סרט: סימון והאלונים

דרמה אפית מקסימה המתרחשת בשבדיה על רקע מלחמת העולם השנייה ותחילת שנות ה-50 של המאה שעברה. הסרט סימון והאלונים (Simon and the Oaks)

Simon and the Oaks

ביקור מרגש בבית הקברות. מתוך הסרט סימון והאלונים

"סימון והאלונים" היא דרמה אפית מרהיבה המשתרעת על פני השנים 1952-1939. גיבור הסרט הוא סימון לרסון, ילד רגיש וחולמני, הנהנה מילדות פסטורלית באזור הכפרי של שבדיה. הילד השברירי אינו מסתדר עם אביו הקשוח ועם בני כיתתו ובוחר לבלות את זמנו בחלומות דמיוניים על עץ האלון הסמוך לביתו, כדי למצוא לעצמו עתיד טוב יותר. הוא משכנע את הוריו לשלוח אותו לבית ספר פרטי יוקרתי שבו הוא מתיידד עם איזק לנטוב, ילד יהודי, בנו של בעל חנות ספרים עשיר שברח עם משפחתו מגרמניה הנאצית. בין השניים נוצר קשר מיוחד במינו, קשר שהופך אחר כך גם לקשר הדוק וסבוך בין שתי המשפחות.

כאשר הנאצים מתקרבים לגבולות שבדיה, מזמינה אמו של סימון את איזק לעבור לגור בביתם, בכדי להגן עליו. איזק, שעבר התעללות קשה בילדותו, מצליח ליצור קשר מיוחד עם אביו של סימון, המלמד אותו נגרות ואילו סימון נקשר לרובן, אביו של איזק, החושף בפניו את עולם המוסיקה הקלאסית, עולם שמאוחר יותר יחבר את סימון עם שורשיו האמיתיים הטבועים בגרמניה.

Simon and the Oaks

מתוך הסרט סימון והאלונים

הסרט מבוסס על רב המכר של מריאן פרדריקסון "סימון והאלונים" שיצא לאור בשנת 1985 ותורגם ל-25 שפות. הסרט עשיר בדרמות מרגשות המקבלות ממד נפלא באמצעות הצילומים הפסטורליים הנהדרים. הבמאית המצוינת ליסה הולין, ממש כמו גיבור סרטה, גילתה במקרה את שורשיה היהודיים החבויים ולאחר מכן יצאה לחקור את עברה, מה שקרב אותה מאוד לעלילת הספר והשפיע מאוד על התסריט. לאחר הקרנת הסרט בשבדיה נוצר שם דיאלוג על מלחמת העולם השנייה שלדברי הבמאית הושתק במשך שנים רבות. "אין לנו ספורים העוסקים במלחמת העולם השנייה", מסבירה הולין באחד הראיונות. "במיוחד אין שום דבר על הסוגיה היהודית. כשהקהל ראה את הסרט הוא הבין לפתע מה זה אומר שאתה צריך להגן על משפחתך בלי לדעת אם הגרמנים יגיעו או לא. הממשלה שלנו עשתה את הבחירה שלה ואפשרה לנו לא להיכבש אבל היינו מוקפים במדינות כבושות".

"השאיפה שלי הייתה תמיד לספר סיפור בכל המישורים: פיזי, חברתי, פסיכולוגי, ורוחני. ולכן חשבתי שהספר ‘סימון והאלונים’ מתאים לכך במיוחד, כיון שהוא רוקם את כל המישורים הללו אחד בשני ויוצר שלמות מרתקת אחת.

Simon and the Oaks

סימון הבוגר. מתוך הסרט סימון והאלונים

זהו סיפור אישי עם חיבור לדמות אחת בכל סצנה, הפונה לקהל רחב. בזמן שהשחקנים מהווים את ליבו של הסרט, הטבע והאור של החוף המערבי משחקים תפקיד חשוב בספור על האלון הגדול והגלים המהווים מטפורה ויזואלית מרכזית. יחד עם הצבעים והטקסטורה של קו החוף וחילופי עונות השנה המהווים חיבור ויזואלי ורוחני".

פרט לבימוי המעולה והצילומים הנפלאים, המלווים במוסיקה סוחפת, הסרט מציג שורה של שחקני אופי מצוינים, המשדרים אמינות רבה מאוד, לעתים מלודרמטיים במקצת, אבל זה נסלח במכלול הדברים. זהו סרט חם ופתוח המתובל בהומור ואמונה בטוב ליבו של האדם גם ברגעיו האפלים ביותר.

הסרט נבחר כנציג שבדיה לאוסקר 2012 והיה מועמד ל-13 פרסי האוסקר השבדי. זהו מספר המועמדויות הגבוה ביותר לקבלת פרס האוסקר השבדי לסרט, בהיסטוריה של הפרס השבדי לקולנוע. הסרט זכה גם בשני פרסי האקדמיה השבדית לשחקן ושחקנית המשנה וזכה בפרס חביב הקהל בפסטיבל הבין-לאומי לקולנוע בגטבורג.

קדימון (טריילר) של הסרט "סיימון והאלונים"

[youtube id=”ROviN9ZtRMc” width=”600″ height=”340″ position=”left”]


שבדיה, דנמרק, נורבגיה, גרמניה 2011, דובר שבדית וגרמנית תרגום לעברית ואנגלית, 122 דקות.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!