עיתונאי קנדי שימש ללא ידיעתו בתור מרגל בשירות סין

כתב שעבד בסוכנות הידיעות “שינחואה” מספר כי המצפון הורה לו להתפטר מתפקידו

מארק באורי

מארק באורי. התפטר מעבודתו בשינחואה לאחר שהתבקש לעשות עבודות ריגול – התמונה באדיבות מארק באורי

מארק באורי, כתב פרלמנטרי ותיק וסופר קנדי, התפטר ממשרתו הקבועה בסוכנות הידיעות הממלכתית של סין "שינחואה", כאשר נודע לו שהוא משמש בתור מרגל בשירות סין.

לבאורי עבר עשיר כעיתונאי וכסופר: הוא חיבר כמה ספרים, לרבות רב-המכר ‘ערפל הקרב’ (The Fog of War), אשר יצא לאור ב-2011 בתקופה שעבד בשינחואה. מאמרים רבים שכתב הופיעו בכמה מכתבי העת המכובדים ביותר בקנדה. הוא גם זכה במספר פרסים על עבודתו ונהג להרצות באוניברסיטת קרלטון באוטווה.

לאחרונה הוא פרסם מאמר שמספק הצצה אל תוך העולם האפל של העיתונאות בסין. המאמר הופיע בכתב העת הקנדי Ottawa Magazine ב-23 באוגוסט, ותיאר את השנים שבהן עבד למען סוכנות הידיעות הממשלתית של סין.

"בכל התקופה שבה עבדתי בשינחואה, ידעתי שתגיע העת שבה ינסו באמת להעמיד את חיי בסכנה. הדבר נעשה יותר ברור עם חלוף הזמן", סיפר לאפוק טיימס.

אני מרגל?

באורי הוא כתב ותיק ביציע העיתונות של הפרלמנט הקנדי באוטווה, עם מושב קבוע ב"חדר החם" שנועד לעיתונאים בבית הפרלמנט. באמצעותו, השיגה שינחואה נוכחות פיזית בתוך מוקד הכוח של קנדה. סוכנות הידיעות אף קיימה טקס חגיגי לכבוד גיוסו במשרדיה.

באורי קיבל על עצמו את התפקיד רק לאחר שניסה לברר בשירות הביון הביטחוני הקנדי (CSIS) האם קיימת סכנה שהמשטר הסיני ינסה לעשות בו שימוש כמרגל. אך הוא מעולם לא קיבל תשובה משירות הביון.

במרבית זמנו בשינחואה הוא נדרש לספק דיווחים חדשותיים פשוטים. ביתר הזמן הוא קיבל משימות שלדבריו היו ללא ספק עבודות ביון. מטרתן היחידה, לדבריו, הייתה לספק עדכונים שוטפים לסוכנויות הביון של המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס), באשר למעשיהם של מבקרי המשטר הסיני החיים בקנדה.

ככל שהמשימות המפוקפקות שהוטלו עליו הצטברו, כך חש באורי כי הוא מסכן את היושרה המקצועית שלו כעיתונאי. "ישנם זמנים בחיים שבהם חייבים להציב גבול ולומר, ‘זה מוטעה’", סיפר. "זו הרגשה טובה להתרחק מהם, לדעת שלעולם לא אעשה שוב עסקים עם האנשים האלה".

באורי עבד למען שינחואה במשך כשנתיים. הוא התפטר מתפקידו לאחר שהתבקש להכין תמליל של מסיבת עיתונאים שהדלאי לאמה קיים באוטווה באפריל אשתקד. הוא התבקש גם לחשוף מידע על תוכנם של דיונים פרטיים שהמנהיג הרוחני קיים עם ראש ממשלת קנדה סטיבן הרפר.

הקש ששבר את גב הגמל הייתה שיחה בין באורי למנהל הישיר שלו בשינחואה. באורי התקשר אליו לאחר ששם לב שדיווחים שהגיש לסוכנות על פעילויות של מתנגדי המשטר הסיני בפרלמנט הקנדי – נגנזו. באורי שאל את מנהלו מה קרה לכתבות שסיפק לסוכנות, והופתע לשמוע שהחומר נשלח לבייג’ינג, ושאינו נועד לפרסום.

בעקבות כך הוא הגיש את התפטרותו והזהיר את עמיתיו העיתונאים בפרלמנט הקנדי ששינחואה עוסקים בריגול באמצעות ניצול הגישה שיש לעיתונאים לפרלמנט – כולל נוכחות בדיונים סגורים שלא לציטוט – כדי לאסוף מידע עבור המשטר הסיני.

סיקור מתנגדי משטר

באורי מודאג במיוחד מהשימוש ששינחואה עושה במידע שנאסף על אנשים הנחשבים למתנגדי המשטר, כגון פעילים טיבטים ומתרגלי פאלון גונג.

"כאשר הם הולכים לכנס בן יומיים בנושא טיבט ומצלמים הכול, ואחר כך גם מתעתקים את כל השיחות, זה לא מתפרסם בשום מקום – אלא הולך ישירות למודיעין הסיני", אמר. איש במשרדי שינחואה באוטווה לא ענה לטלפונים ממערכת אפוק טיימס בנושא.

בפרלמנט הקנדי באוטווה התרגלו כבר לראות כיצד שינחואה משגרת את כל אנשי צוותה ופרילנסרים שעומדים לרשותה, דהיינו צלם, כתב וצלם וידיאו, לאירועים שונים כגון עצרת מחאה למען טיבט או כנסים פרלמנטריים העוסקים בנושאים רגישים עבור המשטר.

דוגמה לכך היא עצרות מחאה או מסיבות עיתונאים שעורכים מתרגלי פאלון גונג. באורי סיפר כיצד סירב להיענות לבקשות של שינחואה לאסוף את שמותיהם של כל הנוכחים במסיבות עיתונאים שארגנו מתרגלי פאלון גונג.

"איסוף השמות הוא איום משמעותי על המתרגלים שמשתתפים בעצרות מחאה", אמרה לוסי ג’ואו, דוברת עמותת הפאלון גונג באוטווה. "מתרגלים שחוזרים לסין עשויים להיעצר מיד בגלל מידע שנאסף עליהם. מובן שאנו יכולים לטעון שהצלם הפרילנסר רק עשה את מלאכתו, אולם מכיוון ש’שינחואה’ עומדת מאחורי זה, עבודתו של הצלם היא הרבה מעבר לעבודה הנורמלית שעיתונאים עושים בדרך כלל".

באורי סיפר כי למד שכאשר הוא מסקר אירועים של דיסידנטים, עליו להתמקד בדובר המקומי שכבר מוכר למשטר הסיני, ולא לסכן את ביטחונם האישי של אחרים – ולכן לא נהג לכלול אותם בדיווחים שלו. הוא מספר גם שעם הזמן הוא התענג בהגשת דיווחים שבהם הוטחה ביקורת ישירה כלפי המשטר הסיני, ולכן לא היה בהם כל סוג של מודיעין שהמשטר קיווה לאסוף בעזרתו. "אמנם סיקרתי את האירוע, אבל הם לא יכלו להוציא מהסיקור שום דבר", סיפר.

הפסיד 50 אלף דולר

הדיפלומט הסיני צ’ן יונג-לין שערק לאוסטרליה, סיפר לאפוק טיימס בשנה שעברה ששינחואה היא זרוע של סוכנויות הביון הסיניות: "כתבי שינחואה משמשים בתור מרגלים משום ששינחואה היא למעשה זרוע של סוכנויות הביון של המפלגה הקומוניסטית. הכתבים חייבים לעשות שימוש בכל האמצעים העומדים לרשותם כדי להסתנן ולהשיג מידע".

עובדה זו צוינה כבר בדו"ח שפורסם ב-2005 מטעם הארגון "כתבים ללא גבולות" (RSF), שדיבר עם אנשים שעבדו בעבר בשינחואה. בדו"ח צוין תפקידה המרכזי של שינחואה בשליטה על זרימת המידע בסין, וכיצד הסוכנות משתמשת בסמכויות שבידה כדי להפעיל צנזורה ותעמולה, ישירות תחת פיקוד מחלקת התעמולה של המפלגה הקומוניסטית הסינית.

באשר לבאורי, הוא עושה שימוש בזמן הפנוי כדי לערוך את ספרו האחרון, אוסף של תכתובות קנדיות ממלחמות שונות, בשם "מילים נלחמות". הספר צפוי לצאת לאור בעוד כמה שבועות.

לדבריו, הפסקת העבודה בשינחואה גרמה לו הפסד של 50,000 דולר בשנה, אבל הוא מאמין שיסתדר. אשתו עובדת, והוא עדיין יכול להתפרנס מעבודות מזדמנות כפרילנסר. "אלה החיים כנראה. המון אנשים נמצאים במצב גרוע משלי. זה לא שהמזל שלי אזל לחלוטין".

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!