סין: פיילוט חדש ימנע כביכול עינויי חשודים

הפיילוט מעודד חשודים פליליים להתלונן על העינויים שעברו בחקירתם

סין

אילוסטרציה המציגה מצב שכיח בסין שבו מעונה אדם במעצר – צילום: Adek Berry/AFP/Getty Images

בסין קיימת תופעה נפוצה של עינוי חשודים במטרה לסחוט מהם הודאה באשמה. לאחרונה פורסם בכלי תקשורת בסין כי בקרוב יחל פיילוט שיאפשר לחשודים פליליים להגיש תלונות נגד שוטרים שעינו אותם בחקירתם.

את הפיילוט אמורים להפעיל שני גופים פוליטיים גדולים בסין: המשרד לביטחון הציבור ולשכת התובע העליון של העם – גוף התביעה הבכיר בסין. כבר כעת החל לפעול פיילוט כזה בבית המעצר שבעיר ווּ-הוּ שבמחוז אן-הווי.

מומחים למשפט הסיני רואים בכך מהלך סרק, ומזכירים שסין חתמה על אמנת האו"ם נגד עינויים כבר ב-1988, אך מעולם לא עמדה בתנאי האמנה.

צ’נג ליי, פרופסור למשפטים באוניברסיטת רנמין שבבייג’ינג הסביר לשבועון הסיניSouthern Metropolis שעצם העובדה שסין לא הצליחה עדיין לעמוד בתנאי האמנה ולמנוע עינויי חשודים, מדגימה שקיימת בעיה חמורה במערכת המשפט הסינית. צ’נג מעורב בפיילוט הנערך כעת בעיר וו-הו.

עו"ד שעובד כסנגור במשפט פלילי, שביקש להזדהות רק כ"מר לי" בשל התייחסויותיו לנושאים פוליטיים, טען בריאיון לאפוק טיימס שלצעדים מסוג זה תהיה השפעה מוגבלת בלבד. הוא ציין שפעמים רבות בבתי המעצר לא רק השוטרים מכים את החשודים, אלא גם אנשי הצוות המסייעים להם. "אם המערכת המשפטית אינה עצמאית, וההליך הפלילי אינו מוכוון להגנה על זכויות אדם, אז הצעדים הקטנים האלה יכולים רק לחפות על טעויות העבר".

מערכת אכיפת החוק של המשטר הסיני מושכת באופן קבוע ביקורת בין-לאומית על האלימות והשרירותיות שהיא נוהגת ליישם. כפי שטוענים קרבנות וסנגורים רבים, במערכת המשפט רווחים מקרים של חוסר צדק ובמקרים רבים אף של אכזריות.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!