דעה – מדוע להביע מחאה: המקרה של הפאלון גונג

הוא היה אחראי למיצוי הדין עם פושעי מלחמה נאצים בקנדה, ומועמד לפרס נובל לשלום. במסיבת עיתונאים שערך לאחרונה בסינגפור הוא נשאל: “מדוע שיהיה לי אכפת מרציחתם של מתרגלי פאלון גונג למטרת קצירת איבריהם? מה לי ולזה?” להלן חלק מתשובתו

פאלון גונג

“הפשעים הנוראיים שהמשטר בסין מבצע כלפי מתרגלי הפאלון גונג עתידים, במוקדם או במאוחר, להשפיע על כולנו” – צילום: Lisa Fan/ The Epoch Times

כאשר הנאצים תפסו את השלטון בגרמניה ב-1933, אנשים רבים שאלו: מדוע שיהיה לנו אכפת מה הנאצים יעשו ליהודים? מה לנו ולזה? היום קל מאוד לחזור שוב על רוח אותם דברים ולשאול מה לנו ולדיכוי שהמשטר בסין מפעיל נגד הפאלון גונג? זה לא סכסוך שאנשים מבחוץ צריכים להתערב בו.

אתייחס תחילה לדוגמה של גרמניה הנאצית: תשובה אחת לשאלה מדוע היה צריך להיות לנו אכפת מהאנטישמיות הנאצית בתקופה שלפני המלחמה, היא שהיה קשר ישיר בין האנטישמיות של הנאצים לבין התוקפנות שלהם: האנטישמיות הובילה את גרמניה הנאצית לפלוש למדינות זרות במטרה לרצוח את היהודים החיים בקרבן.

האדישות כלפי אנטישמיות הנאצים המשיכה להופיע אפילו אחרי מלחמת העולם השנייה. הנזקים שלה היו ברורים לעין: בית-הדין בנירנברג שהחל לפעול ב-1945 בוטל ב-1948, וכמחצית מהנאשמים הנאצים לא הועמדו לדין, כולל קורט ולדהיים, אשר מאוחר יותר התמנה לתפקיד מזכ"ל האו"ם ולנשיא אוסטריה.

בנוסף, בוטלה הקמתו של בית דין פלילי בין-לאומי, אשר במקור תוכנן כחלק מהמוסדות שייווסדו אחרי המלחמה. בדומה לכך, מערכות המשפט המקומיות במדינות שונות נאלצו לגדוע באיבן את מאמציהן להעמיד לדין את הנאצים רוצחי ההמונים אשר חיו בקרבן.

החסינות לה זכו הנאצים העניקה גושפנקא לביצוע עוד רציחות עמים, בזו אחר זו. קיים קשר ישיר, שלא נסביר כאן, בין החסינות שהוענקה לפושעים הנאצים לאחר תום מלחמת העולם השנייה לבין הזרם הבלתי פוסק של פשעים נגד האנושות שבוצעו בתקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה: ברואנדה, בקמבודיה, בבוסניה ובסודן.

מחאה נמרצת

דיוויד מטאס

עורך הדין דיוויד מטאס: עצם המחאה שלנו נועדה לתמוך ולעודד את הקרבנות. פשעים נגד האנושות הם פשעים המבוצעים נגד כל אחד ואחד מאיתנו

אם יש דבר אחד שהיינו יכולים לעשות כדי לבטל את הטרגדיות שאירעו במאה ה-20, זו הייתה ללא ספק מחאה נמרצת וגלובלית נגד הרדיפה של הנאצים כלפי יהודים מהרגע שהתחילה. כמובן שאיננו יכולים לשנות את ההיסטוריה אבל אנו יכולים ללמוד ממנה.

אם קיים לקח אחד שהאנושות צריכה להפיק ממלחמת העולם השנייה, הוא זה: שנאה של מדינה טוטליטרית כלפי מיעוט מקופח החי בקרבה עשוי להסב נזק לעולם כולו.

לכן אם יש אמת בהכרזה שאיננו יודעים דבר על הפאלון גונג, רצוי שנלמד את הנושא לעומק, ומהר. אחרת הפשעים הנוראיים שהמשטר בסין מבצע כלפי מתרגלי הפאלון גונג עתידים, במוקדם או במאוחר, להשפיע על כולנו.

בעוד שאין בכוונתה של סין לפלוש למדינות זרות במטרה לחסל את מתרגלי הפאלון גונג החיים בהן, פעולות כגון ריגול במדינות זרות, הסתננות וניסיונות לדיכוי הפכו לנוהג מקובל. ממשלת סין עושה שימוש באיומים, הפחדות, בריונות פוליטית ובכיסיה העמוקים כדי לרמוס את ערכי זכויות האדם ברחבי העולם, כל זאת במטרה להכפיש את מתרגלי הפאלון גונג ולדחוק אותם לשולי סדר היום הציבורי.

יציאה במחאה על האכזריות של משטרים רודניים מעבר לים עשויה להיראות חסרת סיכוי; הם עשויים להיראות כה מבוצרים, ששום דבר לא יוכל להזיז אותם. אולם ניסיון העבר מלמד בדיוק את ההיפך, כמו למשל המקרה של האפרטהייד בדרום אפריקה, הגוש הקומוניסטי בברית המועצות ובמזרח אירופה, המשטרים הרודניים באמריקה הלטינית ולאחרונה גם במצרים ובתוניסיה.

חוסר הגמישות של משטרים אלו הופכת אותם דווקא לשבירים ביותר. אם נפעיל לחץ להפסקת ההפרות המתרחשות בהם, צעד אחר צעד, בסופו של דבר הם יישברו.

פאלון גונג

תהלוכה של מתרגלי פאלון גונג בסן פרנסיסקו. ב-20 ביולי צוין יום השנה ה-13 מאז התחילה הרדיפה נגד הפאלון גונג – צילום: The Epoch Times

עצם המחאה שלנו נועדה לתמוך ולעודד את הקרבנות. פשעים נגד האנושות הם פשעים המבוצעים נגד כל אחד ואחד מאיתנו. כאשר נעשים פשעים נגד האנושות, כולנו הופכים לקרבנות.

כל אחד מאיתנו שאינו מתרגל בפאלון גונג, חייב למחות על העוולות נגד הפאלון גונג. לא משום שאינו מתרגל פאלון גונג, אלא דווקא משום כך. בכך שנדלג מעל ההבדלים הגיאוגרפיים, הרוחניים והתרבותיים המפרידים בינינו, אנחנו מחזקים את האחדות הבסיסית בינינו, את הסולידריות שלנו עם כלל האנושות, ואת הקשר האנושי המשותף לכולנו.


עו"ד דיוויד מטאס עוסק זה 30 שנה בזכויות אדם ואף זכה באות הכבוד האזרחי הגבוה ביותר בקנדה – "מסדר קנדה" על פועלו בתחום זה. הוא נחשב למומחה בתחום השואה ואף כתב מספר ספרים בנושא. כיום משמש מטאס כפרקליט בכיר בארגון היהודי "בני ברית" בקנדה

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!