סין: קריאות לחיסול מחנות העבודה בכפייה

לפי אחד הדיווחים, ראש ממשלת סין אמר שהמערכת מגֶנה על פקידים מושחתים ומדכאת את האזרחים

סין

עצורים במחנה לחינוך מחדש באמצעות עבודה בכפייה צועדים בליווי משטרתי בנאן-ג’ינג, התמונה צולמה ב-2005 – צילום: STR/AFP/Getty Images

יותר ויותר קולות בסין תובעים לשים קץ למערכת מחנות העבודה הידועה לשמצה, וביניהם נשמע גם קולו של ראש הממשלה, וון ג’יא-באו, כך מדווח אתר חדשות מהונג קונג.

מאמר באתר מינג-ג’ינג שהתפרסם ב-17 באוגוסט מצטט מקורות יודעי דבר שדיווחו כי וון הביע את דעתו בנושא במפגשים שקיים עם בכירים במפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) באתר הנופש של בכירי המק"ס, בביי-דאי-הה.

על פי הדיווח באתר מינג-ג’ינג, וון אמר שמערכת העבודה בכפייה הפכה למערכת המדכאת את הציבור ומשמשת פקידים מושחתים בניסיונם להגן על עצמם. וון גם הביע את דעתו שיש לבטל את המערכת הזו, ובמהרה, ללא שום תירוץ. המפלגה צריכה להגן על האזרחים ולא על פקידים מושחתים, הוסיף וון.

הו ג’ין-טאו, מנהיגה הנוכחי של המק"ס, ושי ג’ין-פינג, יורשו המיועד, הגיבו לדבריו של וון בכך שאמרו שהם אינם תומכים בהם אך גם אינם מתנגדים, כך לפי הדיווח. גם כלי תקשורת של המפלגה גינו לאחרונה את מערכת מחנות העבודה. שינחואה, סוכנות הידיעות הסינית הרשמית הנחשבת לשופר של המשטר פרסמה ב-11 באוגוסט מאמר מערכת בו נטען שפקידים רשמיים מסוימים מנצלים לרעה את מערכת מחנות העבודה. העיתון People’s Daily פרסם את אותו מאמר ב-16 באוגוסט.

התעללויות

מערכת מחנות העבודה של המק"ס, או בשמה הרשמי "מערכת לחינוך מחדש באמצעות עבודה בכפייה" נועדה כביכול לשקם עבריינים שפשעיהם אינם חמורים דיים כדי לאסרם בכלא.

תחנת הרדיו הלאומית של סין דיווחה שפרופ’ וואנג שי-שין מבית הספר למשפטים באוניברסיטת בייג’ינג טען שחסרונה של מערכת מחנות העבודה הוא בכך מרבית סמכויותיה – סמכויות האישום, החקירה, והענישה מרוכזות בידי המשרד לביטחון הציבור שמנוהל על ידי פוליטיקאים בעלי אינטרסים.

בדרך זו המערכת מתנכלת לעתים קרובות לאנשים חפים מפשע. סיפור ההתעללות בטאנג הווי ממחוז הוּ-נאן יכול להדגים את טיעוניו של ראש הממשלה וון. לפני שש שנים, בתה בת ה-11 של טאנג נחטפה, נאנסה ואולצה לעסוק בזנות. מצוקותיה של הילדה אף גרמו למחלה ולעקרות. מאז דרשה האם שוב ושוב שיעשה צדק עם הפושעים.

טאנג הביעה את מחאתה על גזרי הדין שניתנו לעבריינים, ובתגובה לכך, סניף לינג-לינג של המשרד לביטחון הציבור בעיר יונג-ג’ואו שבמחוז הו-נאן, עצר אותה וגזר עליה מעצר של שנה וחצי במחנה עבודה.

גזר הדין ספג ביקורת נרחבת וצוטט כדוגמה לכך שנדרש לשים קץ למערכת מחנות העבודה בכפייה. בעקבות מחאה ציבורית שוחררה טאנג ב-10 באוגוסט, תוך פחות משבועיים מיום מעצרה במחנה העבודה.

רדיפה שיטתית ונרחבת

מערכת מחנות העבודה בכפייה שיחקה תפקיד מרכזי ברדיפת המק"ס נגד מתרגלי הפאלון גונג הנמשכת כבר יותר מ-13 שנה. לפי הערכות מחלקת המדינה האמריקנית שגינתה את סין ב-2001 בגין רדיפת הפאלון גונג – לפחות חצי מהאסירים המוחזקים כיום במחנות העבודה בכפייה בסין הם מתרגלי השיטה. השליח המיוחד של האו"ם לנושא עינויים, מנפרד נובאק, מצא בביקור שערך בסין ב-2005 כי שני שלישים ממקרי העינויים המדווחים במחנות העבודה בכפייה היו של מתרגלי פאלון גונג.

וואנג ג’י-יואן, מנהל הארגון העולמי לחקר רדיפת הפאלון גונג (WOIPFG), אומר שלפחות מיליון מתרגלי פאלון גונג מוחזקים במחנות העבודה. לדבריו בכל עיר ובכל מחוז קיימים מחנות שכאלו.

וואנג מסביר שאנשים נשלחים למחנות העבודה ללא כל הליך משפטי, אפילו לא למראית עין. על מתרגלי פאלון גונג רבים מיושמות במחנות העבודה שיטות שטיפת מוח שמטרתן לשבור את רצונם ואת אמונתם. "במילים פשוטות, זה נועד להרוג את נפש האדם, ואם אתה לא מוותר, ישמידו אותך פיזית", מסביר וואנג.

הסקרים אומרים את שלהם

ג’נג יואן-ג’יה, מחבר ספרי ילדים ששמו "מלך הפיות" ערך סקר דעת קהל על מערכת מחנות העבודה בבלוג שלו באתר weibo.com. לשאלתו האם נדרש לבטל את מערכת מחנות העבודה הצביעו 98 אחוז מתוך 19,876 גולשים שהשתתפו בסקר שיש להביא לקיצה של המערכת.

וואנג צ’נג, עורך דין לזכויות אדם מהעיר האנג-ג’ואו, בירת מחוז ג’ה-ג’יאנג, יזם עצומה הקוראת לביטול מחנות עבודה. "הם עדיין מנסים לשמור את הדבר הזה. אני אישית מקווה שזה יבוטל לחלוטין. תהיה זו טעות להחליף את מערכת מחנות העבודה במשהו אחר, אם כל מה שייעשה יהיה לשלול מהאנשים את זכויות האדם שלהם", אמר וואנג לרדיו Sound of Hope.

פרופ’ יו ג’יאן-רונג, העומד בראש המרכז ללימודי בעיות חברתיות במכון הסיני למדעי החברה חקר את מערכת מחנות העבודה בשנת 2009. הוא גילה ש"באזורים מסוימים, מערכת החינוך מחדש היא כלי המשמש את השלטון המקומי בבואו לנקום באזרחים, בשם השמירה על היציבות. יש לבטל את המערכת מוקדם ככל האפשר", כתב.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!