לוקאלי: לרקוד עם אנג’ל

רקדנית וכדורגלנים ישראלים שהתחרו באליפות העולם במקסיקו הביאו כבוד עולמי לישראל

רובוט

תחרות הכדורגל לרובוטים: מאז העלייה ההיסטורית של נבחרת ישראל למונדיאל במקסיקו 1970, לא היה הישג כזה בכדורגל הישראלי ובטח שלא בזה המכאני – צילום: Photos.com

"אני הולך לפגוש את אנג’ל", אני מספר בחיוך לאשתי שמגיבה לעברי במבט מסוג של "שוב אתה והשטויות שלך".

אנג’ל, 1.68, דוברת חלקית ארבע שפות ורקדנית מובילה בתחומה, קובעת איתי פגישה במרכז הארץ. אני מגיע למקום המפגש, בית הספר "אוהל שם" ברמת גן, ומהר מאוד מבין שהמפגש עם הגברת הוא לא בדיוק מה שציפיתי.

אנג’ל לא הגיעה לבד, מתלווים אליה 11 תלמידים מנבחרת הרובוטיקה של בית הספר שמספרים לי שזאת תהיה אופרציה מורכבת להביא את אנג’ל בשלמותה. הראש נמצא באחד הארונות והידיים בארון אחר.

"אנג’ל" היא רובוטית גבוהה שזכתה בפרס ראשון על תכנות באליפות העולם לרובוטיקה שהתקיימה במקסיקו.

אני זוכה לראות סרטון של התחרות בו אנג’ל רוקדת את דרכה אל הגמר. לצידה שני רובוטים קטנים, קופידונים, היורים בועות סבון בחלל הפתוח.

בתחרות צריך להוביל קו מנחה ואנג’ל בוחרת בקו מקורי לאורך כל התחרות – הבאת שלום עולמי. מה שטוב לתחרות מלכות היופי טוב גם לתחרות ריקוד, והשופטים מעירים בסוף התחרות שאנג’ל הייתה הרובוט האהוב עליהם ביותר.

עד כאן החלק הוורוד בסיפור. מהר מאוד אני מגלה שבסיפור הזה יש גם פן אחר, כזה של קיפוח רובוטים. מתברר כי עם חזרת נבחרת הרובוטיקה לארץ אנג’ל זכתה ברוב התהילה ונבחרות הכדורגל שנשלחו איתה נדחקו לצד בסיקור התקשורתי.

מאז העלייה ההיסטורית של נבחרת ישראל למונדיאל במקסיקו 1970, לא היה הישג כזה בכדורגל הישראלי ובטח שלא בזה המכאני. כמו בתחרויות אגרוף, תחרות כדורגל לרובוטים מתחלקת למשקל כבד שבה ייצגה אותנו נבחרת Exit ולמשקל קל שבה ייצגה אותנו נבחרת XYZ.

כל נבחרת מורכבת משני רובוטים: שוער וחלוץ. משחק נמשך כ-20 דקות, עשר דקות כל מחצית. אם אחד הרובוטים נפגע השופט מכריז על פגיעה וניתן להוציא את הרובוט לדקת טיפול בזמן שהמשחק נמשך. בזמן זה לקבוצה היריבה יש יתרון של שני שחקנים מול אחד.

אחרי מספר משחקים מוצלחים הנבחרת הישראלית פוגשת את גרמניה. לגרמנים יש שחקן שנפצע באליפות והם משחקים מולנו עם שחקן אחד בלבד. אנחנו מנצלים את היתרון המספרי עד תום ומחטיפים לגרמנים שישה שערים, שיא ישראלי לרשת גרמנית בכל הזמנים: עבר, הווה ועתיד. לבסוף המשחק מסתיים בהפסד מכובד 16-6, פיגור של עשרה שערים בלבד. כן, גם בכדורגל רובוטים תופס המשפט המפורסם: "כדורגל רובוטים משחקים עשרים דקות, ובסוף גרמניה מנצחת".

במשחק הבא הנבחרת פוגשת את מקסיקו. אנחנו מנצחים 13-7 את הנבחרת המקומית, ומתכוננים למשחק מכריע מול מכונת כדורגל דורסנית נוספת בטורניר – סין.

יש שתי דרכים לגרום לרובוטים להבקיע שערים במשחק. דרך אחת היא כדרור: הרובוט מתביית על הכדור ונכנס איתו לתוך שער היריב. הדרך השנייה היא בעיטה: מדובר במנגנון בעיטה שעף קדימה ומעיף את הכדור. הרובוטים שלנו מפלסטיק עם מנגנון כדרור, הרובוטים הסינים מברזל עם מנגנון בעיטה.

במהלך המשחק עם הסינים שחקן שלנו ושחקן שלהם נמצאים בקרב ישיר על הכדור. השחקן הסיני מרים את רגל הברזל שלו ובועט ישר לתוך אשך הגלגל של השחקן הישראלי. לאור כאבי התופת, אנחנו נותרים עם שחקן אחד במשחק ומפסידים 30 משהו (המספר המלא שמור במערכת).

הגרמנים זוכים בסוף באליפות העולם. "לגרמנים יש יתרון על כל שאר הקבוצות", מסבירים לי בצוות הישראלי, "הרובוטים שלהם הם מתוצרת גרמניה".

אנשים רבים שותפים להצלחה, והגביעים שהביאו עימם הכדורגלנים והרקדנית מונחים בחדר המנהל. ההצלחה שהביאה נבחרת הרובוטיקה היא פרי של שנתיים מאומצות של פיתוח ושיפור הרובוטים. פעמים רבות שימשה הנבחרת כאנטי תזה למבריזני בית הספר כשהביאה שקי שינה ודרשה להישאר לישון כדי לעבוד על הפרויקט סביב השעון. עכשיו, כשהסתיימה המשימה, נותנים קצת לרובוטים העייפים לנוח לפני שמתחילים לעבוד במרץ לקראת התחרויות בשנה הבאה.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!