ותחילת 2008 רשמו הפסדים כבדים.

כעת השאלה היא מה מצבם של הבנקים המקומיים בישראל. הם אכן נסחרים במחירים נמוכים, מחירים שבהם הם בדרך כלל נסחרים בתקופה של מיתון. יש כמה סיבות למחיר הנמוך הזה. ראשית, המשק נמצאה בהאטה. שנית, יש לא מעט בעיות בשוק האשראי ובעיקר באשראי של חברות האחזקה הגדולות. בנוסף, יש את ועדת זקן שמשימתה היא להגביר את התחרות בשוק הבנקאות ועלולה לפגוע בבנקים.

השאלה היא האם המחירים הנמוכים משקפים את התרחישים השליליים או לא. התשובה לשאלה הזאת תלויה לדעתי בעיקר במצבו של המשק הישראלי בשנים הקרובות. ישנן שתי גרסאות למה שצפוי להיות פה במשק בשנים הקרובות. לפי הגרסה האופטימית, המשק הישראלי במצב טוב ויציב וההאטה שנרשמת עכשיו נובעת בעיקר מהמשבר באירופה ושכשהוא ייפתר יחזור המשק לצמוח יפה. אם הגרסה הזאת נכונה סביר להניח שקניית מניות בנקים היא רעיון לא רע.

התסריט הפסימי גורס שהבעיות במשק כלל לא קשורות לאירופה אלא לבעיות מקומיות. לפי הגרסה הזאת הצמיחה במשק הישראלי בשנים האחרונות הייתה מלאכותית. היא נבעה מריבית נמוכה באופן חסר תקדים שיצרה צמיחה חסרת תקדים ובועת נדל"ן חסרת תקדים ותסתיים במשבר חסר תקדים. אם התסריט הזה הוא הנכון אז סביר להניח כי השקעה במניות הבנקים היא לא רעיון חכם.

השורה התחתונה – מי שמתלבט האם השקיע במניות הבנקים טוב יעשה אם יקדיש הרבה זמן ומחשבה כדי להחליט מה צפוי להיות מצב המשק הישראלי בשנים הקרובות, לעניות דעתי, שם מצויה התשובה.


איתי סלונים הוא מנהל השקעות ובעלים של חברה לניהול תיקים (www.islonim.co.il) הוא משקיע באופן שוטף בניירות ערך, כולל בכאלו המופיעים בכתבות. הכתבה נועדה לעורר עניין. היא לא נועדה לשמש כייעוץ השקעות ואינה מהווה תחליף לייעוץ השקעות אישי המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם. לתגובות:[email protected]

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!