גו קאי-לאי ותערוכת הגופות: תככים, פוליטיקה ורצח

כיצד גוּ קאי-לאי השתמשה בגופות של מתרגלי פאלון גונג כדי לגרוף רווחים ומדוע היא רצחה את איש העסקים הבריטי ניל הייווד

סין

מומחי נתיחה סיניים מכינים גופות במפעל הפלסטינציה של וון האגן, ב-2 בפברואר 2004. וון האגן פתח את המפעל הראשון לפלסטינציה בדליאן, מאז נפתחו מפעלים נוספים לשימור גופות בעיר דליאן, וסין הפכה ליצואן מספר אחד של גופות בעולם – צילום: STR/AFP/Getty Images

משפטה של המיליונרית הסינית גוּ קאי-לאי שנפתח ב-10 באוגוסט, והסתיים בהרשעתה ברצח איש העסקים הבריטי ניל הייווד ובמאסר עולם וגזר דין מוות על תנאי, היה הצגת ראווה מתוזמרת היטב שנועדה להסתיר פשע גדול הרבה יותר.

אילו בחר בית המשפט לבחון באמת את היחסים העסקיים בין גו להייווד, הוא היה מוצא כי במשך 13 שנה שניהם גרפו רווחים מרצח של מאות ואולי אלפי אנשים. אלה פשעים שבית המשפט התכוון להותיר באפלה, ולכן קיבל את ווידויה של גו, כפי שדווח בתקשורת הרשמית של סין, שהיא רצחה את הייווד מחשש שהוא עלול לפגוע בבנה. טיעון זה מצד גו גם יצדיק את קלות גזר הדין, בהתחשב בחרטה ובחרדה של אם.

הנהג גילה סודות

הסיפור החל ב-1999, בעיר דאליאן שבצפון מזרח סין, במחוז ליאו-נינג. בעלה של גו, בו שי-לאי שכיהן כראש העיר במשך שש שנים, לא היה שבע נחת ממעמדו שהתפרש כגלות וכהרחקה ממוקדי הכוח וההשפעה בבייג’ינג. גו קאי לאי הייתה שותפה לחוסר שביעות הרצון של בעלה. היא נחשבה לאישה יפה, אפנתית, קשוחה, חכמה ומשכילה: היא סיימה תואר שני בפוליטיקה ב"אוניברסיטת בייג’ינג". העיתון וול סטריט ג’ורנל מספר שלפחות אמריקני אחד כינה אותה באחת ההזדמנויות "ז’קלין קנדי של סין". העיר דאליאן הייתה במה צרה מדי לטעמה.

שיחה בין בעלה, בו, לבין ג’יאנג דזה-מין, מי שעמד אז בראש המפלגה הקומוניסטית הסינית שינתה לתמיד את חייהם של הזוג. "אתה צריך להיות קשוח בנוגע לפאלון גונג, הרבה יותר מאשר מהקשיחות שגילה הו ג’ין-טאו בעת שטיפל במהומות בטיבט ב-1989. זה יהווה את הנכס הפוליטי שלך", אמר ג’יאנג דזה-מין לבו, כפי שחשף העיתונאי הסיני ג’יאנג וויי-פינג במאמר שפרסם ב-2009, אחרי שהיגר לקנדה. העיתונאי הסיני קיבל את המידע מנהגו של בו, אדם בשם וואנג. בו וגו ראו בזה את "כרטיס היציאה שלהם מדאליאן". בו ניצל את המערכה לחיסול מתרגלי הפאלון גונג שהחלה ב-20 ביולי 1999, כדי להפוך את העיר דאליאן לגיהינום עלי אדמות.

טיפוס בסולם הדרגות

סין

שוטרים עומדים מחוץ לבית המשפט בעיר היי-פיי ב-10 באוגוסט, ביום בו התנהל משפטה של גו קאי-לאי באשמת רצח איש העסקים הבריטי ניל הייווד – צילום: Peter Parks/AFP/GettyImages

בד בבד עם החמרת הרדיפה בדאליאן נגד מתרגלי הפאלון גונג, החלה עלייתו של בו בסולם הפוליטי של המפלגה. ב-1999, השנה בה התחילה הרדיפה, הוא מונה לראש המפלגה בעיר דאליאן – העמדה הבכירה ביותר בעיר. בשנת 2000 הוא קיבל את תפקיד ממלא מקום מושל מחוז ליאו-נינג ובשנת 2001 הוא מונה למושל של המחוז. ב-2002 הוא כבר היה חבר בוועדה המרכזית של המק"ס וכך זינק למעמד שאפשר לו לקבל חשיפה לאומית.

באותם שנים מתרגלי הפאלון גונג הגיעו בהמוניהם לבייג’ינג כדי לקרוא למפלגה להפסיק את הרדיפה נגדם. בתי הכלא בבייג’ינג וסביבתה היו מוצפים במתרגלים שנעצרו ובו שי-לאי זיהה כאן הזדמנות נוספת למצוא חן בעיני ג’ינאג דזה-מין. הוא יזם בנייה והרחבה מסיבית של בתי כלא ומחנות עבודה במחוז שלו. את המתקנים המשופצים הוא מילא במתרגלים שהיו כלואים עד עכשיו בבייג’ינג וכך בבתי הכלא ובמחנות העבודה שבמחוז שלו היו מוחזקים מתרגלים מכל חלקי סין. הוא דאג בעיקר להעביר למחוז שלו את המתרגלים שנעצרו בבייג’ינג וסרבו לגלות את זהותם לשלטונות, ולכך הייתה סיבה מיוחדת, כפי שנראה בהמשך.

בין בתי הכלא והמחנות שבו הרחיב היו: כלא דאליאן, כלא נאן-גואן-לינג, כלא ווא-פאנג-דיאן, מחנה העבודה ג’ו-שווי-דזה, מחנות העבודה לונג-שאן, שן-שין ומחנות נוספים. בו גם הרחיב את מחנה העבודה מא-סאן-ג’יה בעיר שן-יאנג והפך אותו למתקן הכליאה הגדול ביותר בסין.

בתחילה, בו וגו ראו ברדיפה של מתרגלי הפאלון גונג רק הזדמנות לעליה בסולם הדרגות של המפלגה. אך מהר מאוד גו ראתה בהמוני המתרגלים שמילאו את בתי הכלא החדשים של בעלה גם משהו נוסף: הזדמנות לגרוף רווחים עצומים.

פטנט עולמי

באוגוסט 1999 פתח חוקר אנטומיה גרמני את המפעל הראשון בדליאן לשימור גופות אדם לצרכי תצוגה ומחקר. הוא השתמש בתהליך מיוחד שלדבריו הוא המציא בשנות ה-70 הנקרא פלסטינציה, בו נוזלי הגוף מוחלפים על ידי פולימרים. כבר ב-1995 החלו להופיע תערוכות של גופות ששומרו בדרך זו, דבר שהפך את ההמצאה החדישה לתעשייה שמגלגלת הון עתק. כמה תערוכות מתחרות החלו להופיע, משכו עשרות מיליוני צופים ברחבי העולם וגרפו מאות מיליוני דולרים.

מפעל השימור בדליאן הוקם בהשקעה ראשונית של 15 מיליון דולר באזור פיתוח ההיי-טק של העיר, מקום יפה וקרוב לאוקיאנוס, המשתרע לרגלי ההרים. המפעל הוקם בדאליאן מכמה סיבות, כפי שסיפר המייסד שלו ל"ניו יורק טיימס": כוח עבודה זול, סטודנטים נלהבים, מיעוט ההגבלות הממשלתיות, וגישה נוחה לגופות של סינים. הוא הוסיף שהוא משתמש בגופות בעיקר למטרות של ניסויים ולמחקר רפואי ולא לתערוכות שלו. המפעל אושר על ידי המשרד הסיני למסחר ולשיתוף כלכלי ועל ידי המשרד למנהל התעשייה והמסחר של דאליאן, כשבו שי-לאי עצמו מעורב אישית באישור הרישום.

למפעל הייתה גישה נוחה לגופות של סינים, לדברי הניו יורק טיימס, בשל העובדה שהוא השתמש במה שהחוק הסיני מגדיר כ"גופות שלא נדרשו".

גופות לכל המרבה במחיר

על פי פרשנות שיפוטית לסעיף 348 בחוק הפלילי של סין, יש להודיע למשפחה של אסיר שהוצא להורג, שעליה לבוא לקחת את הגופה שנשמרת לתקופת זמן שנקבעה.

"אם משפחת האסיר אינה דורשת את הגופה בזמן שנקבע", קובעת הפרשנות, "בית הדין יכול להודיע על כך לארגונים הקשורים לטיפול בגופות או בשרידי הגופות". למעשה, סעיף 348 השאיר פרצה רחבה המאפשרת לבתי משפט ולפקידי ביטחון הציבור לטפל כרצונם בכל גופה שסומנה כ"לא נדרשה".

פנג יונג-פנג שהיה בעבר עורך דין בסין הסביר לרדיו "קול התקוה" שסעיף 348 איפשר לבית המשפט לשרוף את גופתו של אסיר. כך ניתן היה להסיר איברים של אסירים לפני שריפת הגופה מבלי להודיע ​​על כך לבני המשפחה".

נסיבות הרדיפה נגד מתרגלי הפאלון גונג אפשרו לסווג את גופותיהם כ"לא נדרשים". הסיבה לכך היא שמתרגלי פאלון גונג לעתים קרובות אינם מזדהים כשהם נעצרים. אם זהותם נחשפת אז כל משפחתם וחבריהם עלולים לסבול מכך. בכך שהם מסתירים את זהותם, המתרגלים מגנים על הקרובים להם.

מתרגלים לא מזוהים הם בהגדרה גם אלה שגופותיהם לא נדרשות אחרי רציחתם מאחר שהמשטרה אינה יודעת מי הם ולכן אינה יכולה ליצור קשר עם משפחתם. מצד שני, לבני המשפחה של אלה שלא הזדהו כאשר נעצרו אין דרך לדעת את גורלם. כך הרשויות משוחררות מהאפשרות שתוטל עליהן אחריות, ולבתי המשפט ולמשטרה יש חופש פעולה מלא כיצד להיפטר מהגופות "הבלתי נדרשות". הם יכולים למשל למכור את הגופות לכל המרבה במחיר.

מדוע ניל הייווד נרצח

בנקודה זו מתחבר המפעל לשימור גופות לעלילה המרכזית של המיליונרית תאבת הבצע: גו גילתה שיש שתי דרכים לגרוף רווח ממתרגלי פאלון גונג שנעצרו: האחת היא לקצור את האיברים שלהם ולהעביר אותם להשתלה בבתי חולים במחוז ליאו-נינג, והשנייה היא למכור את הגופות למפעלי השימור. לדברי מקור הקרוב לנושא, ניל הייווד שימש מההתחלה כעוזרה הנאמן של גו, כאשר החלה לעשות כסף מאיברים ומגופות של מתרגלי פאלון גונג.

מפעלים נוספים לשימור גופות נפתחו בדאליאן במשך השנים, וסין הפכה ליצואן מספר אחד של גופות בעולם. על פי רדיו אסיה החופשית, מחיר גופה משומרת בשיטת הפלסטינציה יכולה להגיע למיליון דולר.

מקור של האפוק טיימס גילה שגו קאי לאי וניל הייווד היו הדמויות העיקריות בפיתוח התעשייה החדשה. המקור אמר שהם סיפקו למפעלים גופות של מתרגלי פאלון גונג שהיוו את רוב הגופות שסופקו ממקורות סיניים למפעלי הפלסטינציה בעיר דליאן. גו הייתה המוח שמאחורי הניהול הכספי, הפרסום המקומי והפרסום הבין-לאומי באמצעות האינטרנט. היא גם פתחה ערוצי ייצוא לסחר באיברים ובגופות. לדברי המקור, גו רצחה את הייווד כי הוא התחיל לדבר על העסקים שלהם שקשורים בגופות של מתרגלי פאלון גונג בדאליאן.

אין לאפוק טיימס מידע על כך שבעלי מפעלי הפלסטינציה ידעו שהגופות שסופקו להם לכאורה מבתי ספר לרפואה בעיר דאליאן היו של מתרגלי פאלון גונג שנרצחו.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!